Aktualności

[PRZEGLĄD KADR] Start eliminacji U-21, plany U-20 i U-19, Turniej Syrenki U-17

Reprezentacja01.09.2019 
Kogo nowego będą mogli zobaczyć kibice w reprezentacji do lat 21 prowadzonej przez Czesława Michniewicza? Jakie plany ma kadra U-20, którą dalej prowadzi Jacek Magiera? Jak do swoich turniejów eliminacyjnych przygotowują się zespoły Bartłomieja Zalewskiego (U-19) i Marcina Dorny (U-17)? Przerwa na mecze międzynarodowe znów będzie pełna emocji w wydaniu młodzieżowym, również za sprawą transmisji na „Łączy Nas Piłka”. Zapraszamy na zapowiedzi najbliższych dwóch tygodni.

Nowy rozdział młodzieżówki

Nie ma momentu na oddech młodzieżowa reprezentacja Polski – zespół U-21 nie rozegra ani jednego meczu towarzyskiego, by na nowo zgrać się przed kolejnymi eliminacjami Mistrzostw Europy, taka okazja będzie dopiero po… połowie rozgrywek.

Nie będzie to również łatwe wyzwanie dla kadry Czesława Michniewicza ze względu na rywali. Ci pierwsi nie wydają się trudni – Łotwa na wyjeździe (06.09) i Estonia u siebie (10.09 w Białymstoku) – ale już w październiku czekają najwięksi przeciwnicy w walce o dwa czołowe miejsca: Rosja i Serbia.

<<POWOŁANIA DO KADRY U-21 NA MECZE Z ŁOTWA I ESTONIĄ>>

Pocieszeniem dla Czesława Michniewicza może być fakt, że już w poprzednich eliminacjach jego zespół należał do jednych z młodszych i spora część kadry będzie znała sposób gry oraz metodykę selekcjonera. Takich zawodników jest jedenastu, a pozostali to głównie zawodnicy z rocznika 1999. Do nowych liderów mogą należeć m.in. Sebastian Walukiewicz i Bartosz Slisz, a uwagę może przyciągać Mateusz Bogusz, który w ostatnim tygodniu zagrał w Leeds United Marcelo Bielsy. To również jeden z siedmiu zawodników, którzy grali latem na młodzieżowym mundialu.

Najmocniej obsadzona zdaje się być bramka. Kamil Grabara został wyznaczony przez Michniewicza nowym kapitanem U-21, ale i on musi starać się w barwach Huddersfield, gdyż rywalizuje z Radosławem Majeckim (regularna gra w Legii Warszawa) i Marcinem Bułką (zadebiutował w Paris Saint-Germain).

Kolejny turniej i znów mocni rywale

Aż szesnastu z 21 powołanych na niedawny młodzieżowy mundial zawodników znalazło się pośród powołanych do różnych kategorii wiekowych przed najbliższą przerwą na mecze międzynarodowe. – Cieszy mnie, że ta liczba jest tak duża. To kolejny etap, moment rozwoju – mówi Jacek Magiera, który będzie kontynuował pracę z reprezentacją do lat 20. W najbliższych dniach jego zespół czekają mecze z Włochami (05.09 w Caldeiro) i Portugalią (09.09 w Rzeszowie).

Ośmiu zawodników, którzy znaleźli się w kadrze na MŚ U-20 również teraz przyjedzie na zgrupowanie tej reprezentacji. – Jesteśmy na etapie sprawdzania nowych zawodników, robienia przymiarki pod różne systemy. Nie gramy eliminacji, nie walczymy o awans, ale szukamy szansy na rozwój tych piłkarzy. Chcemy dać kompleksowe wsparcie młodzieżowcom z Ekstraklasy, jest ich w mojej drużynie jedenastu i to nie przypadek – zapewnia.

