Aktualności

[TEGO DNIA] 13 września, czyli urodziny „wyjazdowego reprezentanta”

Aktualności13.09.2020 

„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 13 września.

1914 – urodził się Bolesław Habowski. W latach 1930-1938 był zawodnikiem krakowskiej Wisły. Później grał dla Junaka Drohobycz, Spartaka Lwów, Spartaka Moskwa i Carpathians FC. W reprezentacji Polski wystąpił dwukrotnie, zdobywając jedną bramkę. Był bliski wyjazdu na mistrzostwa świata w 1938 roku, znalazł się w szerokiej kadrze, ale ostatecznie do Francji nie pojechał, pozostając zawodnikiem rezerwowym. Zmarł 21 maja 1979 roku w angielskim Wendover.

1936reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Warszawie zremisowała z Niemcami 1:1. Gola dla zespołu prowadzonego przez trenera Kurta Otto strzelił Gerard Wodarz.

1953reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Sofii zremisowała z Bułgarią 2:2. Bramki dla biało-czerwonych zapisali na swoim koncie Paweł Sobek i Ewald Wiśniowski. Dla tego drugiego był to zarówno debiut, jak i ostatni mecz w kadrze narodowej. Oprócz niego w starciu z Bułgarią premierowy występ w koszulce z orłem na piersi zaliczyli Edmund Kowal i Józef Wieczorek.

1961 – urodził się Piotr Rzepka. Wychowanek Gwardii Koszalin, z której trafił do ekstraklasowego Bałtyku Gdynia. Na najwyższym szczeblu rozgrywkowym zakładał także koszulkę Górnika Zabrze. W ojczyźnie występował ponadto w Arce Gdynia, Pogoni Lębork, Orlętach Reda, Wiśle Tczew i Unii Tczew. W reprezentacji Polski w latach 1981-1989 rozegrał siedem spotkań, zdobywając jedną bramkę. Co ciekawe, wszystkie mecze w barwach narodowych rozegrał na wyjeździe. Po zakończeniu kariery trener, prowadził między innymi Arkę Gdynia i Odrę Opole.

1964reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Warszawie wygrała z Czechosłowacją 2:1. Obie bramki dla polskiej kadry zdobył Ernest Pol. W starciu tym premierowy występ w narodowych barwach zaliczył Jan Banaś.

1982 – zmarł Jerzy Jóźwiak. Urodzony 18 lipca 1939 roku, wychowanek Polonii Bytom, w barwach której spędził lwią część swojej kariery. Z drużyną z Bytomia sięgnął w 1962 roku po mistrzostwo Polski. W ostatnich latach spędzonych na boisku przywdziewał koszulkę Śląska Świętochłowice. W reprezentacji Polski wystąpił raz, 11 października 1962 roku, w towarzyskiej potyczce z Marokiem. Zmarł 13 września 1982 roku w Bytomiu.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności