Aktualności

[TEGO DNIA] 13 maja, czyli bramkarz o nieposkromionym charakterze

Aktualności13.05.2021 

„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 13 maja.

1926 – urodził się Robert Gronowski. Przyszedł na świat w Gliwicach, pod nazwiskiem Gruner. W czasie II wojny światowej grał w VR oraz RSV Gleiwitz, w seniorach Piasta Gliwice pojawił się po zakończeniu działań zbrojnych. Najbardziej kojarzony jest jednak z Lechią Gdańsk, dla której grał przez dwanaście lat. Przywdziewał także koszulki Budowlanych Chorzów, Polonii Gdańsk, Polonii Melbourne oraz Polonii Sydney. Po zakończeniu kariery trener australijskich klubów polonijnych, a także między innymi Lechii Gdańsk. W reprezentacji Polski rozegrał jeden mecz, 29 listopada 1953 roku przeciwko Albanii. Zmarł 24 lutego 1994 roku w Hamburgu.

1941 – urodził się Krystian Michallik. Karierę zaczynał w AKS Chorzów, z którego trafił do Gwardii Warszawa. W zespole ze stolicy występował przez dwanaście lat, rozgrywając w jego barwach blisko 250 spotkań. W 1976 roku wyjechał do USA, gdzie zakładał koszulki Hartford Bicentennials, Connecticut Yankees oraz White Eagles Bridgesport. Ojciec Janusza, byłego reprezentanta USA. W reprezentacji Polski wystąpił dwukrotnie, w latach 1966-1968.

1955 – zmarł Gustaw Bator. Dziecko Krakowa, występował w barwach aż sześciu klubów z tego miasta: Nadwiślana, KS Grzegórzecki, Garbarni, Cracovii, Wisły oraz MKS. Poza obecną stolicą Małopolski grał tylko dla Kotwicy Pińsk oraz KS Chełmek. Z Garbarnią w 1931 roku wywalczył mistrzostwo Polski. W reprezentacji narodowej wystąpił trzykrotnie, debiutując 14 czerwca 1931 roku w meczu z Czechosłowacją. Po zakończeniu kariery był trenerem małych klubów. Zmarł 13 maja 1955 roku w rodzinnym Krakowie.

1969 – zmarł Tadeusz Glimas. Urodzony 17 lutego 1925 roku, przez niemal całą swoją karierę związany z Cracovią. Przez wiele lat pełnił rolę kapitana zespołu, stając się prawdziwą legendą „Pasów”. Rozegrał w ich barwach ponad 400 spotkań, zdobywając ponad 50 bramek. W finalnym etapie kariery zawodniczej zakładał też koszulkę Proszowianki Proszowice, której był też trenerem. W reprezentacji Polski w latach 1950-1952 wystąpił cztery razy, wziął z nią udział w Igrzyskach Olimpijskich w Helsinkach (1952). Zmarł 13 maja 1969 roku w Krakowie.

1973 reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Warszawie zremisowała z Jugosławią 2:2. Bramki dla drużyny prowadzonej przez Kazimierza Górskiego zdobyli Włodzimierz Lubański i Bohdan Masztaler. Po raz pierwszy w historii biało-czerwoni strzelili gola już w pierwszej minucie gry. Przeciwko Jugosławii w narodowych barwach zadebiutowali Mirosław Bulzacki i Henryk Wieczorek, którzy rok później sięgnęli z kadrą po medal mistrzostw świata w RFN.

1976 – urodził się Grzegorz Szamotulski. Wychowanek Lechii Gdańsk, jednak w ekstraklasie debiutował w barwach Legii Warszawa, do której trafił przez inne stołeczne kluby, Hutnik i Polonię. Z „Wojskowymi” sięgnął w 1997 roku po Puchar i Superpuchar Polski. W 2000 roku przywdziewał koszulkę greckiego PAOK-u Saloniki, a po powrocie do Polski grał dla Śląska Wrocław i Amiki Wronki. Kolejne lata spędził znów za granicą – występował w Admirze Wacker Moedling, Sturmie Graz, Dundee United, Preston North End, Ashdod SC i Hibernianie FC. Do ojczyzny wrócił jesienią 2009 roku, zakładając koszulkę Jagiellonii Białystok. Był też zawodnikiem DAC Dunajska Streda, Korony Kielce, Warty Poznań i Olimpii Elbląg. Po zakończeniu kariery zawodniczej pracuje jako trener bramkarzy, obecnie w Zagłębiu Lubin. W reprezentacji Polski w latach 1996-2003 rozegrał trzynaście spotkań.

1980reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym we Frankfurcie przegrała z Republiką Federalną Niemiec 1:3. Jedynego gola dla biało-czerwonych strzelił z rzutu wolnego Zbigniew Boniek. Spotkanie we Frankfurcie było ostatnim meczem z orłem na piersi dla Zbigniewa Płaszewskiego.

2014reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Hamburgu zremisowała z Niemcami 0:0. Spotkanie to było dla naszych rywali ostatnim etapem przygotowań do mistrzostw świata, na których sięgnęli po złoty medal. W reprezentacji Polski zadebiutowali wówczas Thiago Cionek oraz Michał Żyro, a dla Ludovica Obraniaka i Marcina Robaka był to ostatni jak dotąd występ z orłem na piersi.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności