Aktualności

Jesteś trenerem? Sprawdź, na jakie korzyści możesz liczyć w związku z Programem Certyfikacji

Program Certyfikacji PZPN dla szkółek piłkarskich17.06.2019 
Trenerzy to kolejna grupa osób, która już niedługo skorzysta na Programie Certyfikacji PZPN dla szkółek piłkarskich. Warunek jest jeden – podmiot, w którym pracują musi otrzymać od krajowej Federacji Certyfikat PZPN na jednym z trzech poziomów: złotym, srebrnym lub brązowym. Aby stanąć przed taką szansą niezbędne jest złożenie wniosku. Szkółki mają na to czas do 30 czerwca.

Niedawno na naszej stronie opisywaliśmy korzyści, jakie z Programu Certyfikacji czerpać będą rodzice zawodników ( LINK ) oraz właściciele szkółek ( LINK ). Tym razem skupimy się na – bardzo istotnych z punktu widzenia szkolenia dzieci – trenerach. Na certyfikacji skorzystać mogą zarówno ci już pracujący, jak i ci szukający zatrudnienia lub planujący to w przyszłości.

Po pierwsze, niezwykle ważny z perspektywy szkoleniowców jest fakt, że Program Certyfikacji PZPN dla szkółek piłkarskich został wsparty przez polski rząd. W ciągu trzech lat (2020 – 2022) dofinansuje on projekt łączną kwotą 130 mln zł. Pieniądze, które trafią na konta szkółek będą przeznaczane na dofinansowanie wydatków szkółki piłkarskiej w trzech obszarach:
- wynagrodzeń trenerów,
- podwyższania kwalifikacji trenerów,
- wynajmu obiektów sportowych.

Dwa pierwsze obszary dotyczą zatem wspierania przez Związek sukcesywnego podnoszenia poziomu pracy samych szkoleniowców. Zgodnie z założeniami programu rządowego wsparcia dla Programu Certyfikacji PZPN trenerzy w certyfikowanych szkółkach będą mogli liczyć na wyższe wynagrodzenie za swoją pracę. Dodatkowo dofinansowanie kosztów kursów i szkoleń dla trenerów ponoszonych przez certyfikowane szkółki piłkarskie otworzy trenerom nowe szanse do dalszego rozwoju zawodowego. Z pewnością wpłynie to mobilizująco na trenerów, a dla części z nich może oznaczać nawet to, że prowadzenie zajęć stanie się ich głównym źródłem przychodu.

Należy również pamiętać, iż Program Certyfikacji PZPN stawia przed certyfikowanymi szkółkami piłkarskimi wymogi dotyczące kwalifikacji zatrudnionej kadry oraz liczby trenerów z odpowiednimi licencjami w przeliczeniu na liczbę zawodników w drużynach. W założeniu Programu Certyfikacji PZPN wymagania w tym zakresie nie tylko podniosą jakość szkolenia, ale również wpłyną na komfort i satysfakcję z pracy trenerów.

Odznaczenie Certyfikatem Polskiego Związku Piłki Nożnej będzie możliwe wyłącznie przy spełnieniu ściśle określonych kryteriów. Podmioty, którym się to uda utworzą elitarne grono szkółek zapewniających najlepsze warunki do pracy nie tylko dla młodych zawodników, ale również właśnie dla trenerów. Praca w szkółce z gwiazdką PZPN będzie równoznaczna z możliwością prowadzenia zajęć na spełniającym standardy unifikacji PZPN boisku oraz dysponowaniem przez szkoleniowca odpowiednim sprzętem treningowym.

Poza komfortem w pracy, trenerzy zyskają także bezpłatny dostęp do uporządkowanej bazy publikacji i materiałów szkoleniowych przygotowywanych przez najlepszych fachowców zatrudnionych w Polskim Związku Piłki Nożnej. Za jej pośrednictwem możliwe będzie przeglądanie bazy ćwiczeń, tworzenie własnych konspektów treningowych, przypisywanie ich do jednostek oraz tworzenie bazy szkoleniowej i programu szkoleniowego. Narzędzia PZPN będą dla trenerów przydatne w codziennej pracy i wpłyną dodatkowo na stałe poszerzanie przez nich wiedzy.

Certyfikowane szkółki piłkarskie otrzymają darmowy system zarządzania szkółka piłkarską, który w części szkółek pozwoli podnieść poziom administrowania szkółką oraz umożliwi trenerom na korzystanie z nowoczesnego narzędzia do codziennej pracy. W ramach systemu trener, który otrzyma od administratora szkółki uprawnienia do korzystania z tego narzędzia będzie mógł w ramach przypisanych mu drużyn:
- tworzyć harmonogramy treningów,
- tworzyć lub wykorzystywać gotowe konspekty treningowe,
- porządkować dane i informacje na temat poszczególnych zawodników,
- tworzyć treningi specjalne (np. motoryczne albo indywidualne),
- utrzymywać stałą komunikację z rodzicami dzieci.

Więcej informacji o Programie Certyfikacji oraz formularz zgłoszeniowy znajdziesz na  https://www.laczynaspilka.pl/certyfikacja .

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności