Aktualności
Piłkarski festyn rodzinny, czyli z Istebnej do reprezentacji Polski. Jak... Milik!
Piękne gole, błyskotliwe dryblingi, pełne poświęcenia interwencje w obronie i efektowne parady bramkarzy. Wielkie emocje, dobra zabawa, setki uśmiechów, a wszystko to w bardzo rodzinnej i serdecznej atmosferze. Mimo że walczono o zwycięstwa i trofea, turniej „W drodze do Reprezentacji” był prawdziwym piłkarskim festynem. Organizatorom imprezy, czyli UKS APN Góral Istebna, Ośrodkowi Wypoczynkowemu „Czarna Owca” oraz „Strefie Futbolu”, aktywnie cały czas pomagali rodzice zawodników, którzy nie tylko opiekowali się młodymi adeptami futbolu i gorąco im kibicowali, ale również przejęli stoiska gastronomiczne i serwowali wszystkim kibicom smakołyki oraz napoje. Odpowiadali także za tablicę z wynikami rozgrywek i klasyfikacjami indywidualnymi, pilnie je co chwila uzupełniając. – Od samego początku chcieliśmy, aby to było wielkie święto piłki nożnej dla każdej rodziny, która do nas przyjedzie. Rodzice byli świetnie zorganizowani, włożyli w pracę podczas lipcowej, a także sierpniowej edycji rozgrywek bardzo dużo serca, za co chciałbym im serdecznie podziękować. Bez nich ten turniej by się po prostu nie udał – zapewnia Rafał Legierski, trener APN Góral Istebna.
Idealnie wpisuje się to w główne cele turnieju, a więc popularyzację piłki nożnej wśród dzieci oraz młodzieży, a także propagowanie modelu zdrowego i aktywnego trybu spędzania wolnego czasu wraz z rodziną. To także nawiązywanie i zacieśnianie nowych znajomości pomiędzy klubami, akademiami, stowarzyszeniami oraz młodymi zawodnikami, jak również przekazywanie niezbędnej wiedzy trenerom, najnowszych trendów szkoleniowych, wymiana opinii i myśli, nawiązywanie nowych znajomości w gronie trenerskim.
Pomysłodawca? Kiero!
Sprawcą całego zamieszania był Stanisław Baczyński, który od dziesięciu lat pracuje jako kierownik z młodzieżowymi reprezentacjami Polski. Przez cztery ostatnie sezony był w sztabie szkoleniowym trenera Marcina Dorny w kadrze U-21, również podczas młodzieżowych mistrzostw Europy, które odbyły się w Polsce. – Skąd pomysł na organizację tego turnieju? Jaka była idea? – zapytaliśmy. – To był totalny przypadek! Rok temu przyjechałem do Istebnej i zwiedzałem piękną okolicę. Na boisku na Zaolzie zobaczyłem kilka drużyn, grających w piłkę. Prowadziło je dwóch fantastycznych, młodych ludzi, którzy odpowiadają za szkolenie młodzieży w miejscowym klubie APN Góral. Przedstawiłem się i zapytałem Rafała Legierskiego oraz Dariusza Ruckiego, bo o nich właśnie mowa, czy nie chcieliby zorganizować turnieju z prawdziwego zdarzenia. Zaproponowałem, że mogę pomóc. A że są wielkimi pasjonatami piłki i kochają futbol, szybko się odezwali. Tak zaczęła kwitnąć idea turnieju, który patronatem objął później Polski Związek Piłki Nożnej. Nie chcę nikomu kadzić, ale naprawdę tam, gdzie jest sport dzieci i młodzieży, tam zawsze jest PZPN, który dba o rozwój młodych adeptów futbolu i przyszłość polskiej piłki. Samo hasło rozgrywek, czyli „W drodze do Reprezentacji”, mówi zresztą, gdzie chcemy dotrzeć. Marzymy, aby młodzież, która weźmie udział w naszym turnieju, przeszła drogę z Istebnej do drużyny narodowej – zdradza Baczyński, który wraz z młodszym synem, Bartoszem, prowadzi przepięknie położony na wzniesieniu w górskiej miejscowości Istebna Ośrodek Wypoczynkowy „Czarna Owca”.
– Syn ma w sobie wielkiego ducha sportu i od razu postanowiliśmy wspólnie, że włączymy się w organizację turnieju – dodaje pan Stanisław.
Na szlaku. Dziś w poszukiwaniu młodych talentów. Kto w pobliżu, zapraszamy! Kto dalej, też! pic.twitter.com/6Eb6ilAzTY
— Łączy nas piłka (@LaczyNasPilka) 5 sierpnia 2017
W lipcu odbyła się pierwsza faza turnieju „W drodze do Reprezentacji”, która była przeznaczona dla roczników 2007 i 2009. W zawodach mogli wziąć udział zarówno chłopcy, jak i dziewczęta. W rozgrywkach wystartowało 21 drużyny. – Jako pierwsza do turnieju zgłosiła się krakowska Akademia Grzegorza Mielcarskiego, który również zawitał do Istebnej. Podobnie jak Marcin Dorna, który poprowadził wykład dla wszystkich trenerów o polskim modelu szkolenia. Sala była wypełniona do ostatniego miejsca. Na uroczyste otwarcie zawitał Starosta Powiatu Cieszyńskiego, Janusz Król, co pokazało, że lokalne władze zainteresowały się naszym turniejem. Największą atrakcją dla młodych adeptów futbolu była zaś obecność na ceremonii zakończenie rozgrywek byłego piłkarza Piasta Gliwice, a dzisiaj włoskiego Palermo, Radosława Murawskiego. Uczestnik UEFA EURO U21 był bardzo rozchwytywany, ale cierpliwie rozdawał autografy, pozował do zdjęć, a później wręczał nagrody. Radek poświęcił swój wolny czas, by z nami być. Koniecznie muszę również wspomnieć, że twarzą turnieju był Arkadiusz Milik, reprezentant Polski i napastnik Napoli, który od razu zgodził się użyczyć swojego wizerunku na plakatach i zaproszeniach – podkreśla Baczyński.
Inspiracja? Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”
W roczniku 2009 wygrała drużyna Zagłębia Sosnowiec 2009 I. Druga była Akademia Piłkarska Wisła Brzeźnica, a trzecie miejsce przypadło gospodarzom – Akademii Piłki Nożnej Góral Istebna, prowadzonej przez Rafała Legierskiego i Dariusza Ruckiego. Królem strzelców został Igor Jakubek z teamu Soccer Ropczyce, a najlepszym bramkarzem Daniel Lukoszek z Zagłębia Sosnowiec I. – Czasami w takich malutkich ośrodkach rodzi się wielka kariera. Chciałbym wyróżnić jeszcze Dorotkę z Istebnej. Dziewczynka grała bardzo fajnie i zabrakło jej tylko trzech goli, aby zostać najlepszym strzelcem całego turnieju – zauważa były kierownik reprezentacji Polski U-21.
Młodzi piłkarze APN Góral Istebna nie zawiedli również w starszej kategorii. W roczniku 2007 zajęli siódme miejsce. Pierwszy był zespół UKS UL Kraków, na drugiej pozycji uplasowała się Fundacja Akademia Młodych Talentów Żywiec, a ostatnie miejsce na podium zajęło Stowarzyszenie Akademia Piłkarska Progress Andrychów. Jeśli chodzi o wyróżnienia indywidualne, to najlepszym snajperem został Szymon Jochymek z UKS UL Kraków, a najlepszym bramkarzem jego klubowy kolega – Borys Trąbka.
– Grę w klubie zacząłem dopiero w wieku 18 lat. Wiem, że dziś to brzmi niewyobrażalnie, ale w Istebnej nie było za moich czasów sekcji trampkarzy czy juniorów. Dlatego bardzo chciałem zrobić dla dzieciaków turniej z prawdziwego zdarzenia. Dać im to, czego ja nigdy nie miałem. Mam nadzieję, że rozgrywki „W drodze do Reprezentacji” będą w Istebnej ważnym, cyklicznym wydarzeniem, które przyciągnie do sportu więcej dzieciaków. Duże imprezy sportowe, jak na przykład turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”, nakręcają nas do działania – zdradza Rafał Legierski.
Jak dotychczas szło jego drużynie w największym turnieju dla młodzieży w Europie, którego finał odbywa się na PGE Narodowym? – W eliminacjach powiatowych zawsze jesteśmy w czołówce, ale nie udało nam się jeszcze pojechać na wielki finał do Warszawy. Mamy swoje marzenia, chcielibyśmy wygrywać, ale stąpamy również twardo po ziemi i cały czas pamiętamy o tym, że jesteśmy z małej miejscowości. Większe kluby mają w każdym roczniku po 40 zawodników. My mamy 40, ale w czterech rocznikach. Od tej strony zawsze będziemy odstawać, dlatego ciężko nam rywalizować, ale chcemy nadrabiać dzięki dobrej organizacji i szkoleniu na wysokim poziomie – wyjaśnia trener APN Góral Istebna, który na każdym kroku podkreśla jakże ważną rolę rodziców w wychowaniu młodych adeptów futbolu.
Pokora przede wszystkim
– Podczas kolacji integracyjnej zapytałem innych trenerów, co pomaga zawodnikowi wspiąć się na jego możliwie najwyższy poziom? Padały odpowiedzi: pracowitość, systematyczność. Powiedziałem im jednak: „Chłopaki, to jest pokora. Pokora właśnie”. Od początku przygody z piłką prowadziłem takiego zawodnika, który teraz ma 14 lat. Nie dbał o to, w jakich gra butach, nie musiał mieć co miesiąc nowego modelu, byle obuwie się nie rozlatywało. Nie musiał mieć pięknej fryzury na żel, ślicznej dziewczyny czy najnowszej gry FIFA. Musiał mieć tylko jedno – piłkę przy nodze. Kiedy przejeżdżałem koło jego domu, kopał futbolówkę w ogrodzie. Kiedy przejeżdżałem koło boiska, on tam był. Chłopak nie był może skory do żartów, psikusów, ale miał w oku błysk, jakiego nie miał nikt inny. Teraz jest w Szkole Sportowej w Bielsko-Białej, a ta pokora będzie działała na jego korzyść. Nazywa się Błażej Ligocki. Warto obserwować.
Rafał Legierski dodaje po chwili: – Jeśli dziecko potrzebuje piłki nożnej, to tata z mamą powinni mu pomóc. Dużo zależy od tego, co wyniesie się z domu. Regularność, systematyczność w uczęszczaniu na treningi i rozgrywaniu meczów, bardzo pomaga w rozwoju. Mam to szczęście, że na swojej drodze spotykam rodziców, którzy rozumieją potrzeby dzieci, nie rzucają mi kłód pod nogi, a wspierają swoje pociechy w doskonaleniu się. Kiedy zawodnik ma pokorę i jest pracowity, to wtedy oko się raduje, a buźka cieszy, bo widać postępy. Pod względem motorycznym i piłkarskim widziałem już u swoich wychowanków olbrzymi skok z jednego brzegu na drugi. Wtedy czuje się, że warto czasem późno wracać do domu i wcześnie wstawać. Satysfakcja jest olbrzymia.
Sierpniowy turnus pierwszej edycji turnieju „W drodze do Reprezentacji” również stał na bardzo wysokim poziomie. W dniach 4-6 sierpnia w Istebnej zagrało 18 drużyn, a więc ponad 200 zawodników. Sportowa rywalizacja na boisku odbywała się w słonecznej, gorącej i upalnej aurze. Nie przeszkadzało to jednak w walce na całego. W roczniku 2008 pierwsze miejsce zajął ATM Żywiec. Drugi był Lisek Milówka, a trzecie – Sokoliki Stary Sącz 1. Tytuł króla strzelców powędrował w ręce Kamila Talara (Sokoliki Stary Sącz 1), a najlepszym bramkarzem został Jan Jawor (Sokoliki Stary Sącz 2).
W kategorii 2006 triumfowali zawodnicy Orbity Bukowo. Wyższość tej ekipy musieli uznać LKS ATOM Grady i Rekord Bielsko-Biała. Najczęściej na listę strzelców wpisywał się Szymon Kosmaty (Rekord Bielsko-Biała), a bramki najlepiej bronił Wojtek Sekuła z KS Kuźni Ustroń.
WOSPAC, czyli katalońska współpraca
Legierski zdradza, że od trzech lat utrzymuje kontakty z trenerami z Katalońskiej Federacji Piłki Nożnej. – W 2013 roku skończyłem kurs UEFA A w Szkole Trenerów na AWF w Warszawie. Chciałem rozwijać się dalej, a że zawsze podobał mi się iberyjski futbol, zacząłem wysyłać mejla za granicę. Jeden z nich trafił do klubu, który jest trzeci co do wielkości i trzeci co do ważności w Katalonii. Nazywa się UE Cornella i ściśle współpracuje z FC Barceloną, dostarcza jej na wyłączność „perełki”, które się tam rodzą. Zaprosili mnie na staż, odbyłem kurs na temat metodologii i filozofii szkolenia, zobaczyłem treningi Espanyolu Barcelona, wszystkich kategorii wiekowych w Cornelli, czy młodzieżowych grup w La Masii. Nawiązaliśmy stałą współpracę i rozpoczęliśmy projekt World Sport Academy. To campy sportowe z trenerami z Katalonii, organizowane na całym świecie, również szkolenia dla trenerów. Dzięki swoim kontaktom zostałem dyrektorem sportowym marki WOSPAC, bo tak to brzmi w skrócie, na całą Polskę. Przeprowadziliśmy już szkolenie z Akademią GKS Tychy – chwali się trener APN Góral, który pracę z młodzieżą od kwietnia tego roku łączy z… prowadzeniem seniorów w Istebnej.
– Rywalizowaliśmy w tym roku w Pucharze Polski i sprawiliśmy sporo problemów czwartoligowej KS Kuźni Ustroń. Przegraliśmy 2:3, a ostatniego gola straciliśmy w ostatniej minucie – nie może odżałować Legierski.
„I Ty możesz zagrać w Lidze Mistrzów”
Stanisław Baczyński nie ukrywa, że jest zadowolony z pierwszej edycji turnieju „W drodze do Reprezentacji”. – Zakończyła się sukcesem i chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy nas wsparli i nam pomogli. Chcemy, aby nasze rozgrywki stały się cyklicznym, bardzo ważnym wydarzeniem w życiu piłkarskim powiatu, a nawet całego województwa śląskiego. Mam nadzieję, że w przyszłym roku do turnieju zgłosi się jeszcze więcej drużyn i ktoś z Istebnej rzeczywiście trafi do reprezentacji – uśmiecha się kiero, który jest również prezesem Stowarzyszenia Piłkarskiego Legia Warszawa-Champions Leauge.
– Pod egidą stowarzyszenia zrobiłem kiedyś czterodniowy turniej „I Ty możesz zagrać w Lidze Mistrzów”. Zgłosiło się 80 zespołów młodzieżowych, od Gdyni aż po Tatry. Zakończył się wielkim sukcesem. Rozgrywkom przyglądali się zawodnicy, którzy występowali z Legią w Champions League. Poczynając od Maćka Szczęsnego, po Leszka Pisza, Jurka Podbrożnego, Jacka Kacprzaka, Czarka Kucharskiego czy Jacka Cyzio. Dzwoniono do mnie później i pytano, kiedy odbędzie się druga edycja, ale nie miałem czasu jej zorganizować, ponieważ Władysław Żmuda zaproponował mi pracę w młodzieżówce. Przyjąłem propozycję i kierownikiem różnych reprezentacji byłem przez ostatnie dziesięć lat – wyjaśnia Stanisław Baczyński, który planuje już drugą edycję turnieju „W drodze do Reprezentacji”. A skoro zamierza ją zorganizować, to na pewno również zakończy się ona sukcesem.
Paweł Drażba, Istebna
KOMPLET WYNIKÓW TURNIEJU „W DRODZE DO REPREZENTACJI”:
Edycja lipiec 2017, w kategorii 2007 i 2009
Klasyfikacja końcowa – rocznik 2009
1. Zagłębie Sosnowiec 2009 I
2. Akademia Piłkarska Wisła Brzeźnica
3. Akademia Piłki Nożnej GÓRAL Istebna
4. Soccer Ropczyce
5. Stowarzyszenie Akademia Piłkarska Progress Andrychów
6. Akademia Piłkarza Grzegorza Mielcarskiego
7. Orlik Brenna
8. Football4pro
9. BTS Rekord
10. Zagłębie Sosnowiec 2009 II
11. LKS Goleszów
Konkurencje indywidualne:
Najlepszy strzelec: Igor Jakubek (Soccer Ropczyce)
Najlepszy bramkarz: Daniel Lukoszek (Zagłębie Sosnowiec I)
Żonglerka: Tymek Kubica (Góral Istebna)
Slalom: Franciszek Szafran (AP Wisła Brzeźnica)
Sam na sam: Kacper Waliczek (Orlik Brenna)
Król karnych: Paweł Woźniczka (AP Wisła Brzeźnica)
Piłkarskie kręgle: Bartek Gawlas (Orlik Brenna)
Klasyfikacja końcowa – rocznik 2007
1. UKS UL – Drużyna Piłkarska w SP 40 Kraków
2. Fundacja Akademia Młodych Talentów Żywiec
3. Stowarzyszenie Akademia Piłkarska Progress Andrychów
4. Orlik Brenna
5. Wieluński Klub Sportowy
6. KS Kuźnia Ustroń
7. Akademia Piłki Nożnej GÓRAL Istebna
8. Football4pro
9. Akademia Piłkarza Grzegorza Mielcarskiego
10. LKS Goleszów
Konkurencje indywidualne:
Najlepszy strzelec: Szymon Jochymek (UKS UL Kraków)
Najlepszy bramkarz: Borys Trąbka (UKS UL Kraków)
Żonglerka: Tobiasz Kubica (Góral Istebna)
Slalom: Szymon Kukuczka (Góral Istebna)
Sam na sam: Bartek Kukuczka (Góral Istebna)
Król karnych: Oskar Sztuka (WKS Wieluń)
Piłkarskie kręgle: Mikołaj Szczepański (WKS Wieluń)
Edycja sierpień 2017, w kategorii 2008 i 2006
Klasyfikacja końcowa – rocznik 2008
1. AMT Żywiec
2. Lisek Milówka
3. Sokoliki Stary Sącz 1
4. HATTRICK Głuchołazy
5. Sokoliki Stary Sącz 2
6. Rekord Bielsko-Biała
7. Góral Istebna
8. AP United
9. SPORTKONTAKT Goleszów
10. Kuźnia Ustroń
11. Ciężkowianka Jaworzno
Konkurencje indywidualne:
Najlepszy strzelec: Kamil Talar (Sokoliki Stary Sącz 1)
Najlepszy bramkarz: Jan Jawor (Sokoliki Stary Sącz 2)
Żonglerka: Filip Mamala (Sokoliki Stary Sącz 1)
Slalom: Janek Kulik (Góral Istebna)
Sam na sam: Jan Jawor (Sokoliki Stary Sącz 2)
Król karnych: Mikołaj Opyd (Sokoliki Stary Sącz 1)
Piłkarskie kręgle: Karol Szczygieł (Sokoliki Stary Sącz 2)
Klasyfikacja końcowa – rocznik 2006
1. Orbita Bukowno
2. LKS ATOM Grądy
3. Rekord Bielsko-Biała
4. SPORTKONTAKT Goleszów
5. Kuźnia Ustroń
6. Góral Istebna
7. AP United
Konkurencje indywidualne:
Najlepszy strzelec : Szymon Kosmaty (Rekord Bielsko-Biała)
Najlepszy bramkarz: Wojtek Sekuła (KS Kuźnia Ustroń)
Żonglerka: Tobiasz Kubica (Góral Istebna)
Slalom: Tobiasz Kubica (Góral Istebna)
Sam na sam: Kacper Pieniądz (Rekord Bielsko-Biała)
Król karnych: Kacper Pieniądz (Rekord Bielsko-Biała)
Piłkarskie kręgle: Samuel Sznabel (Rekord Bielsko-Biała)
Serdecznie gratulujemy wszystkim drużynom i zawodnikom! Łączy nas piłka! Do zobaczenia!