Aktualności

[WYNIKI LOSOWANIA] Poznaj wszystkich uczestników UEFA EURO 2020 (grupy A i B)

Reprezentacja30.11.2019 

Znamy już wyniki losowania przyszłorocznych Mistrzostw Europy, które zostaną rozegrane w dwunastu miastach na całym kontynencie. Polsce przypadła grupa E, czyli mecze w Bilbao oraz w Dublinie. Biało-czerwoni zmierzą się w pierwszym spotkaniu ze zwycięzcą baraży ścieżki B (Bośnią i Hercegowiną, Irlandią Płn., Słowacją i Irlandią), w drugim z Hiszpanią (20.06 w Bilbao) i ze Szwecją (24.06, Dublin). Przedstawiamy jednak pozostałych uczestników turnieju: poniżej znajdziecie sylwetki drużyn z grup A i B.

GRUPA A

WŁOCHY

Miejsce w rankingu FIFA: 13

Sylwetka trenera: Roberto Mancini. Urodzony 27 listopada 1964 roku. Karierę trenerską zaczynał na początku 2000 roku w Lazio, później już samodzielnie we Włoszech prowadził m.in. Fiorentinę czy Inter, gdzie pracował najdłużej w dotychczasowej przygodzie z piłką nożną. Jego największe sukcesy miały miejsce właśnie podczas pracy na Półwyspie Apenińskim – trzykrotnie zdobywał tytuł mistrza kraju, cztery razy wywalczył Puchar Włoch i dwukrotnie triumfował w Superpucharze. W drugiej połowie grudnia 2009 roku objął stery Manchesteru City, z którym zdobył mistrzostwo Anglii w sezonie 2011/2012 (jedna z najbardziej emocjonujących końcówek Premier League. Sergio Aguero w doliczonym czasie gry dał „The Citizens” tytuł najlepszej drużyny w Anglii) i krajowy puchar. Mancini prowadził również ekipy Galatasaray i Zenitu Sankt Petersburg, a od maja 2018 roku jest szkoleniowcem drużyny narodowej. Jako selekcjoner zadebiutował w meczu z Arabią Saudyjską, miał okazję rywalizować z biało-czerwonymi w Lidze Narodów (remis w Bolonii i zwycięstwo w Chorzowie). Włosi pod jego wodzą jak burza przeszli przez kwalifikacje do mistrzostw Europy – wygrali wszystkie spotkania w fazie grupowej .

Sylwetka największej gwiazdy: Gianluigi Donnarumma. Jeden z największych włoskich talentów i golkiper na kolejne kilkanaście lat. Donnarumma urodził się 25 lutego 1999 roku i w wieku 14 lat trafił do AC Milan. Piął się po kolejnych szczeblach, by w sezonie 2015/2016 zadebiutować w seniorskiej ekipie mediolańczyków. Od tamtej pory jest niekwestionowanym numerem jeden między słupkami „Rossoneri”. Niewiele występów natomiast nazbierał w reprezentacji Włoch, bo zanotował ich jak dotąd tylko 16. Mimo że był wyróżniającą się postacią w AC Milan, zabrakło go w kadrze na EURO 2016, a w reprezentacji zadebiutował trzy miesiące później w spotkaniu z Francją. Więcej zaczął grać już w ubiegłym roku. Rywalizował m.in. z Polakami w Lidze Narodów. W eliminacjach EURO 2020 zagrał jednak tylko w pięciu spotkaniach. Dwukrotnie siadał na ławce rezerwowych, z udziału w meczach wykluczały go także kontuzje.

SZWAJCARIA

Miejsce w rankingu FIFA: 12.

Sylwetka trenera: Vladimir Petković. Były trener m.in. BSC Young Boys, FC Sion i S.S. Lazio, z którym zdobył Puchar Włoch. 23 grudnia 2013 podpisał kontrakt z reprezentacją Szwajcarii, na czele której stanął latem 2014 roku po mundialu w Brazylii. Na mistrzostwach Europy we Francji w 2016 roku doprowadził „Nati” do 1/8 finału, w którym lepsza po rzutach karnych okazała się jednak Polska. Dwa lata później Szwajcarzy ponownie dotarli na ten sam etap rozrywek, ale już na mundialu w Rosji. Świetną dyspozycję ekipa Petkovicia prezentowała również przez całe eliminacje mistrzostw Europy 2020, pewnie wygrywając swoją grupę (5 zwycięstwa, 2 remisy, 1 porażka), zostawiając za plecami m.in. Danię, Irlandię i Gruzję.

Sylwetka największej gwiazdy: Granit Xhaka. Szwajcarski piłkarz albańskiego pochodzenia występujący na co dzień w Arsenalu FC. W 2009 roku wygrał z kadrą do lat 17 mistrzostwa świata rozgrywane w Nigerii. Szybko awansował do kolejnych reprezentacji narodowych. Z drużyną do lat 21 zajął w 2011 roku drugie miejsce na mistrzostwach Europy, a później został wybrany Młodzieżowym Piłkarzem Roku 2012. W zespole seniorów zadebiutował w zremisowanym 2:2 meczu eliminacji EURO 2012 z Anglią, rozegranym w Londynie 4 czerwca 2011 roku. W 2016 roku był już liderem drużyny, która dotarła do 1/8 finału mistrzostw Europy w Francji. Z kronikarskiego obowiązku trzeba odnotować, że to Xhaka przestrzelił „jedenastkę” w serii rzutów karnych w starciu z Polską, ale nie załamał się, a wysoką dyspozycję pokazywał w kolejnych meczach Arsenalu i drużyny narodowej. W eliminacjach EURO 2020 zdobył dwie bramki i był drugim, po Cédricu Ittenie (3 trafienia), najskuteczniejszym zawodnikiem Szwajcarów.

TURCJA

32. miejsce w rankingu FIFA

Sylwetka trenera rywali: Gdy poprzednio Şenol Güneş prowadził reprezentację Turcji, to zdołał się zakwalifikować z nią do finałów Mistrzostw Świata i zająć trzecie miejsce. Dopiero brak awansu na UEFA EURO 2004 oznaczał rozstanie z kadrą na... 15 lat. W lutym bieżącego roku ogłoszono jego powrót, który dotychczas jest wyjątkowo udany. Z dwunastu meczów aż dziewięć było zwycięskich, a jedyna porażka przypadła na starcie z Islandią. Pod wodzą doświadczonego, 67-letniego selekcjonera zespół dwukrotnie postawił się aktualnym mistrzom świata, Francji (wygrana 2:0 i bezbramkowy remis). W jego bogatym CV są również sukcesy na krajowym podwórku z Trabzonsporem, Besiktasem i Bursasporem.

Największa gwiazda rywali: Cengiz Ünder to wciąż piłkarz o małym doświadczeniu w porównaniu do prawdziwych seniorów reprezentacji Turcji, jak           Emre Belözoğlu (101 występów) czy Burak Yılmaz (24 gole w 59 występach). Jednak Ünder ma wszystko, by ich prześcignąć: już gra w niezłym europejskim klubie (AS Roma), pierwszy udany sezon za nim (trzy gole i siedem asyst w poprzednich rozgrywkach), do tego pokazał się w Lidze Mistrzów i pozostaje skuteczny w kadrze (m.in. zdobył bramkę z Francją). Jak na 22-latka to całkiem udany bilans wstępu na listę najczęściej wymienianych talentów w Europie, a także celów transferowych klubów z najwyższej półki. Jest to dynamiczny skrzydłowy, który często drybluje, zwłaszcza mając więcej swobody w reprezentacji Turcji.

WALIA

Miejsce w rankingu FIFA: 22.

Sylwetka trenera: Ryan Giggs. Były utytułowany zawodnik Manchesteru United, klubu, w którym spędził całą karierę, po zakończeniu przygody piłkarskiej pracował jako asystent „Czerwonych Diabłów”. W marcu 2017 roku został zatrudniony w UEFA w roli analityka meczowego. Od stycznia 2018 roku prowadzi narodową drużynę swojego kraju. Jego największym sukcesem trenerskim jest wprowadzenie Walii na mistrzostwa Europy, w grupie Walijczycy okazali się gorsi tylko od Chorwatów, wyprzedzili Słowację, Węgry oraz Azerbejdżan.

Sylwetka największej gwiazdy: Gareth Bale. To obok Giggsa najbardziej rozpoznawalny piłkarz Walii. Na co dzień występuje w Realu Madryt, co świadczy o tym jaką pozycję zajmuje w światowym futbolu. Zaczynał w Southampton, skąd po dwóch latach przeszedł do Tottenhamu. W 2013 roku Real zapłacił za niego rekordową na tamte czasy kwotę – 101 milionów euro. Jest najskuteczniejszym strzelcem w historii reprezentacji. Z Realem zdobył wszystkie możliwe trofea. Dwukrotnie został wybrany najlepszym graczem Premier League (2011 i 2013), dwa razy znalazł się w najlepszej jedenastce roku UEFA.

 

GRUPA B

DANIA

Miejsce w rankingu FIFA: 14.

Sylwetka trenera rywali: Åge Hareide nie był oczywistym wyborem na selekcjonera Duńczyków. Jego sukcesy w karierze szkoleniowej były stosunkowo rzadkie, jak na trzy dekady pracy, w ostatnich latach przed objęciem kadry zdarzyły mu się w szwedzkim Malmoe FF, gdy w 2014 zdobył mistrzostwo kraju i został uznany najlepszym szkoleniowcem ligi. Miał za to doświadczenie w pracy z kadrą narodową, choć akurat Norwegii w latach 2004-2008. Co ciekawe, po UEFA EURO 2020 z Danią ma... wrócić właśnie do swojej ojczyzny i znów wziąć się za kadrę Norwegii. Obecny zespół Hareide prezentuje się dobrze, do mistrzostw Europy zakwalifikował się w pewnym stylu, nie przegrywając żadnego spotkania i strzelając aż 23 gole. Ostatnia porażka zdarzyła się Duńczykom jeszcze we wrześniu 2018 roku.

Sylwetka największej gwiazdy: Kariera Christiana Eriksena zdaje się być na rozdrożu. Jego kontrakt z londyńskim Tottenhamem powoli się kończy, więc siłą rzeczy w drużynie prowadzonej już przez Jose Mourinho gra nieco rzadziej. A przecież to jeden z najlepszych rozgrywających w Premier League: świetny technik, który dostrzega każdy błąd w ustawieniu przeciwnika i potrafi wykorzystać go doskonałym podaniem. Sam również strzela gole, już dwukrotnie wychowankowi Ajaksu Amsterdam udało się dobić do granicy dziesięciu bramek w lidze angielskiej. W reprezentacji jego rola jest niezmiennie kluczowa. 27-latek nadaje rytm ofensywie, w zasadzie pod jego umiejętności Åge Hareide ułożył styl gry Duńczyków. Zresztą z tym selekcjonerem Eriksen dogaduje się świetnie, odkąd przejął on zespół rozgrywający zdobył 25 z 31 bramek w swoim reprezentacyjnym dorobku.

ROSJA

Miejsce w rankingu FIFA: 38.

Sylwetka trenera: Stanisław Czerczesow. Stanowisko selekcjonera reprezentacji Rosji objął 11 sierpnia 2016 roku. Prowadził „Sborną” w Pucharze Konfederacji 2017, a także dotarł z nią do ćwierćfinału mistrzostw świata 2018, czym rozkochał w sobie kibiców. Sympatię Polaków zdobył zaś w czasie pracy w Legii Warszawa, której kibicuje do dzisiaj.

Sylwetka największej gwiazdy: Artiom Dziuba. Najlepszy strzelec reprezentacji Rosji w eliminacjach EURO 2020, zdobył dziewięć goli, co pomogło w uzyskaniu 24 punktów i awansie z drugiego miejsca w tabeli, za Belgią. Świetną formę prezentuje również w tym sezonie w Premier Lidze. Dla Zenitu Petersburg zdobył w 17. kolejkach 10 goli i zaliczył 9 asyst.

BELGIA

Miejsce w rankingu FIFA: 1

Sylwetka trenera: Roberto Martinez. Hiszpański szkoleniowiec urodzony 13 lipca 1973 roku. Kojarzony może być głównie przez fanów Premier League, gdyż pracował na Wyspach Brytyjskich przez sześć lat. Trenował walijskie Swansea City oraz angielskie Wigan Athletic i Everton FC. Po zakończeniu pracy w piłce klubowej zdecydował się dołączyć do drużyny narodowej Belgii, z którą osiąga znakomite wyniki. Na ławce trenerskiej zastąpił Marca Wilmotsa i zadebiutował w meczu z Hiszpanią. Choć pierwsze spotkanie pod jego wodzą nie było udane dla Belgów, to w kolejnych meczach było o wiele lepiej. Roberto Martinez awansował z Belgią, jako pierwszą europejską drużyną, na mistrzostwa świata w Rosji w ubiegłym roku. I co więcej – poniósł porażkę dopiero w meczu o finał mundialu z Francją. Spotkanie o trzecie miejsce zakończyło się wygraną Belgów z Anglikami i jego zawodnicy mogli wrócić do kraju z brązowymi medalami.

Sylwetka największej gwiazdy: Kevin De Bruyne. Belgowie w swojej kadrze mają wielu zawodników światowej klasy i oczywiście można w czołówce wymieniać Kevina De Bruyne, zawodnika występującego w Manchesterze City. De Bruyne urodził się 28 czerwca 1991 roku i pierwsze kroki stawiał w drużynach juniorskich KRC Genk, by w 2012 roku trafić na Wyspy Brytyjskie. Wówczas utalentowanym pomocnikiem zainteresowała się londyńska Chelsea. Na Stamford Bridge nie mógł jednak zagrzać długo miejsca i De Bruyne musiał być wypożyczany ponownie do Genku, Werderu Brema, a finalnie sprzedano go do VfL Wolfsburg. Pod koniec sierpnia 2015 roku De Bruyne ponownie został wytransferowany do Anglii, tym razem do Manchesteru City. To, co go może wyróżniać to doskonałe podanie, umiejętność prowadzenia piłki i inteligencja piłkarska.

FINLANDIA

Miejsce w rankingu FIFA: 58

Sylwetka trenera: Markku Kanerva. W reprezentacji Finlandii jako zawodnik rozegrał 59 spotkań. Związany głównie z HJK Helsinki, w którym zakończył swoją piłkarską karierę. Pięć lat po zawieszeniu butów na kołku rozpoczął pracę trenerską. Rozpoczął ją w FC Vikingiit, aby w 2004 roku przejąć na sześć lat stery w młodzieżowej reprezentacji Finlandii. Awansował do pierwszej kadry „Suomi”, gdzie pełnił funkcję asystenta oraz selekcjonera tymczasowego. W 2016 roku został mianowany pierwszym trenerem kadry narodowej, zastępując Hansa Backego. Trzy lata później doprowadził zespół do największego sukcesu w historii, czyli awansu na EURO 2020.

Sylwetka największej gwiazdy: Teemu Pukki. Lider reprezentacji Finlandii, zdobywca dziesięciu bramek w kwalifikacjach EURO 2020. Podczas swojej kariery występował w barwach takich klubów jak Sevilla FC, Schalke 04 Gelsenkirchen czy Celtic FC, jednak szerszej publiczności dał się poznać w czasie gry dla Broendby IF. Tam wraz z Kamilem Wilczkiem stworzył świetny duet napastników, co zaowocowało transferem Pukkiego do angielskiego Norwich City. W sezonie 2019/2020 ma już na koncie sześć bramek w Premier League i jest najlepszym strzelcem swojego zespołu.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności