Aktualności

Medal, czwarte miejsce i triumf nad Brazylią – Polacy na mistrzostwach świata do lat 20

Reprezentacja21.02.2019 
W maju na polskich boiskach rozpoczną się mistrzostwa świata do lat 20. Oczy kibiców zwrócone będą na imprezę, w której niegdyś występowali tacy zawodnicy jak Diego Maradona, Lionel Messi, Andres Iniesta, Antoine Griezmann czy Gerarad Pique. Biało-czerwoni zagrają w turnieju finałowym po raz piąty. Jak radzili sobie w poprzednich czterech udziałach?

1979: Azjatyckie podboje

Mistrzostwa świata do lat 20 rozgrywane są od 1977 roku. Ich pierwsza edycja odbyła się w Tunezji, a po tytuł sięgnęli młodzi piłkarze pod flagą ZSRR. Polacy po raz pierwszy pojawili się w gronie najlepszych drużyn na świecie w tej kategorii wiekowej dwa lata później. Na młodzieżowy mundial w Japonii biało-czerwoni wyjechali jako brązowi medaliści nieoficjalnych mistrzostw Europy U-19, które odbyły się rok wcześniej. W kadrze prowadzonej przez Henryka Apostela znaleźli się między innymi Kazimierz Buda, Andrzej Buncol, Jacek Kazimierski, Andrzej Pałasz i Piotr Skrobowski.

Polacy trafili do silnej grupy z Argentyną i Jugosławią. Stawkę uzupełniła słabiutka Indonezja, która ostatecznie przegrała wszystkie mecze, nie zdobywając choćby jednej bramki. Biało-czerwoni zmagania rozpoczęli od zwycięstwa z Jugosławią 2:0, a w drugim starciu rozbili Indonezyjczyków 6:0. Pozostała im walka o pierwsze miejsce w grupie z Argentyną. – Na miejscu spaliśmy z nimi w jednym hotelu. Argentyńczycy mieli w składzie między innymi Diego Maradonę, który wówczas był dopiero wschodzącą gwiazdą. To była niesamowita ekipa, z Cesarem Luisem Menottim na ławce trenerskiej, a przecież rok wcześniej doprowadził on seniorską kadrę do mistrzostwa świata. Byłem kapitanem zespołu, miałem nawet piękne zdjęcie z Maradoną, gdy wymieniamy proporczyki, ale niestety, nie mogłem go nigdzie później znaleźć. Sam mecz zakończył się jednak naszą klęską. Przegraliśmy 1:4, a Diego zdobył chyba dwie bramki, „woził” nas niesamowicie. Nie mieliśmy szans, byli dla nas po prostu zbyt silni – wspomina Andrzej Buncol.


Fot. East News

Biało-czerwoni zajęli drugie miejsce w grupie, a w ćwierćfinale los skojarzył ich z Hiszpanią. Po 120-minutowym boju utrzymywał się wynik bezbramkowy, więc o wszystkim zadecydowały rzuty karne. Te lepiej egzekwowali nasi reprezentanci i to oni mogli cieszyć się z awansu do półfinału. Tam nie sprostali jednak obrońcom tytułu, ZSRR, przegrywając 0:1, i został im „finał pocieszenia”. W nim zmierzyli się z Urugwajem. Po raz kolejny biało-czerwoni stoczyli batalię, która musiała zostać rozstrzygnięta w serii „jedenastek”. Tym razem szczęście uśmiechnęło się do Urugwajczyków, a Polacy ostatecznie finiszowali na pozycji numer cztery.

MISTRZOSTWA ŚWIATA U-20 JAPONIA 1979

Faza grupowa: Polska – Jugosławia 2:0 (Andrzej Pałasz 49, Krzysztof Frankowski 76), Indonezja – Polska 0:6 (Andrzej Pałasz 11, 37, Jan Janiec 12, Krzysztof Baran 22, 31, Kazimierz Buda 73), Polska – Argentyna 1:4 (Andrzej Pałasz 27 – Diego Maradona 7, Gabriel Calderon 23, 70, Juan Simon 35).

Ćwierćfinał: Hiszpania – Polska 0:0, k. 4:3

Półfinał: Polska – ZSRR 0:1 (Igor Ponomarjow 50)

Mecz o III miejsce: Urugwaj – Polska 1:1, k. 3:5 (Ruben Paz Marquez 9 – Andrzej Pałasz 26)

Reprezentacja Polski: Krzysztof Baran (Gwardia Warszawa), Kazimierz Buda (Stal Mielec), Andrzej Buncol (Ruch Chorzów), Marek Chojnacki (ŁKS Łódź), Krzysztof Frankowski (Stal Mielec), Andrzej Gruszka (Szombierki Bytom), Jan Janiec (Zagłębie Wałbrzych), Krzysztof Jarosz (Śląsk Wrocław), Krzysztof Kajrys (Ruch Chorzów), Jacek Kazimierski (Legia Warszawa), Paweł Król (Odra Opole), Jarosław Nowicki (Zawisza Bydgoszcz), Andrzej Pałasz (Górnik Zabrze), Mirosław Pękala (Śląsk Wrocław), Bogusław Skiba (Stal Mielec), Piotr Skrobowski (Wisła Kraków), Janusz Stawarz (Stal Mielec), Tadeusz Wiśniewski (Zawisza Bydgoszcz). Trener: Henryk Apostel.

1981: Australijskie rozczarowanie

Dwa lata później Polacy znów wywalczyli awans na młodzieżowy mundial. W składzie drużyny prowadzonej przez nieżyjącego już Waldemara Obrębskiego znaleźli się tacy zawodnicy, jak Dariusz Dziekanowski, Ryszard Tarasiewicz, Jan Urban, Józef Wandzik czy Dariusz Wdowczyk. W grupie biało-czerwoni mierzyli się z Katarem, Urugwajem i USA.

Już pierwszy mecz przyniósł spore rozczarowanie. Polacy zagrali z Katarem, któremu ulegli 0:1. Jedyną bramkę w tym spotkaniu zdobył Badr Bilal. To mocno skomplikowało sytuację naszej reprezentacji, która w drugiej potyczce musiała zwyciężyć Urugwaj. Niestety, i tym razem misja zakończyła się niepowodzeniem. Biało-czerwoni znów ulegli rywalowi 0:1, a pogrążył ich Jorge da Silva Echeverrito, później piłkarz między innymi Atletico Madryt. Drużynie Waldemara Obrębskiego pozostał mecz na otarcie łez. W nim Polacy bezlitośnie rozprawili się z USA, a dublet ustrzelił Dariusz Dziekanowski. Na nic się to już jednak zdało – w kolejnej fazie australijskiego turnieju zagrały Urugwaj i Katar, a nasza kadra musiała wracać do domu na tarczy.

MISTRZOSTWA ŚWIATA U-20 AUSTRALIA 1981

Faza grupowa: Polska – Katar 0:1 (Badr Bilal 37), Urugwaj – Polska 1:0 (Jorge da Silva Echeverrito 58), Polska – USA 4:0 (Piotr Rzepka 17, Jerzy Kowalik 18, Dariusz Dziekanowski 65, 67).

Reprezentacja Polski: Modest Boguszewski (Motor Lublin), Dariusz Dziekanowski (Gwardia Warszawa), Roman Geszlecht (Zagłębie Sosnowiec), Robert Grzanka (Motor Lublin), Zbigniew Kaczmarek (Stoczniowiec Gdańsk), Jerzy Kowalik (Wisła Kraków), Erwin Koźlik (Górnik Zabrze), Andrzej Łatka (Stal Mielec), Henryk Majer (Odra Opole), Mirosław Pękala (Śląsk Wrocław), Piotr Rzepka (Bałtyk Gdynia), Kazimierz Sokołowski (Pogoń Szczecin), Tadeusz Świątek (Wisła Płock), Ryszard Tarasiewicz (Śląsk Wrocław), Jan Urban (Zagłębie Sosnowiec), Józef Wandzik (Ruch Chorzów), Dariusz Wdowczyk (Gwardia Warzawa), Jerzy Zajda (Zagłębie Wałbrzych). Trener: Waldemar Obrębski.

1983: Meksykański brąz

W 1983 roku Polacy po raz trzeci z rzędu znaleźli się w finałach mistrzostw świata do lat 20. Tym razem do boju prowadził ich trener Mieczysław Broniszewski. Biało-czerwoni w fazie grupowej spotkali się z Wybrzeżem Kości Słoniowej oraz… Urugwajem i USA.

Już w pierwszym starciu Polacy urządzili sobie ostre strzelanie. W potyczce z WKS błysnął Joachim Klemenz, który zapisał na swoim koncie hat-tricka. Biało-czerwoni ostatecznie cieszyli się z siedmiu trafień, na które rywal odpowiedział dwoma. Był to bardzo optymistyczny prognostyk przed drugim meczem fazy grupowej, przeciwko Urugwajowi. Ten rywal znów okazał się jednak bardzo niewygodny. Na trzecim kolejnym młodzieżowym mundialu piłkarze z Ameryki Południowej okazali się lepsi od Polaków, wygrywając 3:1. O wyjście z grupy drużyna Mieczysława Broniszewskiego walczyła z USA. Długo utrzymywał się bezbramkowy remis, ale w ostatnim kwadransie bramki zdobyli Marek Leśniak i Adrian Szczepański, zapewniając zespołowi awans do ćwierćfinału.

Tam los skojarzył Polaków ze Szkocją. Biało-czerwoni tym razem nie czekali ze strzelaniem i już po pięciu minutach cieszyli się z trafienia Joachima Klemenza. Jak się okazało, to wystarczyło, by pokonać Szkocję. W półfinale naprzeciwko biało-czerwonych stanęła reprezentacja Argentyny. Nasza kadra walczyła jak równy z równym z faworyzowanymi „Albicelestes”, ale nie sprostała zadaniu. Jedyną bramkę meczu zapisał na swoim koncie Ricardo Zarate.

Polakom, podobnie jak cztery lata wcześniej w Japonii, pozostał mecz o III miejsce. I po raz kolejny do wyłonienia zwycięzcy potrzebny był dodatkowy czas. W spotkaniu z Koreą Południową reprezentacja Polski musiała gonić wynik, by po bramkach Wiesława Krauzego oraz Adriana Szczepańskiego pokonać Koreańczyków i sięgnąć po brązowy medal! Nikt chyba nie spodziewał się, że na kolejny udział biało-czerwonych w młodzieżowym mundialu przyjdzie czekać aż 24 lata…

MISTRZOSTWA ŚWIATA U-20 MEKSYK 1983

Faza grupowa: Polska – Wybrzeże Kości Słoniowej 7:2 (Joachim Klemenz 4, 21, 51, Wojciech Gorgoń 22, Wiesław Wraga 48, Mirosław Myśliński 59, Andrzej Leśniak 85 – Leopold Didi 67, Lucien Kassy 80), Urugwaj – Polska 3:1 (Jose Luis Zarazar 52, Carlos Aguilera Nova 54, 66 – Joachim Klemenz 57), Polska – USA 2:0 (Marek Leśniak 76, Adrian Szczepański 85).

Ćwierćfinał: Szkocja – Polska 0:1 (Joachim Klemenz 5).

Półfinał: Polska – Argentyna 0:1 (Roberto Zarate 59).

Mecz o III miejsce: Polska – Korea Południowa 2:1 pd. (Wiesław Krauze 77, Adrian Szczepański 103 – Lee Kee-Keun 37).

Reprezentacja Polski: Jarosław Bako (ŁKS Łódź), Bolesław Błaszczyk (Arka Gdynia), Janusz Dobrowolski (Stal Mielec), Wojciech Gorgon (Wisła Kraków), Roman Gruszecki (Stal Mielec), Joachim Klemenz (Górnik Zabrze), Wiesław Krauze (Bałtyk Gdynia), Marek Leśniak (Pogoń Szczecin), Jarosław Ludwiczak (ŁKS Łódź), Mirosław Modrzejewski (Bałtyk Gdynia), Mirosław Myśliński (Widzew Łódź), Marek Piotrowicz (Górnik Zabrze), Rafał Stroiński (Lech Poznań), Adrian Szczepański (Gwardia Warszawa), Józef Wandzik (Ruch Chorzów), Dariusz Waśniewski (Widzew Łódź), Witold Wenclewski (ŁKS Łódź), Wiesław Wraga (Widzew Łódź). Trener: Mieczysław Broniszewski.

2007: Kanadyjska wiktoria nad Brazylią

Na mistrzostwa świata U-20 do Kanady trener Michał Globisz zabrał bardzo nietypową mieszankę zawodników. Obok piłkarzy będących już związanymi umowami z takimi klubami jak Arsenal FC, Southampton FC, Borussia Moenchengladbach czy Girondins Bordeaux, do samolotu wsiedli gracze przywdziewający na co dzień koszulki LKS Bałucz, Victorii Koronowo, ŁKS Łomża, KP Police czy Zdroju Ciechocinek. Ta ekipa potrafiła jednak mocno zaskoczyć…

W fazie grupowej Polacy trafili na Brazylię, USA oraz Koreę Południową. W barwach „Canarinhos” na murawie pojawili się między innymi David Luiz, Alexandre Pato czy Marcelo. Nie było to jednak straszne naszym zawodnikom. W 23. minucie faworyzowani Brazylijczycy wpadli w konsternację. Do rzutu wolnego podszedł Grzegorz Krychowiak, który fantastycznym strzałem posłał piłkę do siatki. Polacy objęli prowadzenie, którego nie oddali już do ostatniego gwizdka. Sensacja stała się faktem!


Opromienieni zwycięstwem nad Brazylią biało-czerwoni przystąpili z optymizmem do kolejnego meczu, z USA. Zaczęło się fantastycznie – już po pięciu minutach prowadzenie naszej kadrze dał Dawid Janczyk. Później rozpoczął się jednak koszmar. Szybko wyrównał mający polskie korzenie Danny Szetela, a jeszcze przed przerwą dwa gole dołożyła nadzieja amerykańskiego futbolu, Freddy Adu. Po przerwie zawodnicy ze Stanów Zjednoczonych jeszcze trzykrotnie pokonał Bartosza Białkowskiego. Spotkanie zakończyło się klęską Polaków, którzy przegrali aż 1:6.

W trzecim meczu drużyna Michała Globisza znów objęła prowadzenie za sprawą Dawida Janczyka. Rywale – Koreańczycy z Południa – zdołali jednak w drugiej połowie odrobić straty i spotkanie zakończyło się podziałem punktów. To jednak wystarczyło, by Polacy zajęli drugie miejsce w grupie i awansowali do 1/16 finału.

Tam na drodze Polaków stanęła Argentyna. W składzie drużyny z Ameryki Południowej brylowali tacy piłkarze jak Sergio Romero, Ever Banega, Sergio Aguero czy Angel Di Maria. To właśnie dwaj ostatni, obecnie gwiazdorzy światowego futbolu, podzielili się łupem bramkowym. Po raz czwarty Polacy prowadzili, ale nie zdołali utrzymać korzystnego wyniku. Dwie bramki zdobył Aguero, jedną dołożył Di Maria i Polacy musieli pakować walizki. Ich zwycięstwo nad Brazylią jest jednak wspominane do dziś. Miejmy nadzieję, że podczas „polskich” mistrzostw drużyna Jacka Magiery zapisze kolejną, piękną kartę w historii.

MISTRZOSTWA ŚWIATA U-20 KANADA 2007

Faza grupowa: Polska – Brazylia 1:0 (Grzegorz Krychowiak 23), USA – Polska 6:1 (Danny Szetela 9, 51, Freddy Adu 20, 45, 85, Jozy Altidore 70 – Dawid Janczyk 5), Polska – Korea Południowa 1:1 (Dawid Janczyk 45 – Lee Sang-ho 71).

1/16 finału: Argentyna – Polska 3:1 (Angel Di Maria 40, Sergio Aguero 46, 86 – Dawid Janczyk 33).

Reprezentacja Polski: Paweł Adamiec (Zdrój Ciechocinek), Bartosz Białkowski (Southampton FC), Tomasz Cywka (Wigan Athletic), Adam Danch (Górnik Zabrze), Maciej Dąbrowski (Victoria Koronowo), Jakub Feter (LKS Bałucz), Jarosław Fojut (Bolton Wanderers), Dawid Janczyk (Legia Warszawa), Łukasz Janoszka (Ruch Chorzów), Krzysztof Król (Real Madryt C), Grzegorz Krychowiak (Girondins Bordeaux), Patryk Małecki (Wisła Kraków), Adrian Marek (Zagłębie Sosnowiec), Artur Marciniak (GKS Bełchatów), Damian Rączka (Borussia Moenchengladbach), Mariusz Sacha (Podbeskidzie Bielsko-Biała), Ben Starosta (Sheffield United), Krzysztof Strugarek (ŁKS Łomża), Jakub Szałek (KP Police), Wojciech Szczęsny (Arsenal FC), Przemysław Tytoń (Górnik Łęczna). Trener: Michał Globisz.

Emil Kopański

Fot. główne: East News

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności