Aktualności
[Z PODWÓRKA NA STADION] Trenerzy-bliźniacy i równoległe mecze dwóch córek
Ostatni finał wojewódzki XVIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” wczoraj dobiegł końca. Rozegrane w Nowej Soli zawody pozwoliły wyłonić najlepsze drużyny w regionie w kategoriach wiekowych U-8, U-10 oraz U-12. Natomiast już od jutra najzdolniejsze zespoły do lat 10 i 12 będą reprezentować województwo lubuskie podczas Finału Ogólnopolskiego w Warszawie, gdzie staną przed szansą zagrania na stadionie PGE Narodowym. – Życzę Wam, aby zawody przebiegały w zdrowej, radosnej atmosferze oraz w duchu fair play – tak przywitał najmłodszych prezes Lubuskiego Związku Piłki Nożnej, Robert Skowron.
Finałowe zmagania w lubuskiem odbyły się na boiskach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowej Soli. Trzeba przyznać, że ostatni w tym roku finał wojewódzki był jednocześnie jednym z najtrudniejszych dla organizatorów. Wszystko przez pogodę, która zwłaszcza w czwartek była bardzo niesforna. Mimo sporych problemów, organizatorzy stanęli na wysokości zadania i sprawnie przeprowadzili rozgrywki. Duża w tym zasługa samych dzieci, które po przymusowych przerwach bardzo szybko organizowały się i z uśmiechami wracały na murawę.
LICZBA TURNIEJU
24 – aż tyle centymetrów wzrostu dzieliło dwie zawodniczki ze Szkoły Podstawowej z Dobiegniewa. Mowa tu o grającej w obronie Jagodzie Regulskiej oraz napastniczce – Julii Łoś. Pierwsza z nich mierzy 158 centymetrów, a druga – 134, co w jednej kategorii wiekowej zdarza się naprawdę rzadko. Warto dodać, że szkoleniowiec tego zespołu, Jakub Oberda, dysponując zawodniczkami o bardzo zróżnicowanych warunkach fizycznych i wynikających z nich predyspozycjach, stworzył naprawdę ciekawą drużynę.
POSTAĆ FINAŁU
Wyróżniona przez organizatorów bramkarka, Julita Pfal – dziesięciolatka z zespołu MUKS Stilon Gorzów Wielkopolski, zazwyczaj występuje w polu, tym razem doskonale spisywała się między słupkami. Na tyle dobrze, że już w niedzielę zamelduje się ze swoją drużyną na Finale Ogólnopolskim w Warszawie. Z dużym prawdopodobieństwem spotkamy tam także tatę Julity, pana Wojciecha, który w Nowej Soli był bodaj najgłośniejszym z kibiców. Nic w tym dziwnego – musiał wkładać w doping podwójną energię gdyż w starszym roczniku zespołu z Gorzowa grała jego druga córka, Blanka. Ona również nie wracała do domu z pustymi rękoma – na jej szyi zawisnął brązowy medal. My na długo zapamiętamy entuzjazm i podzielność uwagi pana Wojciecha. W czasie rozgrywanych równolegle półfinałowych meczów dziewcząt, biegał on od jednego boiska, na którym grała Julita, do drugiego, na którym o finał rywalizowała Blanka. Wspierając swoje córki, w każdym momencie znał wyniki obu spotkań.
CIEKAWOSTKA
Udane występy Dwójki Gubin w kolejnych edycjach rozgrywek o Puchar Tymbarku nie dziwią, biorąc pod uwagę fakt, że ten uczniowski klub sportowy powstał we wrześniu 2015 roku z inicjatywy braci bliźniaków – Piotra oraz Patryka Sobolewskich – z myślą właśnie o tym największym w Europie turnieju piłkarskim dla dzieci. Ambitne cele, jakie stawiają przed sobą i swoimi podopiecznymi bracia-trenerzy udaje się zrealizować m.in. dzięki ich współpracy, która często nie wymaga nawet komunikacji ustnej. Dodajmy, że o ile w kategorii U-12 pierwszym szkoleniowcem jest Piotr, a jego asystentem Patryk, to w zespole dziesięciolatków jest odwrotnie.
CYTAT TURNIEJU
– Dostałem głośne brawa, więc moja przemowa będzie krótka – tak w żartobliwy sposób swoje, faktycznie krótkie, wystąpienie rozpoczął obecny podczas piątkowych zmagań prezes Lubuskiego Związku Piłki Nożnej, Robert Skowron. – Życzę Wam, aby zawody przebiegały w zdrowej, radosnej atmosferze oraz w duchu fair play. Mam nadzieję, że każdy wyjedzie z Nowej Soli uśmiechnięty – dodał.
ZAWODNICZKA, NA KTÓRĄ WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ
Amelia Kruglińska. MUKS Zielona Góra, kategoria U-10
Dziewczynka wraz ze swoimi koleżankami dotarła aż do finału rozgrywek w kategorii do lat 10, sięgając ostatecznie po srebrne medale. Pomocniczka grająca w piłkę nożną od 5 lat, na co dzień trenuje ze starszymi chłopcami, dzięki czemu wyrobiła w sobie pewne cechy pomagające jej wyróżniać się wśród swoich rówieśniczek. Jak mówi trener Amelii, Dariusz Kurzawa, jego podopieczna to dobrze wyszkolona technicznie, bardzo pracowita i uparta zawodniczka o piekielnie mocnym strzale prawą nogą.
ZAWODNIK, NA KTÓREGO WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ
Ziemowit Witczak, Dwójka Gubin, kategoria U-12
Zwycięska Dwójka Gubin przeszła przez rozgrywki dwunastolatków jak burza, wygrywając po drodze wszystkie 6 meczów. Motorem napędowym tego zespołu był grający w środku pola Ziemowit Witczak. Piłkarz ten pokazał w Nowej Soli niesamowitą szybkość z piłką przy nodze. To właśnie dzięki niej i odpowiedniej grze ciałem potrafił mijać nawet po kilku rywali w jednej akcji, by w najlepszym momencie wyłożyć futbolówkę znajdującemu się na lepszej pozycji koledze. Taki styl gry nie dziwi biorąc pod uwagę, że idolami Ziemowita są Leo Messi i Ronaldinho. Jak przyznaje trener Dwójki, Piotr Sobolewski, najlepszy zawodnik turnieju w kategorii U-12 to także doskonały uczeń, który nie boi się ciężkiej pracy, a w trudnych momentach zawsze potrafi wziąć na siebie odpowiedzialność. Podobnie było w czwartkowym finale, gdy przy stanie 1:2 Ziemowit strzelił dwa gole i wyprowadził swój zespół na prowadzenie, którego chłopcy z Gubina nie oddali już do końca spotkania. Teraz przed podopiecznymi Sobolewskiego Finał Ogólnopolski, na którym postarają się przebić swój sukces sprzed 2 lat, kiedy w kategorii U-10 zajęli 5 miejsce.
Przypomnijmy, że finały wojewódzkie to ostatni etap rywalizacji drużyn w najmłodszej kategorii wiekowej. Z kolei zwycięzcy w kategoriach U-10 i U-12 będą reprezentowali swoje województwa podczas Finału Ogólnopolskiego, który w dniach 29 kwietnia – 2 maja 2018 roku odbędzie się w Warszawie. Decydujące mecze tradycyjnie już zostaną rozegrane na stadionie PGE Narodowym, tuż przed finałowym spotkaniem o piłkarski Puchar Polski i podobnie jak przed rokiem będą transmitowane na żywo w otwartych kanałach telewizji Polsat.
Szczegółowe wyniki oraz inne informacje na temat rozgrywek można znaleźć na oficjalnej stronie turnieju: www.zpodworkanastadion.pl
„Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to największy piłkarski turniej dla dzieci w Europie. Głównym sponsorem rozgrywek organizowanych przez Polski Związek Piłki Nożnej od 12 lat jest firma Tymbark, a od poprzedniej edycji brązowym sponsorem jest firma Electrolux. Celem rozgrywek jest popularyzacja sportu i aktywności fizycznej u najmłodszych oraz wyłanianie piłkarskich talentów. Do dotychczasowych edycji Turnieju łącznie zgłoszonych zostało blisko 2 miliony dzieci. Turniej był początkiem piłkarskich karier dla ponad 50 reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych. W tym gronie znajdują się ambasador Turnieju i napastnik włoskiego SSC Napoli – Arkadiusz Milik – a także inni reprezentanci Polski: Piotr Zieliński, Tomasz Kędziora, Bartosz Bereszyński, Damian Kądzior, Marcin Kamiński czy najdroższa polska piłkarka w historii – Paulina Dudek.
Honorowy patronat nad XVIII edycją rozgrywek sprawuje Prezydent RP – Andrzej Duda. Patronat nad Turniejem objęły również Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.