Aktualności

KIBICE RAZEM na Łączy Nas Piłka i pzpn.pl

Specjalne02.07.2015 
Ci, którzy śledzą na bieżąco portal Łączy Nas Piłka i stronę federacji www.pzpn.pl, na pewno zorientowali się, że od ponad kilku dni są na nich dostępne odnośniki kierujące na stronę KIBICE-RAZEM.pl. Od teraz także w aktualnościach obu platform będą pojawiać się najciekawsze newsy dotyczące ogólnopolskiego projektu Ministerstwa Sportu i Turystyki, koordynowanego przez Polski Związek Piłki Nożnej.


Chcąc dowiedzieć się więcej o projekcie na Łączy Nas Piłka wystarczy, że klikniecie w specjalny baner KIBICE RAZEM i automatycznie zostaniecie przeniesieni na główną stronę inicjatywy.



Z kolei na stronie www.pzpn.pl KIBICE RAZEM znaleźli swoje miejsce w zakładce „Federacja”, skąd po kliknięciu zakładki, również pojawi się strona główna projektu. Aby się tam przenieść, wystarczy, że klikniecie <<<<TUTAJ>>>>.

Z kolei z głównej strony możecie wybrać jeden z dziewięciu funkcjonujących ośrodków i sprawdzić, co słychać u kibiców Lechii Gdańsk, Arki Gdynia, Korony Kielce, Miedzi Legnica, Lecha Poznań, GKS-u Tychy, Polonii Warszawa, Śląska Wrocław czy też Górnika Zabrze.



Czym w ogóle jest projekt KIBICE RAZEM?
Jest to inicjatywa, której impulsem były Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012. Celem projektu przed mistrzostwami był aktywna partycypacja najważniejszych grup społecznych, a w tym wypadku zorganizowanych grup kibicowskich. Polski projekt czerpał ze wzorców niemieckiego Fanprojekte, który zrzesza obecnie 47 grup przy klubach sportowych.

Założeniem każdego z ośrodków jest stworzenie pozytywnej atmosfery i miejsca do dyskusji, a także kreowania nowych inicjatyw środowiska kibicowskiego, pomoc przy koordynacji dotychczasowych zadań oraz niwelowanie środowiskowych patologii lokalnych społeczności. W każdym z ośrodków zatrudnionych jest dwóch koordynatorów, których głównych zadaniem jest kontakt z aktywnymi członkami sceny kibicowskiej oraz poznanie ich poglądów, problemów i aspiracji, które w ramach działalności i w atmosferze wzajemnego szacunku oraz braku przemocy, mają kształtować akcje wychodzące naprzeciw oczekiwaniom kibiców.



Jak to wygląda obecnie w Polsce?
Zaczęło się od pilotażowego działania dwóch ośrodków – w Gdańsku i we Wrocławiu, gdzie w porozumieniu ze stowarzyszeniami kibiców powstały swojego rodzaju świetlice dla kibiców drużyn i lokalnych grup społecznych. Operatorem zwyczajowo jest stowarzyszenie kibiców lub inny NGO’s, który wygra przetarg na prowadzenie ośrodka. Projekt prowadzony jest z dotacji Ministerstwa Sportu i Turystyki, natomiast jego koordynacją zajmuje się Polski Związek Piłki Nożnej. Obecnie w Polsce działa dziewięć takich ośrodków – niezależnie od szczebla rozgrywek, w których bierze udział dana drużyna, przy której funkcjonuje projekt KIBICE RAZEM. Obecnie istnieją ośrodki przy pięciu ekstraklasowych drużynach: Lechii Gdańsk, Koronie Kielce, Lechu Poznań, Śląsku Wrocław i Górniku Zabrze. Dwóch zespołach pierwszoligowych: Arce Gdynia i Miedzi Legnica, a także drugoligowym GKS-ie Tychy oraz trzecioligowej Polonii Warszawa. W planach jest przyłączenie do projektu kilku następnych drużyn, w których działać będzie ośrodek KIBICE RAZEM.



Przykładowe projekty ośrodków KIBICE RAZEM
Dwoma wspólnymi wydarzeniami dla wszystkich ośrodków i organizowanymi centralnie przez koordynatorów MSiT i PZPN są: Młodzieżowy Turniej Piłki Nożnej KIBICE RAZEM oraz wspólna konferencja nt. bezpieczeństwa meczów piłki nożnej. Poszczególne ośrodki bardzo aktywnie uczestniczą z kolei w wydarzeniach dla lokalnych środowisk. Możemy tu wymienić m.in. koordynację wyjazdów kibicowskich, zapisy do stowarzyszeń kibiców, dystrybucję biletów oraz wlepek, spotkania z piłkarzami klubów, odwiedzanie szkół i szpitali dziecięcych, organizację Dni Dziecka i turniejów piłkarskich, akcje charytatywne, w tym bardzo popularną akcję zbierania nakrętek, konferencje dot. piłki nożnej, m.in. „Modern Football a Świat Kibiców”, prowadzenie cyklicznych wydawnictw albumów czy czasopism, kolportaż plakatów i ulotek oraz wiele, wiele innych. O swoich działaniach każdy z ośrodków informuje na swoich stronach internetowych oraz fanpage’ach na portalu www.facebook.com.



Kto może dołączyć do projektu?
Praktycznie każdy – zarówno jako uczestnik istniejących ośrodków, ale też także jako nowy ośrodek przy klubie piłkarskim. Do założenia nowego ośrodka potrzebnych jest jednak kilka składowych, o których więcej na stronie www.kibice-razem.pl w dziale „Dołącz do nas”. W skrócie, są to przede wszystkim:
a) Zgoda lokalnego Stowarzyszenia Kibiców;
b) Zgoda Urzędu Miasta;
c) Partnerska organizacja pozarządowa;
d) Wykwalifikowani pracownicy.



Zachęcamy bardzo serdecznie do śledzenia wszystkich informacji dotyczących projektu KIBICE RAZEM oraz do dołączania do inicjatywy.

TAGI: Kibice Razem,

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności