Aktualności

Poznaj sylwetki naszych przeciwników w kwalifikacjach Euro 2020

Reprezentacja02.12.2018 

Austria, Izrael, Słowenia, Macedonia i Łotwa – to rywale, z którymi przyjdzie zmierzyć się reprezentacji Polski w kwalifikacjach mistrzostw Europy 2020. Przedstawiamy garść najważniejszych informacji na temat każdego z nich!

AUSTRIA

Miejsce w rankingu FIFA: 22.

Największy sukces na mistrzostwach Europy: Reprezentacja Austrii w turnieju finałowym udział brała zaledwie dwukrotnie. Pierwszy występ miał miejsce dziesięć lata temu, gdy wspólnie ze Szwajcarią organizowała EURO 2008, ale nie zdołała awansować do fazy pucharowej. Ostatni jej udział na mistrzostwach Europy, to rozgrywki we Francji. Znów jednak zakończone zostały na fazie grupowej.

Sylwetka trenera: Franco Foda. Niemiecki trener, który urodził się 23 kwietnia 1966 roku i przez wiele lat związany był ze Sturmem Graz, w którym pracował w drugiej drużynie jako asystent, a później samodzielnie prowadził pierwszy zespół. Ponad rok pełnił funkcję szkoleniowca Kaiserslautern, po czym wrócił do Sturmu. Reprezentację Austrii objął w październiku ubiegłego roku, a na ławce trenerskiej zadebiutował miesiąc później w spotkaniu z Urugwajem. Jego dotychczasowy bilans z kadrą narodową to osiem zwycięstw, jeden remis i trzy porażki.

Sylwetka największej gwiazdy: David Alaba. Zdecydowanie najbardziej rozpoznawalny zawodnik w reprezentacji Austrii, klubowy kolega Roberta Lewandowskiego z Bayernu Monachium. Defensor mistrza Niemiec urodził się 24 czerwca 1992 roku i jest jednym z najważniejszych piłkarzy monachijczyków, ale i drużyny narodowej. Piłkarską przygodę rozpoczął w Austrii w SV Aspern, później trenował w Austrii Wiedeń. Wypatrzył go Bayern, który sprowadził go w swoje szeregi. Od 2010 roku występuje w pierwszej drużynie Bawarczyków, z którą sześć razy świętował już mistrzostwo kraju. Alaba na swoim koncie ma też triumf w Lidze Mistrzów i w krajowych pucharach.  

Bilans meczów z reprezentacją Polski: 8 meczów, 3 zwycięstwa Austrii, 1 remis, 4 zwycięstwa Polski, bilans bramkowy – 18:17 dla Polski.

IZRAEL

Miejsce w rankingu FIFA: 90.

Największy sukces na mistrzostwach Europy: Bez awansu.

Sylwetka trenera: Andreas Herzog. Urodzony 10 września 1968 roku, przygodę na ławce trenerskiej rozpoczął ponad dziesięć lat temu w kadrze narodowej Austrii jako tymczasowy szkoleniowiec. Później pracował jako asystent i pierwszy trener reprezentacji do lat 21. W swoim CV Herzog ma również trenowanie drużyn Stanów Zjednoczonych – w pierwszej był asystentem, a w U-23 prowadził kadrę samodzielnie. Szkoleniowcem Izraela nominowano go z początkiem sierpnia 2018 roku, a zadebiutował w przegranym spotkaniu z Albanią 0:1. Jego bilans z Izraelem to trzy zwycięstwa i trzy porażki.

Sylwetka największej gwiazdy: Munas Dabbur. Urodzony 14 maja 1992 roku piłkarz, uchodzi za jednego z najlepszych zawodników reprezentacji Izraela. Pierwsze piłkarskie kroki Dabbur stawiał w Maccabi Nazaret, trafił następnie do Maccabi Tel Awiw, skąd przeniósł się do jeszcze silniejszej ligi, czyli szwajcarskiej. Zakontraktował go Grasshopper Zurych, w którym występował przez dwa lata. W 2016 roku ściągnął go Red Bull Salzburg (wypożyczono go na krótko do Grasshopper). Od początku tego sezonu Dabbur w lidze austriackiej wystąpił we wszystkich meczach. Jego dorobek to osiem bramek i cztery asysty. Izraelski napastnik może pochwalić się takimi osiągnięciami jak m.in. dwukrotne mistrzostwo Austrii czy dwukrotny tytuł ligi izraelskiej.

Bilans meczów z reprezentacją Polski: 11 meczów, 2 zwycięstwa Izraela, 4 remisy, 5 zwycięstw Polski, bilans bramkowy – 22:14 dla Polski.

SŁOWENIA

Miejsce w rankingu FIFA: 62.

Największy sukces na mistrzostwach Europy: Awans do turnieju finałowego, faza grupowa EURO 2000.

Sylwetka trenera: Matjaż Kek. Były piłkarz, kojarzony głównie z NK Maribor. Jako zawodnik jeden raz wystąpił w reprezentacji Słowenii. Karierę trenerską rozpoczynał właśnie w Mariborze, a w 2007 roku stanął na czele reprezentacji narodowej. Wprowadził ją do turnieju finałowego mistrzostw świata w 2010 roku, a po nieudanych kwalifikacjach do EURO 2012 pożegnał się z kadrą. Prowadził jeszcze Al-Ittihad oraz HNK Rijeka, a kilka dni temu po raz drugi został mianowany selekcjonerem reprezentacji Słowenii.

Sylwetka największej gwiazdy: Jan Oblak. Zdecydowanie najgłośniejsze nazwisko słoweńskiego futbolu. Zaliczany jest do czołówki najlepszych bramkarzy w Europie. Karierę zaczynał w Olimpiji Lublana, skąd trafił do lizbońskiej Benfiki. Większość czasu spędzał jednak na wypożyczeniach, nie dostając swojej szansy. W 2014 roku przeniósł się do Atletico Madryt, gdzie szybko stał się jedną z pierwszoplanowych postaci. Został nawet wybrany do najlepszej jedenastki sezonu 2015/2017 w Primera Division. Po zakończeniu kariery reprezentacyjnej przez Samira Handanovicia, Oblak wskoczył miedzy słupki drużyny narodowej.

Bilans meczów z reprezentacją Polski: 6 meczów, 1 zwycięstwo Słowenii, 2 remisy, 3 zwycięstwa Polski, bilans bramkowy: 6:5 dla Polski.

MACEDONIA

Miejsce w rankingu FIFA: 68.

Największy sukces na mistrzostwach Europy: Bez awansu.

Sylwetka trenera: Igor Angelovski. Były piłkarz między innymi Cementarnicy Skopje oraz NK Celje, karierę trenerską rozpoczął w 2012 roku w Rabotnickim Skopje. Trzy lata później został asystentem selekcjonera reprezentacji, a następnie zastąpił na tym stanowisku Ljubinko Drulovicia, który porzucił macedońską kadrę dla Partizana Belgrad. Angelovskiemu nie udało się wprowadzić kadry Macedonii do turnieju finałowego tegorocznych mistrzostw świata.

Sylwetka największej gwiazdy: Goran Pandew. Zdecydowanie największy i najbardziej rozpoznawalny ambasador macedońskiego futbolu. Najbardziej kojarzony jest oczywiście z Lazio Rzym, w którym rozegrał prawie 160 spotkań. Poza klubem ze stolicy Włoch, przywdziewał też barwy  między innymi Interu Mediolan, SSC Napoli oraz Galatasaray Stambuł. Od 2015 roku jest zawodnikiem Genoa CFC, gdzie dzieli szatnię z Krzysztofem Piątkiem. W reprezentacji Macedonii rozegrał niemal 100 meczów.

Bilans meczów z reprezentacją Polski: 3 mecze, 0 zwycięstw Macedonii, 1 remis, 2 zwycięstwa Polski, bilans bramkowy: 8:2 dla Polski.

ŁOTWA

Miejsce w rankingu FIFA: 132.

Największy sukces na mistrzostwach Europy: Awans do turnieju finałowego, faza grupowa EURO 2004.

Sylwetka trenera: Mixu Paatelainen. 70-krotny reprezentant Finlandii, jako piłkarz występował w takich klubach jak Dundee United, Bolton Wanderers, Wolverhampton Wanderers czy RC Strasbourg. Karierę trenerską rozpoczął w szkockim Cowdenbeath FC. W 2011 roku został mianowany selekcjonerem reprezentacji Finlandii, w której pracował przez cztery lata. Wrócił do Szkocji, gdzie przejął stery w Dundee United. Po szybkim zwolnieniu pozostawał bez pracy, a w maju 2018 roku został wybrany nowym selekcjonerem reprezentacji Łotwy.

Sylwetka największej gwiazdy: Davis Ikaunieks. Jeden z nielicznych reprezentantów Łotwy, występujących poza granicami kraju. Zaczynał w Metalurgsie Lipawa, skąd przez FC Lipawa i FC Wysocina Jihlava trafił do FK Jablonec. W reprezentacji narodowej zadebiutował w czerwcu 2016 roku. Od tego czasu rozegrał w niej 20 spotkań, zdobywając 4 bramki.

Bilans meczów z reprezentacją Polski: 13 meczów, 2 zwycięstwa Łotwy, 2 remisy, 9 zwycięstw Polski, bilans bramkowy – 35:15 dla Polski.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności