Aktualności
Poznaj najważniejsze informacje o przeciwnikach Polaków w Lidze Narodów
Rywal: Holandia
Miejsce w rankingu FIFA: 14
Sylwetka trenera: Ronald Koeman. Zdobył z Holandią mistrzostwo Europy w 1988 roku, po tym, gdy dwukrotnie został wybrany najlepszym piłkarzem w kraju. Największe sukcesy święcił z FC Barceloną, z którą cztery razy zdobył mistrzostwo Hiszpanii i wygrał Puchar Europy w 1992 roku. Piłkarzem był wybitnym, ale w roli trenera nie odnosi już tylu sukcesów. Inaczej ma być teraz. Zdobyte doświadczenie w roli menedżera w pracy w m.in. takich klubach, jak AFC Ajax, SL Benfica, PSV Eindhoven, Valencia CF, Feyenoord Rotterdam, Southampton czy Evertonie, ma przełożyć na sukces w najważniejszej drużynie – reprezentacji Holandii. Jej selekcjonerem został w lutym 2018 roku, po tym, gdy na mundial w Rosji nie zdołał awansować Dick Advocaat, co było sporym rozczarowaniem. Celem nowego selekcjonera miał być najpierw awans na mistrzostwa Europy 2020, a następnie na mundial, który w 2022 roku odbędzie się w Katarze. Pierwsze z zadań już udało się zrealizować. Co prawda ekipa Koemana nie wygrała swojej grupy, gdyż pierwsze miejsce zajęli Niemcy, ale z dorobkiem 19 punktów awansowała na EURO z pozycji wicelidera.
Sylwetka największej gwiazdy: Virgil van Dijk, urodzony 8 lipca 1991 roku w Bredzie zawodnik w dorosłej reprezentacji Holandii zadebiutował 10 października 2015 roku w eliminacyjnym meczu mistrzostw Europy 2016 z Kazachstanem (2:1). Jego gwiazda rozbłysła na dobre po transferze do Liverpoolu FC, z którym w sezonie 2018/2019 wygrał Ligę Mistrzów UEFA. Został też wybrany piłkarzem roku. „Skała” – jak mówią o nim eksperci. Do pełni szczęścia brakuje tylko sukcesu z drużyną narodową, której jest kapitanem.
Bilans meczów z reprezentacją Polski: 15 meczów, 6 zwycięstw Holandii, 6 remisów, 3 zwycięstwa Polski. Bilans bramkowy: 21-16.
Rywal: Włochy
Miejsce w rankingu FIFA: 13
Sylwetka trenera: Roberto Mancini. Jako piłkarz zapracował sobie na miano legendy Sampdorii, w której barwach rozegrał ponad 400 spotkań. W reprezentacji Włoch wystąpił 36 razy, docierając z nią do półfinału mistrzostw Europy (1988), a także zdobywając srebrny medal mistrzostw świata (1990). Karierę trenerską rozpoczął w SS Lazio. Pracował także w ACF Fiorentina, Interze Mediolan, Manchesterze City, Galatasaray SK oraz Zenicie Sankt Petersburg. Po nieudanych dla Włoch kwalifikacjach mistrzostw świata, w 2018 roku został wybrany selekcjonerem reprezentacji narodowej.
Sylwetka największej gwiazdy: Leonardo Bonucci. Nierozłącznie kojarzony z Juventusem FC, karierę piłkarską rozpoczynał w ASC Viterbese. Zanim trafił do Turynu, przywdziewał także koszulki Interu Mediolan, ACD Treviso, AC Pisa 1909, Genoa CFC i SSC Bari. Do „Starej Damy” przeniósł się w 2012 roku, stając się liderem formacji defensywnej. W Turynie występował przez pięć lat, a w sezonie 2017/2018 był zawodnikiem AC Milan. Po rocznej przerwie wrócił do stolicy Piemontu, gdzie występuje do dziś. Z reprezentacją Włoch sięgnął po srebrny medal EURO 2012, brał także udział w mistrzostwach świata 2010 i 2014, jak również mistrzostw Europy 2016.
Bilans meczów z reprezentacją Polski: 16 meczów, 6 zwycięstw Włoch, 7 remisów, 3 zwycięstwa Polski. Bilans bramkowy: 21-10.
Rywal: Bośnia i Hercegowina
Miejsce w rankingu FIFA: 49
Sylwetka trenera: Dusan Bajević. To jeden z najbardziej doświadczonych selekcjonerów ze wszystkich reprezentacji na świecie. Były piłkarz, który w latach 70. reprezentował Jugosławię, a dla swojego rodzinnego Velez z Mostaru zagrał w prawie 400 meczach i strzelił 170 goli. Jako szkoleniowiec, 71-latek również miał bogatą karierę, prowadził zespoły na Bałkanach, Cyprze i w Grecji. Z AEK-iem zdobywał czterokrotnie mistrzostwo kraju, z Olympiakosem - pięciokrotnie. Selekcjonerem reprezentacji Bośni został stosunkowo niedawno, bo w grudniu ubiegłego roku, gdy podjął się misji walki o awans do UEFA EURO 2020 poprzez marcowe baraże.
Sylwetka największej gwiazdy: Gdy przygasła już nieco gwiazda Edina Dżeko, wszystkie oczy skierowane są na Miralema Pjanicia. Karierę zawodową rozpoczynał on w FC Metz, a następnie trafił do Olympique Lyon. W 2011 roku przeniósł się do AS Roma, gdzie zapracował na transfer do Juventusu FC. Tam jest znów jedną z gwiazd zespołu, podobnie jak w reprezentacji Bośni i Hercegowiny, w której rozegrał już 92 spotkania.
Bilans meczów z reprezentacją Polski: 3 mecze, 0 zwycięstw Bośni i Hercegowiny, 1 remis, 2 zwycięstwa Polski. Bilans bramkowy: 2-4.