Aktualności

Marek Koźmiński: Beneficjentem Programu Certyfikacji Szkółek Piłkarskich będzie cała polska piłka

Program Certyfikacji PZPN dla szkółek piłkarskich28.09.2018 
– Schodzimy do podstaw piłki dziecięcej, aby po raz pierwszy móc je ocenić. Sprawdzić, jaką mamy bazę i jak pracuje się z młodymi adeptami futbolu. Należy zaznaczyć, że Program Certyfikacji Szkółek Piłkarskich PZPN jest bezpłatny i skierowany do klubów oraz szkółek od trzeciej ligi w dół, a nie do piłki profesjonalnej. Mając swoją renomę, brand PZPN, chcemy wskazać, które ze szkółek są najlepsze i dają dzieciom największą możliwość rozwoju, dlatego będziemy przyznawali im certyfikaty na trzech poziomach: brązowym, srebrnym i złotym – zapowiada Marek Koźmiński, wiceprezes PZPN ds. szkoleniowych.

W styczniu 2019 roku w życie wejdzie Program Certyfikacji Szkółek Piłkarskich PZPN. Ma to być moment przełomowy dla polskiej piłki.
Program Certyfikacji Szkółek Piłkarskich to innowacyjny projekt skierowany do podmiotów prowadzących szkolenie dzieci. Jego ideą jest wyznaczanie standardów pracy z młodymi zawodnikami, pomoc w ich szkoleniu oraz weryfikacja szkółek. To z pewnością bardzo fajny pomysł. Teraz wszystko będzie zależało od jego wykonania. Osoby, które będą zajmowały się zbieraniem wszelkich danych i informacji o szkółkach, a także ich ocenianiem, będą tak de facto naszą prawą ręką w całym tym procesie.

Do kogo przede wszystkim jest skierowany Program Certyfikacji Szkółek Piłkarskich?
Będziemy monitorowali całą polską piłkę w wydaniu dziecięcym. Schodzimy do podstaw piłki młodzieżowej, aby po raz pierwszy móc je ocenić. Sprawdzić, jaką mamy bazę i jak pracuje się z młodymi adeptami futbolu. Należy zaznaczyć, że Program Certyfikacji Szkółek Piłkarskich jest bezpłatny i skierowany do klubów oraz szkółek od trzeciej ligi w dół. Absolutnie nie dotykamy tu klubów zawodowych, profesjonalnych, które z założenia wiedzą o piłce dużo więcej, mają pojęcie jak ją robić. My schodzimy do samych podstaw i tam pierwszy raz będziemy je oceniać.

Jest wiele szkółek, które trenują dzieci, ale nie zawsze robią to prawidłowo, a pobierają za to opłaty. Program Certyfikacji Szkółek Piłkarskich ma to zmienić.
Mając swoją renomę, brand PZPN, chcemy wskazać, które ze szkółek są najlepsze i dają dzieciom największą możliwość rozwoju, dlatego będziemy przyznawali im certyfikaty na trzech poziomach: brązowym, srebrnym i złotym. Będzie liczyło się wszystko: liczba drużyn, kwalifikacje trenerów, program szkoleniowy, infrastruktura sportowa czy sprzęt treningowy. Chcemy dawać wstępny kierunek przede wszystkim rodzicom tych dzieci, by wiedzieli, które szkółki są najlepsze, w których ich pociechy będą mogły rozwinąć się najbardziej.

Fundamentalnym założeniem Programu Certyfikacji Szkółek Piłkarskich jest podniesienie i ujednolicenie poziomu szkoleniowego w szkółkach piłkarskich.
Szkółki będą ze sobą rywalizowały, co spowoduje podniesienie poziomu całej polskiej piłki. Chcemy wskazać podmiotom prowadzącym szkolenie dzieci kierunek do rozwoju, umożliwimy korzystanie z naszych systemów i fachowej literatury. Wszystko będzie ukierunkowane na selekcję. Chcemy, aby zawodnicy, którzy się wyróżniają, jak najszybciej trafiali do lepszych szkółek, wyższych klas rozgrywkowych. Abyśmy nie tracili talentów.

Szkółki chętnie będą brały udział w Programie Certyfikacji czy będą się go na początku obawiały?
Nie ma się czego bać. Nasz program jest dobrowolny, ale można dzięki niemu wyłącznie zyskać, jeżeli ktoś chce się rozwijać. Certyfikacja nie jest trwała i jednorazowa. Jeśli dana szkółka w tym roku nie wypadnie najlepiej, później będzie miała okazję się poprawić. Należy spojrzeć w sposób komercyjny i środowiskowy. Jeśli w bliskiej odległości będą znajdowały się dwie szkółki i jedna będzie miała Certyfikat Złoty, a ta druga nie będzie miała żadnego, to myślę, że duża część rodziców, a więc klientów tych szkółek, trafi do tej wyżej ocenianej.

Proces oceniania nie będzie zapewne łatwy.
Nasz program na starcie na pewno przyniesie wiele nowinek. Być może niektóre kluby będą mogły poczuć się troszeczkę zawiedzione, jeżeli nie zostaną dobrze ocenione. Niektóre kryteria, które obraliśmy, są w paru punktach czysto matematyczne, zerojedynkowe. Mówimy o boiskach, sprzęcie sportowym. Tutaj nie ma co dyskutować, albo coś jest, albo tego nie ma. Jeżeli brakuje pieniążków lub boisk, to pewne rzeczy mogą być utrudnione i my tu nie pomożemy. Inną kwestią jest ocena kadry trenerskiej. Dla jednego ktoś może pracować na szóstkę, a ktoś inny powie, że zasługuje na czwórkę. Dlatego bardzo ważne będzie to, aby osoby oceniające były odpowiednio wykształcone. Teraz dopiero startujemy z naszym programem, w naszych głowach są pewne założenia, ale życie jest zweryfikuje. Na pewno trzeba nastawić się na to, że w codziennej pracy mogą pojawić się trudności, dlatego musimy wszystko na bieżąco monitorować i korygować.

Bardzo ważna jest również kwestia partycypacji. Zawodnicy trenujący w szkółkach z Certyfikatem PZPN, będą zarejestrowani w bazie federacji. Dzięki temu będzie można dokładnie monitorować ich postępy.
Najważniejszą kwestią jest dogłębna selekcja, czyli ta wiedza schodząca do samych podstaw, poznanie struktur na dole, żeby umykało nam jak najmniej perełek. Oczywiście, jakaś zapewne umknie, tego się nie uniknie. Zdarzy się pewnie również tak, że młody talent szybko wyjedzie do zagranicznego klubu i tam będzie piłkarsko dorastał. Tego nie obejdziemy. Trzeba jednak zrobić wszystko, aby zminimalizować ryzyko straty utalentowanego zawodnika. Im szybciej zaczniemy gromadzić taką bazę danych, tym lepiej. Wszyscy będą mogli z tego czerpać. My nie robimy bowiem tego tylko dla siebie, a przede wszystkim dla klubów. Beneficjentem Programu Certyfikacji Szkółek Piłkarskich będzie cała polska piłka.

Rozmawiał Paweł Drażba

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

<<< PZPN WPROWADZA PROGRAM CERTYFIKACJI SZKÓŁEK PIŁKARSKICH!>>>

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności