Aktualności
[TEGO DNIA] 9 maja, czyli kadra Andrzeja Strejlaua kończy Marlboro Cup
„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 9 maja.
1930 – urodził się Zdzisław Bieniek. Urodzony w Krakowie, przez zdecydowaną większość swojej kariery związany był z tamtejszą Garbarnią. Tylko w latach 1951-1953 przywdziewał koszulki innych zespołów, grając dla Zawiszy Bydgoszcz i Legii Warszawa. W reprezentacji Polski wystąpił siedmiokrotnie, znalazł się także w kadrze na Igrzyska Olimpijskie w Helsinkach (1952). Po zakończeniu kariery pracował jako trener, między innymi w Garbarni oraz Stali Rzeszów. Zmarł 21 grudnia 2017 roku.
1979 – urodził się Mirosław Sznaucner. Wychowanek HKS Szopienice, jako junior trafił do GKS Katowice. W klubie z ul. Bukowej w 2000 roku zadebiutował w ekstraklasie. Po trzech latach spędzonych w tym zespole wyjechał do Grecji. Przez cztery sezony grał dla Iraklisu Saloniki, po czym przeniósł się do lokalnego rywala, PAOK-u. Karierę kończył w AS Veria, w 2013 roku. W reprezentacji Polski, w której zadebiutował 14 lutego 2003 roku w towarzyskim meczu z Macedonią, rozegrał dwa spotkania.
1990 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Hershey przegrała z USA 1:3. Jedyną bramkę dla biało-czerwonych zapisał na swoim koncie Jacek Ziober. Polacy prowadzili 1:0, ale później pozwolili sobie strzelić trzy gole. Był to ostatni mecz drużyny Andrzeja Strejlaua w towarzyskim turnieju Marlboro Cup. Wcześniej nasza reprezentacja przegrała z Kolumbią i wygrała z Kostaryką.
2010 – zmarł Maksymilian Barański. Urodzony 14 kwietnia 1926 roku, tuż przed II wojną światową rozpoczął grę w juniorach AKS Chorzów. W czasie działań zbrojnych grał w tym samym klubie, który nosił wówczas nazwę Germania Koenigshuette. W zespole seniorów debiutował w 1946 roku i dla AKS grał aż do 1954 roku. Wtedy przeniósł się do Koszarawy Żywiec, grał także dla Unii Oświęcim. W reprezentacji Polski wystąpił w pięciu spotkaniach, wszystkie w 1947 roku. Na początku lat 70. wyemigrował do Niemiec, gdzie osiadł na stałe. Zmarł 9 maja 2010 roku w Dortmundzie.
Fot. East News