Aktualności
Podwójny triumfator i czterech ćwierćfinalistów, czyli Polacy w Lidze Europy
W tym sezonie w rozgrwkach Ligi Europy pozostało jeszcze czterech polskich zawodników. Mowa o Jacku Góralskim, Tomaszu Kędziorze, Pawle Olkowskim i Macieju Rybusie. Mało prawdopodobne wydaje się, by drużyna któregokolwiek z nich włączyła się do walki o zwycięstwo w całych rozgrywkach, ale jeden Polak ma już na koncie to trofeum. Jak w poprzednich edycjach Ligi Europy radzili sobie polscy piłkarze?
Rozgrywki Ligi Europy funkcjonują od sezonu 2009/2010. Wcześniej rywalizacja ta funkcjonowała pod nazwą Pucharu UEFA. Prześledźmy więc sezon po sezonie, jak kończyły drużyny, które miały w kadrze zawodników z polskim paszportem. W zestawieniu bierzemy pod uwagę rozgrywki od fazy grupowej.
Sezon 2009/2010
W pierwszym sezonie Ligi Europy w fazie grupowej znalazło się sześciu Polaków. Niestety, czterech z nich zakończyło udział w rozgrywkach już na tym etapie. Steaua Bukareszt, której barw bronił Paweł Golański, a także AEK Ateny z Rogerem Guerreiro zajęły ostatnie miejsca w swoich grupach, a tylko o jedną lokatę wyżej uplasował się Celtic FC, w którym występował Artur Boruc. W 1/16 finału odpadł Szachtar Donieck Mariusza Lewandowskiego, a najdalej dotarły ekipy świeżo upieczonego wówczas reprezentanta Polski Ludovica Obraniaka, a także Marcina Wasilewskiego. OSC Lille uległo w 1/8 finału Liverpoolowi, a RSC Anderlecht nie sprostał HSV.
Artur Boruc (Celtic FC) – 3. miejsce w grupie
Paweł Golański (Steaua Bukareszt) – 4. miejsce w grupie
Roger Guerreiro (AEK Ateny) – 4. miejsce w grupie
Mariusz Lewandowski (Szachtar Donieck) – 1/16 finału (porażka w dwumeczu z Fulham)
Ludovic Obraniak (OSC Lille) – 1/8 finału (porażka w dwumeczu z Liverpoolem)
Marcin Wasilewski (RSC Anderlecht) – 1/8 finału (porażka w dwumeczu z HSV)
Sezon 2010/2011
Polskim przedstawicielem w fazie grupowej Ligi Europy był Lech Poznań. „Kolejorz” trafił do grupy śmierci, z Manchesterem City i Juventusem. Mimo to zespół ze stolicy Wielkopolski zdołał wyjść z grupy kosztem Włochów, ale w 1/16 finału nie sprostał portugalskiej Bradze.
Fazy grupowej dość niespodziewanie nie przebrnęła Borussia Dortmund z Jakubem Błaszczykowski, Robertem Lewandowskim i Łukaszem Piszczkiem w składzie. Podobny los spotkał Torino FC (Kamil Glik) i AEK Ateny (Roger Guerreiro). Nieco lepiej spisały się OSC Lille, PAOK Saloniki i RSC Anderlecht. Przygoda Ludovica Obraniaka, Mirosława Sznaucnera i Marcina Wasilewskiego potrwała jednak tylko nieznacznie dłużej – wszystkie te ekipy pożegnały się z rozgrywkami w kolejnej fazie.
Lech Poznań – 1/16 finału (porażka w dwumeczu z Bragą)
Jakub Błaszczykowski, Robert Lewandowski, Łukasz Piszczek (wszyscy Borussia Dortmund) – 3. miejsce w grupie
Kamil Glik (Torino FC) – 3. miejsce w grupie
Roger Guerreiro (AEK Ateny) – 3. miejsce w grupie
Ludovic Obraniak (OSC Lille) – 1/16 finału (porażka w dwumeczu z PSV Eindhoven)
Mirosław Sznaucner (PAOK Saloniki) – 1/16 finału (porażka w dwumeczu z CSKA Moskwa)
Marcin Wasilewski (RSC Anderlecht) – 1/16 finału (porażka w dwumeczu z Ajaxem Amsterdam)
Sezon 2011/2012
W sezonie 2011/2012 do fazy grupowej LE zakwalifikowały się dwie polskie ekipy – Legia Warszawa i Wisła Kraków. Obie zdołały awansować do 1/16 finału, jednak odpowiednio Sporting CP i Standard Liege okaały się zbyt silne. Fazy grupowej trzeci raz z rzędu nie pokonał też AEK Ateny Rogera Guerreiro.
Na 1/16 finału zakończyła się też przygoda Mirosława Sznaucnera i jego PAOK-u Saloniki. Kolejna faza okazała się ostatnią dla naszych bramkarzy, Tomasza Kuszczaka i Przemysława Tytonia. Manchester United nie sprostał Athleticowi Bilbao, a PSV Eindhoven odpadło w boju z Valencią CF. Jedynym Polakiem, który wziął udział w ćwierćfinale, był Artur Sobiech. Jego Hannover 96 przegrał jednak z późniejszym triumfatorem, Atletico Madryt.
Legia Warszawa – 1/16 finału (porażka w dwumeczu ze Sportingiem CP)
Wisła Kraków – 1/16 finału (porażka w dwumeczu ze Standardem Liege)
Roger Guerreiro (AEK Ateny) – 3. miejsce w grupie
Tomasz Kuszczak (Manchester United) – 1/8 finału (porażka w dwumeczu z Athletic Bilbao)
Artur Sobiech (Hannover 96) – 1/4 finału (porażka w dwumeczu z Atletico Madryt)
Mirosław Sznaucner (PAOK Saloniki) – 1/16 finału (porażka w dwumeczu z Udinese Calcio)
Przemysław Tytoń (PSV Eindhoven) – 1/8 finału (porażka w dwumeczu z Valencią CF)
Sezon 2012/2013
Sezon 2012/2013 nie okazał się szczęśliwy dla klubów z polskimi piłkarzami w składzie. Tylko PSV Eindhoven i Hannover 96 awansowały do fazy grupowej Ligi Europy. Holenderska ekipa nie zdołała jej przebrnąć, a drużyna z Niemiec poległa w 1/16 finału w potyczce z Anży Machaczkała.
Artur Sobiech (Hannover 96) – 1/16 finału (porażka w dwumeczu z Anży Machaczkała)
Przemysław Tytoń (PSV Eindhoven) – 3. miejsce w grupie
Sezon 2013/2014
Kolejny bardzo słaby sezon Ligi Europy w kontekście polskich piłkarzy. Legia Warszawa w fazie grupowej spisywała się fatalnie, kończąc rywalizację na ostatniej pozycji. Z grupy nie wyszło także PSV Eindhoven Tytonia, zajmując pozycję numer trzy.
Legia Warszawa – 4. miejsce w grupie
Przemysław Tytoń (PSV Eindhoven) – 3. miejsce w grupie
Sezon 2014/2015
Po dwóch latach chudych, przyszły wreszcie sukcesy polskich piłkarzy w rozgrywkach Ligi Europy. Legia Warszawa pokonała fazę grupową, ale nie poradziła sobie w 1/16 finału z Ajaxem Amsterdam. Po tej fazie z rozgrywkami pożegnały się też FK Krasnodar Artura Jędrzejczyka i Estoril Praia Pawła Kieszka. Do 1/8 finału dotarły Torino FC z Kamilem Glikiem w składzie oraz AS Roma Łukasza Skorupskiego. Ćwierćfinał okazał się progiem dla Club Brugge, którego barwy przywdziewał Waldemar Sobota. To było jednak tylko preludium do sukcesu, który stał się udziałem Grzegorza Krychowiaka.
Reprezentant Polski był jednym z liderów świetnie spisującej się Sevilli. Po fazie grupowej hiszpańska drużyna pokonała kolejno Borussię Moenchengladbach, Villarreal CF, Zenit Sankt Petersburg i Fiorentinę. W wielkim finale, rozgrywanym w Warszawie, Sevilla mierzyła się z Dnipro Dniepropietrowsk. Zespół Krychowiaka wygrał 3:2, a on sam wpisał się na listę strzelców!
Legia Warszawa – 1/16 finału (porażka w dwumeczu z Ajaxem Amsterdam)
Kamil Glik (Torino FC) – 1/8 finału (porażka w dwumeczu z Zenitem Sankt Petersburg)
Artur Jędrzejczyk (FK Krasnodar) – 3. miejsce w grupie
Paweł Kieszek (Estoril Praia) – 3. miejsce w grupie
Grzegorz Krychowiak (Sevilla FC) – zwycięstwo w rozgrywkach
Łukasz Skorupski (AS Roma) – 1/8 finału (porażka w dwumeczu z ACF Fiorentina)
Waldemar Sobota (Club Brugge) – 1/4 finału (porażka w dwumeczu z Dnipro Dniepropietrowsk)
Sezon 2015/2016
Polscy przedstawiciele w rozgrywkach – Lech Poznań i Legia Warszawa – nie sprostały trudom fazy grupowej. Podobnie stało się w przypadku Ajaxu Amsterdam Arkadiusza Milika i Dawida Pietrzkiewicza z Qabali. Na 1/16 finału zatrzymała się przygoda Jakuba Błaszczykowskiego, a także Krasnodar, dla którego w kwalifikacjach grał Artur Jędrzejczyk (przez to nie mógł występować w fazie grupowej w barwach Legii, do której został wypożyczony). Ćwierćfinał okazał się barierą nie do przeskoczenia dla Borussii Dortmund z Łukaszem Piszczkiem w składzie, ale niesamowicie emocjonujący bój z Liverpoolem kibice z pewnością zapamiętają na długo. Show wszystkim po raz kolejny skradł jednak Krychowiak. Jego Sevilla znów sięgnęła po trofeum, przy ogromnym udziale reprezentanta Polski. Stał się tym samym pierwszym polskim piłkarzem, który dwukrotnie wygrał europejskie rozgrywki.
Lech Poznań – 3. miejsce w grupie
Legia Warszawa – 4. miejsce w grupie
Jakub Błaszczykowski (ACF Fiorentina) – 1/16 finału (porażka w dwumeczu z Tottenhamem Hotspur)
Artur Jędrzejczyk (FK Krasnodar/Legia Warszawa) – 1/16 finału (porażka w dwumeczu ze Spartą Praga)
Grzegorz Krychowiak (Sevilla FC) – zwycięstwo w rozgrywkach
Arkadiusz Milik (Ajax Amsterdam) – 3. miejsce w grupie
Dawid Pietrzkiewicz (FK Qabala) – 4. miejsce w grupie
Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) – 1/4 finału (porażka w dwumeczu z Liverpoolem)
Sezon 2016/2017
Znów, niczym na huśtawce, sezon 2016/2017 okazał się dla Polaków mało udany. Dawid Pietrzkiewicz nie wystąpił w żadnym meczu Qabali, która i tak zakończyła rozgrywki na ostatnim miejscu w grupie. Dużo lepiej spisywał się za to RSC Anderlecht z Łukaszem Teodorczykiem. „Fiołki” dotarły aż do ćwierćfinału, gdzie poległy w dwumeczu z późniejszym triumfatorem, Manchesterem United.
Dawid Pietrzkiewicz (FK Qabala) – 4. miejsce w grupie
Łukasz Teodorczyk (RSC Anderlecht) – 1/4 finału (porażka w dwumeczu z Manchesterem United)
Sezon 2017/2018
W fazie grupowej Ligi Europy możemy oglądać czterech polskich piłkarzy. W czwartek na boiska wyjdą ekipy Jacka Góralskiego (Łudogorec Razgrad), Tomasza Kędziory (Dynamo Kijów), Pawła Olkowskiego (1. FC Koeln) oraz Macieja Rybusa (Łokomotiw Razgrad). Czy któraś z nich pokusi się o niespodziankę i stanie się czarnym koniem rozgrywek?
Czwartek, 19 października
19:00 – BATE Borysów – 1. FC Koeln (Paweł Olkowski)
21:05 – Dynamo Kijów (Tomasz Kędziora) – BSC Young Boys Berno
21:05 – Sporting Braga – Łudogorec Razgrad (Jacek Góralski)
21:05 – Sheriff Tyraspol – Łokomotiw Moskwa (Maciej Rybus)