Aktualności

Wyniki Plebiscytu „Sportowa Książka Roku 2018”

Aktualności15.02.2019 

Książka sportowa przestała być w Polsce synonimem książki mało ambitnej. Rynek polskiej literatury sportowej jest coraz większy i – przede wszystkim – charakteryzuje się coraz większym zbiorem publikacji o wysokiej jakości literackiej. W samym tylko roku 2018 w swoje ręce czytelnicy dostali ponad sto pięćdziesiąt tytułów reprezentujących różne formy – biografie, monografie, poradniki, czy albumy. Z tego zacnego grona szósty rok z rzędu wybraliśmy Sportowe Książki Roku.

NAJLEPSZA KSIĄŻKA PIŁKARSKA / NAJLEPSZA KSIĄŻKA HISTORYCZNA

JONATHAN WILSON – „ANIOŁOWIE O BRUDNYCH TWARZACH”

Przed rokiem pierwszy raz w historii plebiscytu jedna książka wygrała dwie kategorie ekspertów. Stało się tak za sprawą znakomitej opowieści Pawła Czado o Górniku Zabrze. Takie rozstrzygnięcia stanąć mogą się wkrótce tradycją, bowiem w 2018 roku za najlepszą książkę piłkarską
i najlepszą książkę historyczną eksperci wybrali „Aniołów o brudnych twarzach”, przetłumaczonych przez Michała Okońskiego i wydanych przez Wydawnictwo Sine Qua Non. Wybór ten jednak nie dziwi – publikacja o futbolowej historii Argentyny nie jest bowiem wyłącznie książką sportową, a znakomitą opowieścią o kulturze, uwarunkowaniach społecznych i życiu zwykłych obywateli tego południowoamerykańskiego kraju, którzy kochają swoich idoli tak, jakby ci byli ich najbliższą rodziną. Jonathan Wilson jest jednym z najlepszych autorów na rynku literatury sportowej, co potwierdził również tym tytułem.

NAJLEPSZA BIOGRAFIA

ANDREW DOWNIE – „DOCTOR SOCRATES”

Nie da się ukryć, że 2018 rok nie był szczególnie urodzajny pod kątem biografii sportowców, jednak wyróżniona przez nas lektura pozytywnie odbiegała od tego trendu. Pomimo pewnych widocznych mankamentów, „Doctor Socrates” to biografia człowieka żyjącego w najbardziej burzliwych czasach po zakończeniu drugiej wojny światowej, mającego jednocześnie odwagę wyrażać swoje zdanie nie bacząc na konsekwencje. Grecki Sokrates mawiał, że „często język wyprzedza myśli”. Fraza ta doskonale oddawała charakter brazylijskiego piłkarza, ale pokazywana w ten sposób odwaga nie była odwagą na pokaz – z książki wyłania się bowiem obraz człowieka, który niezależnie od tego, czy miał do czynienia z klubowym działaczem, czy wysoko postawionym politykiem atakował, idąc po swoje i czerpiąc z życia pełnymi garściami.

NAJLEPSZA KSIĄŻKA GÓRSKA

BARTEK DOBROCH – „ARTUR HAJZER. DROGA SŁONIA”

„Droga Słonia” to jedna z najlepszych biografii ludzi związanych z górami, jaka pojawiła się w Polsce
w ostatnich latach. Wyczerpuje temat całkowicie, nie pomijając żadnych szczegółów i napisana jest
w sposób, który nie odstraszy od niej także tych, którzy z górami na co dzień nie mają zbyt wiele wspólnego. To nie jest laurka Hazjera, tylko słodko-gorzka opowieść o prawdziwym człowieku – z jego zaletami, wadami, umiejętnościami i ułomnościami. Co więcej, wszystko to ubrane jest w świetną literacko szatę, dzięki czemu siadając raz do książki nie chce się przerywać i odkładać jej na półkę.

NAJLEPSZY PORADNIK

VIOLETTA DOMARADZKA, ROBERT ZAKRZEWSKI – „ULTRA. DOBIEGNIESZ DALEJ NIŻ MYŚLISZ”

To nie jest zwykły poradnik. Nie ma w nim bowiem wyłącznie informacji o tym, jak przygotowywać się do biegu, czy jaki reżim żywieniowy stosować. Domaradzka i Zakrzewski zdecydowali się na umieszczenie w swojej publikacji znacznie szerszego zakresu wiedzy, jak chociażby sposobów uwieczniania swoich biegów, czy życia w szeroko pojętej społeczności biegaczy ultra. Całość wydana jest w estetycznej i kolorowej oprawie, przyciągającej wzrok nawet najbardziej wybrednych czytelników.

NAJLEPSZA KSIĄŻKA DLA DZIECI

ŁUKASZ OLKOWICZ – SERIA „WYBIERAM SWÓJ SPORT”

„Wybieram swój sport” to seria czterech książek dla dzieci i rodziców, autorstwa znanego dziennikarza sportowego Łukasza Olkowicza. W 2018 roku na rynku zdążyły pojawić się dwie z nich – o sportach drużynowych i zimowych – wzbudzając bardzo duże zainteresowanie młodych czytelników. W szczególności należy pochwalić ciekawą koncepcję graficzną, bogatą kolorystykę i wygląd publikacji jako całość, która z pewnością przyciąga ich uwagę.

GŁOSOWANIE CZYTELNIKÓW

Chyba nikt nie przypuszczał, że tytuł tej książki zdezaktualizuje się tak szybko po jej premierze. Książka Norberta Tkacza, Daniela Karasia i Davida Zeisky`ego o węgierskiej Złotej Jedenastce zapewniła swoim bohaterom miejsce w historii polskiej literatury, zdobywając najwięcej głosów w polskiej kategorii głosowania czytelników. Głosujący postanowili docenić zaangażowanie autorów. którzy stworzyli wciągającą książkę, w której piłka nożna jest poniekąd tylko tłem opowieści. Najlepsza węgierska drużyna jest tutaj często punktem wyjścia do dużo poważniejszych rozmów, a całość staje się niezwykle interesująca dzięki przemycaniu obrazu Węgier jako narodu ogółem. To nie jest tylko książka sportowa, ale książka społeczna, wyjaśniająca historię kraju, jego bieżącą politykę, genezę powszechnego przyzwolenia na korupcję, czy obecności w tutejszym sporcie biedniejszej wersji rosyjskich oligarchów. To już nie są mistrzowie bez tytułu. To mistrzowie z tytułem Sportowej Książki Roku.

Drugie miejsce w tej kategorii zajęła książka Andrzeja Strejlaua i Jerzego Chromika – „On, Strejlau”. Podium zamknął zbiór opowieści o klubie LOTTO Ekstraklasy – „70 niezwykłych historii na 70-lecie Pogoni Szczecin”.

W kategorii książek zagranicznych przetłumaczonych na język polski „Mechanik” był bezkonkurencyjny, wyprzedzając swoich rywali o kilka długości. Czytając „Mechanika” poznacie prawdziwy świat F1. Jego blaski i cienie. To, co widzimy co weekend na ekranach telewizorów jest zaledwie wierzchołkiem góry lodowej. Marc nie koloryzuje, a jego opowieść jest bardzo autentyczna. Ukazuje rzeczywistą twarz dyscypliny. Przedstawia świat kierowców, ale co ciekawsze codzienność całego zespołu, który stoi za sukcesem pojedynczego człowieka. „Elvis” zabierze was zarówno do fabryki i garażu McLarena, jak i na szalone imprezy, niejednokrotnie kończące się skandalicznymi wybrykami członków ekipy. Wraz z nim ponownie przeżyjecie emocje wyścigów i ujrzycie pit-stop oczami mechanika. To książka o wielu odsłonach, którą czyta się z niepohamowaną przyjemnością.

Drugie miejsce w tej kategorii zajęła książka Billa Simmonsa – „Wielka księga koszykówki”. Podium zamknęły „Etapy” o Tour de France autorstwa Richarda Moore`a.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności