[LIGA EUROPY] Gol Piotra Zielińskiego, ważne asysty Kędziory i Milika

Aktualności14.02.2019
Za nami pierwsze mecze 1/16 finału Ligi Europy, a szansę występu w czwartkowych spotkaniach miało sześciu polskich piłkarzy. Na murawie pojawiło się czterech z nich. Piotr Zieliński mógł cieszyć się z gola, a Tomasz Kędziora i Arkadiusz Milik zapisali na swoich kontach asysty.

Jako pierwszy na murawę wyszedł Tomasz Kędziora, który znalazł się w wyjściowym składzie Dynama Kijów na spotkanie z Olympiakosem Pireus. Drużyna ze stolicy Ukrainy szybko straciła pierwszą bramkę, ale niespełna 20 minut później doprowadziła do wyrównania. Miał w tym spory udział reprezentant Polski. Kędziora podłączył się do akcji ofensywnej, dopadł do podania kolegi z zespołu i wślizgiem dograł futbolówkę do Witalija Bujalskiego, który umieścił ją w siatce. Olympiakos w pierwszej połowie raz jeszcze wyszedł na prowadzenie, ale tuż przed końcem Dynamo znów zdołało wyrównać. Do rewanżu przystąpi więc z korzystnym remisem przywiezionym z Grecji. Polski obrońca rozegrał pełne spotkanie, obejrzał też żółtą kartkę.

Asystę przy golu zaliczył też Arkadiusz Milik. Zarówno on, jak i Piotr Zieliński, wyszli na boisko w podstawowej jedenastce SSC Napoli na starcie z FC Zurich. Włoska ekipa była zdecydowanym faworytem potyczki i nie zawiodła oczekiwań. Już w 11. minucie defensywa szwajcarskiej drużyny popełniła fatalny błąd. Po podaniu od własnego kolegi piłkę fatalnie przyjmował bramkarz z Zurychu. Doskoczył do niej Milik i oddał nabiegającemu Lorenzo Insigne, a ten wpakował ją do bramki.

Dziesięć minut później było już 2:0, a na niespełna kwadrans przed końcem swoją cegiełkę dołożył też Piotr Zieliński. Polak dostał podanie z prawej strony boiska, świetnie zwiódł obrońców w polu karnym i z ogromnym spokojem pokonał Yanicka Brechera. Była to dla Zielińskiego czwarta bramka w tym sezonie, lecz pierwsza w europejskich pucharach – wcześniej polski pomocnik trafiał do siatki wyłącznie w Serie A. Napoli ostatecznie wygrało 3:1 i praktycznie zapewniło sobie awans do dalszej fazy rozgrywek.

Spośród pozostałych Polaków w Lidze Europy w czwartek na boisku pojawił się jeszcze tylko Jakub Piotrowski, który zaliczył kilkuminutowy występ w potyczce ze Spartą Praga. Adrian Stanilewicz (Bayer 04 Leverkusen) i Damian Kądzior (Dinamo Zagrzeb) nie znaleźli się w kadrach meczowych.

Polacy w czwartkowych meczach 1/16 finału Ligi Europy:

Adrian Stanilewicz (Bayer 04 Leverkusen) – poza kadrą na mecz z FK Krasnodar (0:0)

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów) – 90 minut, asysta i żółta kartka w meczu z Olympiakosem Pireus (2:2)

Jakub Piotrowski (KRC Genk) – od 87. minuty w meczu ze Spartą Praga (0:0)

Arkadiusz Milik (SSC Napoli) – 90 minut i asysta w meczu z FC Zurich (3:1)

Piotr Zieliński (SSC Napoli) – 90 minut i gol w meczu z FC Zurich (3:1)

Damian Kądzior (Dinamo Zagrzeb) – poza kadrą na mecz z Viktorią Pilzno (1:2)