Aktualności

[TEGO DNIA] 9 października, czyli wiedeńska wiktoria drużyny Pawła Janasa

Aktualności09.10.2020 

„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 9 października.

1969 – urodził się Dariusz Gęsior. Wychowanek Ruchu Chorzów, z którym w 1989 roku zdobył mistrzostwo, a w 1996 roku Puchar Polski. Występował również w Widzewie Łódź (mistrzostwo kraju 1997), Pogoni Szczecin, Amice Wronki, Wiśle Płock (Puchar Polski 2006) i Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski. W reprezentacji Polski w latach 1992-1999 rozegrał 22 spotkania, zdobywając jedną bramkę. W 1992 roku wywalczył srebrny medal Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie.

1974reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw Europy rozegranym w Poznaniu wygrała z Finlandią 3:0. Łupem bramkowym podzielili się Henryk Kasperczak, Robert Gadocha i Grzegorz Lato. Polacy ostatecznie nie zdołali wywalczyć awansu.

1981 – urodził się Rafał Murawski. Wychowanek MRKS Gdańsk, z którego przez Gedanię trafił do Arki Gdynia. W ekstraklasie debiutował jednak w barwach Amiki Wronki. Kolejnym przystankiem w jego karierze był Lech Poznań, z którym sięgnął po Puchar Polski (2009). Jedyny tytuł mistrzowski wywalczył z rosyjskim Rubinem Kazań. Grał także dla Pogoni Szczecin. W reprezentacji Polski w latach 2006-2012 rozegrał 48 spotkań, zdobywając jedną bramkę. Wziął udział w turniejach finałowych mistrzostw Europy (2008, 2012).

>>> JEDYNA BRAMKA RAFAŁA MURAWSKIEGO W REPREZENTACJI POLSKI <<<

1983reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw Europy rozegranym w Moskwie przegrała z ZSRR 0:2. Gole dla Sowietów strzelili w tym spotkaniu Anatolij Demianienko i Oleg Błochin. Biało-czerwoni finalnie nie zakwalifikowali się do turnieju finałowego.

>>> PORAŻKA BIAŁO-CZERWONYCH W MOSKWIE <<<

1996 – reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw świata rozegranym w Londynie przegrała z Anglią 1:2. Biało-czerwoni prowadzili po trafieniu Marka Citki, ale katem Polaków okazał się Alan Shearer, który dwukrotnie pokonał Andrzeja Woźniaka. Polacy nie awansowali do rozgrywanego we Francji mundialu.

>>> GOL MARKA CITKI NA LEGENDARNYM WEMBLEY <<<

1999reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw Europy rozegranym w Solnie przegrała ze Szwecją 0:2. Dla Sylwestra Czereszewskiego, Krzysztofa Nowaka, Rafała Siadaczki i Mirosława Trzeciaka był to ostatni mecz w narodowych barwach, po raz pierwszy pojawił się w nich natomiast Paweł Kryszałowicz. Zakończone niepowodzeniem kwalifikacje zamknęły też rozdział Janusza Wójcika w roli selekcjonera.

>>> KONIEC MARZEŃ O AWANSIE NA EURO 2000 <<<

2004reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw świata rozegranym w Wiedniu wygrała z Austrią 3:1. Gole dla drużyny prowadzonej przez Pawła Janasa strzelili Radosław Kałużny, Jacek Krzynówek i Tomasz Frankowski. Zwycięstwo to znacznie przybliżyło Polaków do wywalczenia awansu na niemiecki mundial.

>>> WIEDEŃSKA WIKTORIA KADRY PAWŁA JANASA <<<

2010reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Chicago zremisowała z USA 2:2. Bramki dla biało-czerwonych zdobyli Adam Matuszczyk i Jakub Błaszczykowski. Dla Dariusza Pietrasiaka był to pożegnalny mecz w koszulce z orłem na piersi.

>>> TOWARZYSKI REMIS Z AMERYKANAMI <<<

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności