[LIGA EUROPY] Pięciu Polaków gra dalej, pięciu poza rozgrywkami

Aktualności14.12.2018

Dobiegła końca faza grupowa rozgrywek Ligi Europy. Pięciu polskich piłkarzy mogło cieszyć się z awansu do kolejnego etapu rywalizacji, tylu samo natomiast zakończyło swój udział w europejskich pucharach. Kogo zobaczymy na murawie wiosną?

W czwartkowym meczu Bayeru 04 Leverkusen z AEK Larnaka w barwach niemieckiego zespołu zadebiutowało dwóch młodych Polaków. Adrian Stanilewicz i Jakub Bednarczyk pojawili się na murawie wchodząc z ławki rezerwowych. Jako pierwszy, w 81. minucie, na boisku zameldował się Bednarczyk, który chwilę później obejrzał żółtą kartkę. Na dwie minuty przed końcowym gwizdkiem trener Heiko Herrlich dał szansę Stanilewiczowi. Obaj schodzili do szatni w bardzo dobrych humorach, bo Bayer 04 rozgromił Cypryjczyków 5:1 i finiszował na pierwszym miejscu w grupie. W drugim czwartkowym spotkaniu grupy A Łudogorec Razgrad Jacka Góralskiego i Jakuba Świerczoka zremisował natomiast z FC Zurich 1:1, a jedyną bramkę dla mistrza Bułgarii zdobył właśnie Świerczok. Nie pomogło to jednak w zajęciu choćby trzeciej pozycji – Łudogorec zakończył rywalizację jako ostatnia drużyna, z dorobkiem zaledwie czterech punktów.

Awans już przed ostatnim meczem zapewniły sobie ekipy Dinama Zagrzeb i Dynama Kijów. Pierwsza z nich, w której występuje Damian Kądzior, w ostatnim meczu bezbramkowo zremisowała z Anderlechtem, ale reprezentant Polski nie pojawił się na murawie. Chorwacki zespół wygrał rywalizację w grupie, nie przegrywając żadnego z meczów. Porażki w ostatnim starciu nie uniknęło za to Dynamo Tomasza Kędziory. Pewna awansu drużyna ze stolicy Ukrainy uległa FK Jablonec 0:1, ale nie straciła pierwszej pozycji w grupie. Polak tradycyjnie rozegrał pełne 90 minut.

Z wygranej grupy cieszy się także KRC Genk, ale przywdziewający koszulkę tego klubu Jakub Piotrowski nie ma wielkich powodów do radości. Belgijska ekipa rozbiła Sarpsborg 08 FF aż 4:0, lecz młodzieżowy reprezentant Polski po raz kolejny nie znalazł się w meczowej kadrze. Piotrowski w tym sezonie we wszystkich rozgrywkach zaliczył łącznie tylko 156 minut.

Liga Europy stała się już czasem przeszłym, oprócz wspomnianego wcześniej Łudogorca, dla Girondins Bordeaux, Spartaka Trnava i Karabachu Agdam. W ostatniej serii gier „Żyrondyści” – bez udziału Igora Lewczuka – wygrali co prawda z FC Kopenhaga, ale nie wystarczyło to do wyjścia z grupy. Spartak Trnava również wygrał ostatni mecz z Fenerbahce SK, lecz nie zagra w dalszej fazie rozgrywek. Pogromcy warszawskiej Legii zajęli trzecie miejsce w grupie. W starciu z tureckim zespołem nie wystąpił Patryk Małecki. 85 minut w meczu z Arsenalem FC rozegrał za to Jakub Rzeźniczak. Jego Karabach Agdam uległ „Kanonierom” 0:1 i mistrz Azerbejdżanu finiszował na ostatniej pozycji w grupie.

Polacy w ostatniej kolejce fazy grupowej Ligi Europy 2017/2018:

Jakub Bednarczyk (Bayer 04 Leverkusen) – od 81. minuty w meczu z AEK Larnaka (5:1)

Jacek Góralski (Łudogorec Razgrad) – 90 minut i żółta kartka w meczu z FC Zurich (1:1)

Damian Kądzior (Dinamo Zagrzeb) – cały mecz z RSC Anderlecht (0:0) na ławce rezerwowych

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów) – 90 minut w meczu z FK Jablonec (0:1)

Igor Lewczuk (Girondins Bordeaux) – poza kadrą na mecz z FC Kopenhaga (1:0)

Patryk Małecki (Spartak Trnava) – poza kadrą na mecz z Fenerbahce SK (1:0)

Jakub Piotrowski (KRC Genk) – poza kadrą na mecz z Sarpsborgiem 08 FF (4:0)

Jakub Rzeźniczak (Karabach Agdam) – do 85. minuty w meczu z Arsenalem FC (0:1)

Adrian Stanilewicz (Bayer 04 Leverkusen) – od 88. minuty w meczu z AEK Larnaka (5:1)

Jakub Świerczok (Łudogorec Razgrad) – do 72. minuty i gol w meczu z FC Zurich (1:1)