Aktualności
[RELACJA] „Zamknąć laptopy, otworzyć głowy”
- Nie bójcie się ginąć za własne pomysły, nie bójcie się podejmować własnych, trudnych decyzji. Warto tak robić, w ostatecznym rozrachunku to się opłaca – mówił Czesław Michniewicz do około tysiąca trenerów w dyskusji z Łukaszem Wiśniowskim z „Łączy Nas Piłka”. Był to drugi punkt programu Lech Conference i zarazem jeden z najciekawszych. Selekcjoner kadry do lat 21 tłumaczył, jakie warunki współcześnie predysponują młodych piłkarzy do gry na najwyższym poziomie, ale również poruszył kwestię wymagań istotnych dla innych trenerów.
<<<ZOBACZ GALERIĘ Z LECH CONFERENCE>>>
- Jadąc na mecz widzę, czy trener pracuje z zespołem, czy nie. A często brakuje mi jasnego przekazu do zawodników. Nie potrafimy przemawiać czynami na boisku. Chciałbym to wszystko uprościć. Dobudowaliśmy teorię, ale stała się ona ważniejsza od gry. Dlatego proponuję czasem zamknąć laptopy i otworzyć głowę. Samemu i bez pomocy rozpisać trening. Nie czyta się dzieł filozofów, by samemu nim zostać, ale po to, by poznać inny sposób myślenia – tłumaczył.
Odnośnie szkolenia oraz promowania młodzieży powiedział, że obecnie na poziom Ekstraklasy prowadzą „nie schody, a winda”. – Brakuje pokory młodym zawodnikom. Każdy chce jak najszybciej spieniężyć piłkarza. Zanika rywalizacja, a potem po wyjeździe zagranicę zawodnicy są do niej nieprzyzwyczajeni. Będąc utalentowanym piłkarzem w Polsce jesteś pchanym do przodu przez klub, co nie buduje determinacji – zaznaczał Michniewicz.
Kolejnym punktem programu było wystąpienie Nenada Bjelicy, który przedstawił swoją pracę dyplomową z kursu UEFA Pro, obronioną kilka lat temu, gdy jeszcze prowadził drużyny w austriackiej Bundeslidze. Tematem był styl gry kontratakami, od podstawowych zasad działania w tej taktyce, rozróżnienie od innych sposobów gry, aż do ćwiczeń, które mają przygotować zespół do tego typu akcji. Całą interesującą prezentację zwieńczyły kontry w wykonaniu Lecha Poznań z rundy wiosennej poprzedniego sezonu.
- W każdym meczu 250-300 razy zmienia się posiadanie piłki. Bazując na tym można stworzyć model treningu – tłumaczył chorwacki szkoleniowiec poznańskiego Lecha. – Jednak Lech nie jest do tego idealnym zespołem, ma inne wymagania. Dwa tygodnie temu z Wisłą Płock straciliśmy gola po kontrze, bo nasza organizacja po stracie nie była dobra. Ale w wielu spotkaniach była ona na tyle wysokim poziomie, że rywale nie stwarzali sobie szans – zaznaczał. – Jeśli pomogę wam choć jednym ćwiczeniem, to już jest moim sukcesem – zakończył.
Do gry seniorów odniósł się również w swojej prezentacji Jacek Magiera, który zaprezentował odprawy taktyczne i analizy wideo z przygotowań Legii Warszawa do meczów w Lidze Mistrzów z m.in. Realem Madryt. Jego przekazy były proste, a zarazem pełne szczegółów, które później piłkarze przekładali na boisko. Magiera tłumaczył również, jakie są różnice między poziomem w europejskich pucharach a w Ekstraklasie. – Jesienią udawało nam się przenosić intensywność gry z Ligi Mistrzów do krajowych rozgrywek. Efektem było 25 punktów zdobytych na 30 możliwych – pokazywał.
Oczywiście oprócz trenerów znanych z meczów Ekstraklasy nie zabrakło odniesień do szkolenia młodzieży. W tym bardzo interesujący był wykład oraz trening Stephena Torpeya z Manchesteru City, który prezentował wraz z grupą młodzieży Lecha Poznań różne rodzaje dryblingu oraz przeniesienia tych aspektów na intensywne zajęcia. Oprócz tego Sally Needham przedstawiła „angielskie DNA”, czyli program szkoleniowy oparty na czterech filarach opracowany przez tamtejszą federację piłkarską. Na zakończenie Glenn van der Krann z Feyenoordu Rotterdam pokazywał, jak rozwijać percepcję oraz proces decyzyjny u najmłodszych zawodników.
Z dużym zainteresowaniem spotkał się wcześniejszy wykład trenerów grup młodzieżowych gospodarzy wydarzenia: wraz z Rafałem Ulatowskim koncepcję treningu motorycznego oraz różnorodne testy zaprezentowali Jakub Grzęda oraz Karol Kikut. Z kolei szefowie poznańskiego klubu, Karol Klimczak i Piotr Rutkowski podkreślali, że konferencja ma być jednym ze sposobów na pomoc w rozwijaniu poziomu szkolenia, ale i zaczerpnięcie z wiedzy innych trenerów. Na ósmym wydarzeniu z cyklu Lech Conference znów te dwa cele udało się połączyć i zrealizować.
Michał Zachodny, Poznań