[LIGA EUROPY] Lech uciekł spod topora. Remis na Białorusi

Aktualności26.07.2018
Zawodnicy Lecha Poznań powoli stają się ekspertami od odwracania losów spotkania w ostatnich minutach. W meczu II rundy kwalifikacji Ligi Europy „Kolejorz” długo przegrywał z Szachtiorem Soligorsk 0:1, ale chwilę przed końcem spotkania do wyrównania doprowadził Joao Amaral. Taki wynik stawia drużynę ze stolicy Wielkopolski w dobrej sytuacji przed rewanżem.

Piłkarze Lecha Poznań już od pierwszego gwizdka starali się niepokoić defensywę Szachtiora Soligorsk. Próbowali w różny sposób – indywidualnymi rajdami, dośrodkowaniami z bocznych stref, ale nie potrafili przedrzeć się przez obronę rywala. W 19. minucie bardzo blisko szczęścia był Christian Gytkjaer. Napastnik „Kolejorza” przyjął piłkę tyłem do bramki białoruskiej ekipy, odwrócił się z nią i oddał strzał. Zabrakło bardzo niewiele, gdyż piłka trafiła w słupek bramki gospodarzy. Jak się okazało, była to jedyna tak groźna sytuacja zarówno z jednej, jak i z drugiej strony. Po 45 minutach na tablicy wyników nadal widniał więc rezultat 0:0.

Krótko po wznowieniu gry stan rzeczy się zmienił. Niestety dla Lecha, trafienie powędrowało na konto Szachtiora. Do zagranej z głębi pola i przedłużonej w pole karne piłki dopadł Elis Bakaj. Doświadczony Albańczyk zdecydował się na błyskawiczny strzał przy bliższym słupku. Jasmin Burić dał się zaskoczyć i Lech musiał rozpoczynać odrabianie strat. Nie robił jednak tego skutecznie, a co więcej, strzelony gol dodał nieco werwy gospodarzom czwartkowego spotkania. Na niespełna pół godziny przed końcem kolejny błąd popełnił Burić, który niepewnie wyszedł do dośrodkowania, jednak na szczęście dla „Kolejorza”, żaden z zawodników Szachtiora nie zdołał zamknąć akcji. Co nie udało się gospodarzom, stało się udziałem Lecha. W 89. minucie drużyna Ivana Djurdjevicia wreszcie wyrównała stan meczu. Pedro Tiba dobrym podaniem znalazł Joao Amarala, a nowy nabytek „Kolejorza” w sytuacji sam na sam pokonał bramkarza białoruskiej ekipy, dając swojej drużynie ważny remis.

Drugie spotkanie II rundy kwalifikacji Ligi Europy Lech rozegra z Szachtiorem 2 sierpnia o 20:45 w Poznaniu. Jeżeli wyeliminuje białoruską drużynę, w kolejnej fazie zmierzy się z triumfatorem pary KRC Genk – CS Fola Esch.