Wśród powołanych znajdują się również zawodnicy, którzy w młodszych kategoriach nie byli zapraszani na zgrupowania kadr Polski. – To ostatni moment dla debiutantów, by pokazać się na poziomie reprezentacyjnym. Ich przypadki świadczą o tym, że dla nikogo nie jest za późno. Jest to taki wiek, w którym rozwijają się, znikają. A my nie jesteśmy na nich zamknięci. Będziemy szukać w klubach zawodników grających odważnie, ofensywnie, robiących różnicę, dobrze sobie radzili w fazach przejściowych, odnajdujących się w ustawieniach z trójką i czwórką obrońców. Stąd droga do seniorskiej kadry wcale nie jest daleka – dodaje Magiera.

<<POWOŁANIA DO KADRY U-20 NA MECZE Z WŁOCHAMI I PORTUGALIĄ>>

Pierwszy etap pracy z reprezentacją U-20 Jacek Magiera rozpoczął meczem z Włochami i także zakończył w 1/8 finału MŚ. Teraz również ten zespół otwiera kolejny rozdział działań. – Nie można jednak mówić o rewanżu. Temat mundialu zamknęliśmy. Na pewno po tamtych dwóch meczach z Włochami (0:3 w Łodzi we wrześniu 2018 i 0:1 w Gdyni w czerwcu 2019 – red.) widać było progres. Wyciągnęliśmy wnioski, by było jeszcze lepiej, bo najważniejszy jest rozwój – podkreśla. Spotkanie z Portugalią w Rzeszowie będzie można obejrzeć również za pośrednictwem transmisji na kanale YouTube „Łączy Nas Piłka”.

Przygotowania na wyjeździe

Nowy etap zalicza również kadra do lat 19, którą prowadzi w tym sezonie trener Bartłomiej Zalewski. Ostatni raz reprezentacja, która w większości składa się z rocznika 2001 spotkała się w lutym na średnio udanym dla biało-czerwonych, ale mocno obsadzonym La Manga Cup. Tam, jeszcze jako drużyna U-18, Polacy prowadzeni przez Wojciecha Tomaszewskiego ulegli Portugalii (1:4), zremisowali z Norwegią (0:0) i pokonali Słowację (1:0). W tym ostatnim meczu jedynego gola strzelił Bartosz Bida, który w tym sezonie stał się podstawowym zawodnikiem Jagiellonii Białystok w Ekstraklasie i… awansował aż do kadry U-21.

Na szczęście dla trenera Zalewskiego nie jest on jedynym młodzieżowcem, który w tym sezonie ma już za sobą występy w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. Tydzień przed początkiem zgrupowania swój debiut w Legii Warszawa zaliczył Michał Karbownik (na zdjęciu), Mateusz Młyński regularnie gra w Arce Gdynia, a Filip Marchwiński pojawia się na boisku w Lechu Poznań. Trzeba również wspomnieć, że większość powołanych przez trenera Zalewskiego zawodników zalicza mecze na poziomie seniorskim. Wyjątkiem jest np. Nicola Zalewski do młodzieżówki AS Romy, lecz jego potencjał kibice mogli zobaczyć na młodzieżowym mundialu, gdzie wystąpił przeciwko Tahiti (5:0).

<<POWOŁANIA DO KADRY U-19 NA MECZE TOWARZYSKIE>>

Teraz kadrę U-19 w przygotowaniach do listopadowych eliminacji czekają dwa mecze wyjazdowe: najpierw do Erywania (06.09 mecz z Armenią), a następnie do Tbilisi (10.09 spotkanie z Gruzją). To tylko pierwszy etap mierzenia się z rywalami podobnymi do tych, którzy czekają na kadrę trenera Zalewskiego za dwa miesiące. W turnieju w Walii oprócz gospodarzy przeciwnikami będą Kosowo oraz Rosja. A w październiku kadra U-19 zmierzy się towarzysko z Anglią (u siebie) i Albanią (na wyjeździe).

Kolejny prestiżowy turniej 17-latków

Jednym z ważniejszych wydarzeń młodzieżowych września każdego roku jest rozgrywany w Polsce turniej o Puchar Syrenki. Odbędzie się on w dniach 06-10.09 w Warszawie, Sulejówku oraz w Ząbkach, a uczestnikami oprócz biało-czerwonych będą kadry do lat 17 Anglii, Gruzji, Finlandii, Norwegii, Szwajcarii, Rumunii oraz Austrii. Mecze zespołu Marcina Dorny będą pokazywane na kanale YouTube „Łączy Nas Piłka”.

Dla reprezentacji Polski do lat 17 to kluczowy element przygotowań do eliminacji Mistrzostw Europy. – Kadra powołana na Turniej Syrenki jest już zbliżona do tej, której będzie można się spodziewać na październikowy turniej, który również rozegramy w Polsce – mówi selekcjoner U-17. – Mogą się zmienić dwa, trzy nazwiska. A sam turniej to super atrakcja dla kibiców, którzy interesują się futbolem młodzieżowym.

<<POWOŁANIA DO KADRY U-17 NA PUCHAR SYRENKI>>

W przeszłości w Pucharze Syrenki występowali tacy piłkarze jak Zinedine Zidane, czy Grzegorz Krychowiak. Ale kibice polskiej ekstraklasy powinni kojarzyć tych, którzy znaleźli się na liście powołanych przez Marcina Dornę. – Daniel Hoyo Kowalski wrócił do zdrowia, a wiosną grał w najwyższej lidze w Wiśle Kraków. Aleksander Buksa tydzień temu strzelił w ekstraklasie debiutanckiego gola. Nic nie dzieje się przypadkowo. Na jego przykładzie widać, że wybrał dobrą drogę rozwoju, poprzez odpowiedni klub, przygotowanie do treningów, skupienie – podkreśla szkoleniowiec.

Warto zaznaczyć, że dla jego reprezentacji to kolejny turniej w tym roku. – Taki wybraliśmy model pracy: turniejowy. Akcji szkoleniowych jest mniej, ale mecze i zgrupowania są bardziej wymagające. W terminach FIFA był już turniej UEFA Development w Polsce, potem kolejny w Rumunii, teraz Puchar Syrenki i za miesiąc eliminacje. Nie stawiałbym między nimi znaku wyższości – zastrzega.

Pierwszym rywalem w Pucharze Syrenki będzie Gruzja. – To wymagający rywal, widziałem ich mecz z Czechami. To zespół oparty na trzech instytucjach szkolących młodzież, ich skład jest stabilny, procentuje mnóstwo minut spędzonych razem na boisku, plus indywidualne wyszkolenie – zaznacza.

Rok temu Polacy rywalizowali m.in. z Belgią i Portugalią, dwukrotnie minimalnie przegrywając. Ostatni raz gospodarze zwyciężyli w Pucharze Syrenki w 2014 roku, ostatnim triumfatorem była Anglia. – Ale turnieje towarzyskie i młodzieżowe są pełne niespodzianek. Tu od początku gramy w systemie play-off, a więc nie ma miejsca na pomyłkę. Anglia znów jest faworytem, ma w dorobku wiele tytułów. Natomiast wszystkim będzie zależało na pokazaniu się przed eliminacjami – kończy Dorna.

 

PLAN MECZÓW MŁODZIEŻOWYCH REPREZENTACJI POLSKI:
05.09 U-20, Włochy – Polska (Caldeiro, g. 15)
06.09 U-21, Łotwa – Polska (Jełgawa, g. 16)
06.09 U-19, Armenia – Polska (Erywań)
06.09 U-17, Polska – Gruzja (Sulejówek, g. 11.30)
08.09 U-17, Polska – Norwegia/Szwajcaria (miejsce i godzina po wyniku pierwszego meczu)
09.09 U-20, Polska – Portugalia (Rzeszów, g. 15)
10.09 U-21, Polska – Estonia (Białystok, g. 18)
10.09 U-19, Gruzja – Polska (Tbilisi)
10.09 U-17, Polska – rywal nieznany (miejsce i godzina po wyniku drugiego meczu)

 

Michał Zachodny

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności