[LIGA EUROPY] Kto zagra dalej? Walka o 1/8 finału trwa

Aktualności22.02.2018
Przed nami rewanżowe mecze 1/16 finału Ligi Europy. O awans do dalszej fazy rozgrywek walczy pięć drużyn mających w swoim składzie reprezentantów Polski. Jako pierwszy awans zapewnił sobie Łokomotiw Moskwa, który po zwycięstwie w rewanżu wyeliminował OGC Nice. Później swój udział w 1/8 finału zapewniło sobie Dynamo Kijów.

Zespół ze stolicy Rosji pokazał prawdziwy charakter. Łokomotiw przegrywał już 0:2, ale potrafił się podnieść i odwrócić losy spotkania. Hat-trickiem popisał się Manuel Fernandes i do Moskwy drużyna Macieja Rybusa wróciła bardzo usatysfakcjonowana. Trzy gole strzelone rywalowi na jego terenie postawiły Łokomotiw w komfortowej sytuacji. Reprezentant Polski na murawie pojawił się po przerwie, zastępując Witalija Denisowa. W rewanżu dostał szansę od pierwszej minuty. Wystąpił przez caly mecz, Łokomotiw wygrał 1:0 po trafieniu Igora Denisowa i zespół Polaka zapewnił sobie awans do 1/8 finału!

Ze zwycięstwa cieszyła się także Borussia Dortmund. Drużyna Łukasza Piszczka pokonała Atalantę Bergamo, ale mecz nie należał do najłatwiejszych. Trybuny Signal Iduna Park zamilkły, gdy po dwóch golach Josipa Ilicicia włoska ekipa wyszła na prowadzenie. BVB uratował Michy Batshuayi, który także odpowiedział dwoma trafieniami. Jedno z nich padło w ostatniej minucie spotkania i zapewniło Borussii minimalną przewagę przed meczem rewanżowym. Łukasz Piszczek rozegrał wówczas pełne 90 minut i obejrzał żółtą kartkę.

W umiarkowanie dobrych nastrojach z Aten wróciło Dynamo Kijów. Zespół Tomasza Kędziory, który – co jest już właściwie standardem w rozgrywkach Ligi Europy – rozegrał całe spotkanie, zremisował z AEK 1:1. Zespół z Ukrainy może czuć pewien niedosyt, bo przez ponad godzinę prowadził w stolicy Grecji po golu Wiktora Cyhankowa. Na dziesięć minut przed ostatnim gwizdkiem wyrównał jednak Astrit Ajdarević i choć remis 1:1 nie był złym wynikiem w kontekście rewanżu, to ukraińska ekipa mogła czuć pewien niedosyt. W rewanżu Dynamo utrzymało satysfakcjonujący je rezultat, remisując 0:0, i awansowało do dalszej fazy rozgrywek.

W piekielnie trudnym położeniu znalazły się natomiast SSC Napoli i Łudogorec Razgrad. Pierwsza z tych drużyn w najciekawszym starciu w tej fazie rozgrywek uległa u siebie innemu „spadkowiczowi” z Ligi Mistrzów, RB Lipsk 1:3. Wszystko układało się po myśli drużyny Maurizio Sarriego, która prowadziła 1:0, ale później strzelali już tylko piłkarze z Niemiec. Piotr Zieliński dostał szansę od pierwszej do ostatniej minuty, lecz nie pomógł swojej drużynie w osiągnięciu korzystnego rezultatu. W rewanżu nie dołączy do niego wracający do pełnej dyspozycji Arkadiusz Milik. Choć napastnik jest już gotowy fizycznie, sam zdecydował, żeby nie wracać jeszcze na boisko. Rewanżowe spotkanie było szansą dla neapolitańczyków. Wynik spotkania otworzył Piotr Zieliński, a na niespełna pięć minut przed końcem stan posiadania drużyny Maurizio Sarriego podwoił Lorenzo Inzigne. Choć zespół z Włoch wygrał 2:0, nie wystarczyło to do promocji. Z gry w 1/8 finału cieszą się piłkarze RB Lipsk.

Łudogorec natomiast na własnym terenie nie sprostał wielkiemu AC Milan. Goście pewnie wygrali 3:0 i praktycznie zapewnili już sobie awans do 1/8 finału. Pozytywem z punktu widzenia polskich kibiców był za to debiut Jakuba Świerczoka, który wyszedł na murawę w podstawowym składzie. W przerwie zmienił go jednak Wanderson. Jacek Góralski nie pojawił się na murawie, być może nastąpi to w meczu rewanżowym.

Czwartkowe mecze 1/16 finału Ligi Europy z udziałem reprezentantów Polski:

22.02, 17:00 – Łokomotiw Moskwa (Maciej Rybus) – OGC Nice 1:0 (awans Łokomotiwu)

22.02, 19:00 – Dynamo Kijów (Tomasz Kędziora) – AEK Ateny 0:0 (awans Dynama)

22.02, 19:00 – RB Lipsk – SSC Napoli (Piotr Zieliński) 0:2 (awans RB Lipsk)

22.02, 21:05 – Atalanta Bergamo – Borussia Dortmund (Łukasz Piszczek)

22.02, 21:05 – AC Milan – Łudogorec Razgrad (Jacek Góralski, Jakub Świerczok)