Aktualności

[TEGO DNIA] 8 czerwca, czyli remisowe otwarcie EURO 2012

Aktualności08.06.2020 
„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 8 czerwca.

1898 – urodził się Władysław Olearczyk. Urodzony w Przemyślu, przez wiele lat występował w barwach lwowskiej Pogoni. Z zespołem tym aż czterokrotnie sięgnął po mistrzostwo Polski (1922, 1923, 1925, 1926). W latach 1923-1925 czterokrotnie wystąpił w reprezentacji kraju. Po zakończeniu kariery nadal związany był z Pogonią, jako trener i działacz. Zmarł 21 lutego 1970 roku w Cieszynie.

1943 – urodził się Henryk Latocha. Urodzony w Bieruniu Starym, wychowanek tamtejszej Unii. W pierwszych latach kariery zakładał koszulki Piasta Gliwice i Górnika Lędziny, ale największe sukcesy stały się jego udziałem w barwach Górnika Zabrze. W klubie tym czterokrotnie cieszył się z mistrzostwa Polski, a pięciokrotnie z krajowego pucharu. W 1970 roku dotarł z zabrską jedenastką do finału Pucharu Zdobywców Pucharów. Trzy lata później podpisał umowę z Rapidem Wiedeń, grał też dla GKS Katowice, Polyar Kitsee oraz FC Gols. W reprezentacji Polski w latach 1968-1970 rozegrał osiem spotkań.

1966 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Rio de Janeiro przegrała z Brazylią 1:2. Jedynego gola dla biało-czerwonych strzelił w tym meczu Jan Liberda. Dla zespołu prowadzonego przez Antoniego Brzeżańczyka było to drugie spotkanie podczas południowoamerykańskiego tournée. Spotkanie to oglądało z trybun legendarnej Maracany ponad 130 tysięcy kibiców! Przy takiej publiczności debiut w kadrze zaliczył Walter Winkler, karierę reprezentacyjną zakończył natomiast Jan Wilim.

1984 – zmarł Henryk Borucz. Urodzony 10 maja 1921 roku, wychowanek Jura Warszawa, przed wybuchem II wojny światowej grał także w zespole z Olszynki Grochowskiej. Po zakończeniu działań zbrojnych na wiele lat związał się z Polonią Warszawa, której stał się jedną z legend. Z „Czarnymi Koszulami” sięgnął po mistrzostwo (1946) oraz Puchar Polski (1952). W reprezentacji Polski w latach 1949-1951 wystąpił pięciokrotnie. Zmarł na gruźlicę 8 czerwca 1984 roku w Warszawie.

1988 – urodził się Kamil Grosicki. Wychowanek Pogoni Szczecin, w barwach której debiutował w ekstraklasie. Pierwszy sukces, jakim było wywalczenie Pucharu Polski, odniósł jednak w 2008 roku już jako piłkarz Legii Warszawa. Po półrocznym epizodzie w szwajcarskim FC Sion wrócił do Polski i przez dwa lata był zawodnikiem Jagiellonii Białystok (Puchar i Superpuchar Polski 2010). Wiosną 2011 roku wyjechał do tureckiego Sivassporu Kulubu. Trzy lata później trafił do francuskiego Stade Rennais FC, a w 2017 roku do angielskiego Hull City. Od początku bieżącego sezonu jest natomiast zawodnikiem West Bromwich Albion. W reprezentacji Polski zadebiutował 2 lutego 2008 roku i od tego czasu rozegrał w niej 73 mecze, zdobywając 13 bramek. Brał udział w turniejach finałowych mistrzostw Europy (2012, 2016) oraz świata (2018).

>>> RAJD I GOL KAMILA GROSICKIEGO W MECZU Z RUMUNIĄ <<<

2008reprezentacja Polski w meczu fazy grupowej turnieju finałowego mistrzostw Europy przegrała z Niemcami 0:2. Obie bramki dla naszych zachodnich sąsiadów zdobył Lukas Podolski. Dla Polaków porażka z „Die Mannschaft” oznaczała pożegnanie z rywalizacją już po fazie grupowej turnieju. Tym nieudanym akcentem karierę w reprezentacji Polski zakończył Maciej Żurawski.

>>> LUKAS PODOLSKI KATEM REPREZENTACJI POLSKI <<<




2010
reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Murcii przegrała z Hiszpanią 0:6. Polacy, którzy nie zakwalifikowali się do turnieju finałowego mistrzostw świata w Republice Południowej Afryki, byli ostatnim sparingpartnerem Hiszpanów przed ich wylotem na mundial. Przyszli mistrzowie świata okazali się wobec drużyny Franciszka Smudy bezlitośni, strzelając jej aż sześć goli. W tak nieprzyjemnych okolicznościach po raz ostatni w kadrze narodowej wystąpił Mateusz Cetnarski.

>>> BOLESNA PORAŻKA Z HISZPANIĄ <<<

2012reprezentacja Polski w meczu fazy grupowej turnieju finałowego mistrzostw Europy zremisowała z Grecją 1:1. Prowadzenie Polakom dał Robert Lewandowski, do wyrównania doprowadził Dimitrios Salpingidis. Mecz otwarcia turnieju finałowego EURO 2012 przyniósł ogromną dramaturgię. Polacy prowadzili z rywalem 1:0, w drugiej połowie czerwoną kartkę obejrzał Wojciech Szczęsny, a zastępujący go Przemysław Tytoń obronił rzut karny. Niestety, starcie zakończyło się remisem, a niewiele później biało-czerwoni odpadli z rywalizacji już po fazie grupowej.

>>> POLSKO-GRECKI THRILLER NA OTWARCIE EURO 2012 <<<



2018
reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Poznaniu zremisowała z Chile 2:2. Biało-czerwoni prowadzili już 2:0 po golach Roberta Lewandowskiego i Piotra Zielińskiego, ale rywale zdołali doprowadzić do wyrównania. Dla podopiecznych trenera Adama Nawałki był to przedostatni sprawdzian dyspozycji przed wyjazdem na turniej finałowy mistrzostw świata w Rosji. Tam Polacy niestety nie zdołali wyjść z grupy.

>>> REMISOWA POTYCZKA Z CHILE <<<

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności