Aktualności
[TEGO DNIA] 7 września, czyli strzelecki festiwal biało-czerwonych
„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 7 września.
1900 – urodził się Leopold Duźniak. Wychowanek i wieloletni piłkarz Olszy Kraków. W reprezentacji Polski wystąpił raz, 3 września 1922 roku, w towarzyskim meczu z Rumunią, w którym zdobył bramkę. Po zakończeniu kariery związany z Okręgowym Związkiem Piłki Nożnej w Szczecinie. Zmarł w tym mieście 7 marca 1974 roku.
1909 – urodził się Fryderyk Scherfke. Wychowanek Unii Poznań, z której przeniósł się do innego klubu z tego miasta, Warty. Stał się jej prawdziwą legendą, zdobywając z „Zielonymi” mistrzostwo Polski w 1929 roku. Po wybuchu II wojny światowej grał dla DFC Posen, 1. FC Posen oraz Pogoni Lwów. W reprezentacji Polski w latach 1932-1938 rozegrał dwanaście spotkań, zdobywając jedną bramkę. Ten gol – strzelony w 1938 roku w meczu z Brazylią – jest pierwszym w historii występów reprezentacji Polski w mistrzostwach świata. Fryderyk Scherfke znalazł się także w kadrze na turniej finałowy Igrzysk Olimpijskich (1936). Po wojnie emigrował, zmarł 15 września 1983 roku w niemieckim Bad Soden am Taunus.
1969 – reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw świata rozegranym w Chorzowie wygrała z Holandią 2:1. Gole dla biało-czerwonych strzelili Andrzej Jarosik i Włodzimierz Lubański. Spotkaniem tym swoją karierę reprezentacyjną zamknęli Zygmunt Schmidt i Bolesław Szadkowski.
1974 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym we Wrocławiu przegrała z Francją 0:2. Dla Piotra Drzewieckiego był to pierwszy, a dla Józefa Kopicery ostatni występ w koszulce z orłem na piersi.
1977 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Wołgogradzie przegrała z ZSRR 1:4. Jedyną bramkę dla drużyny prowadzonej przez Jacka Gmocha zdobył Grzegorz Lato. W spotkaniu tym debiut w narodowych barwach zapisał na swoim koncie Jan Erlich.
1977 – urodził się Ariel Jakubowski. Wychowanek Polonii Gdańsk, z której trafił do ekstraklasowego ŁKS Łódź. Już w swoim pierwszym sezonie zdobył z nim mistrzostwo Polski (1998). Na poziomie ekstraklasy występował także w barwach GKS Katowice, Odry Wodzisław Śląski, Wisły Płock, Lecha Poznań i Ruchu Chorzów. Był ponadto zawodnikiem Jagiellonii Białystok. W reprezentacji Polski wystąpił raz, 19 czerwca 1999 roku, w towarzyskim meczu z Nową Zelandią. Po zakończeniu kariery trener drużyn z niższych klas rozgrywkowych.
1983 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Krakowie zremisowała z Rumunią 2:2. Gole dla polskiej kadry strzelili Włodzimierz Ciołek i Andrzej Iwan. Dla Mirosława Bąka, Krzysztofa Pawlaka, Waldemara Prusika i Krzysztofa Urbanowicza był to pierwszy mecz w drużynie narodowej. Bąk nigdy więcej nie dostał szansy występu w koszulce z orłem na piersi.
2002 – reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw Europy rozegranym w Serravalle wygrała z San Marino 2:0. Bramki dla zespołu dowodzonego przez Zbigniewa Bońka zdobyli Paweł Kaczorowski i Mariusz Kukiełka. W spotkaniu tym po raz ostatni w drużynie narodowej wystąpił Tomasz Kos.
2005 – reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw świata rozegranym w Warszawie wygrała z Walią 1:0. Gola na wagę trzech punktów strzelił w drugiej połowie z rzutu karnego Maciej Żurawski.
2010 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Krakowie przegrała z Australią 1:2. Jedyną bramkę dla biało-czerwonych zdobył Robert Lewandowski. W starciu tym debiut w narodowych barwach zaliczył Dariusz Pietrasiak, pożegnał się z nimi natomiast Maciej Iwański.
2012 – reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do mistrzostw świata rozegranym w Podgoricy zremisowała z Czarnogórą 2:2. Gole dla zespołu prowadzonego przez trenera Waldemara Fornalika strzelili Jakub Błaszczykowski i Adrian Mierzejewski.
2014 – reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw Europy rozegranym w Faro-Loule wygrała z Gibraltarem 7:0. Aż cztery gole w tym meczu strzelił Robert Lewandowski, dwa dołożył Kamil Grosicki, a jednego Łukasz Szukała. Przeciwko Gibraltarowi swój pierwszy mecz w kadrze narodowej zaliczył Filip Starzyński.
2015 – reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw Europy rozegranym w Warszawie wygrała z Gibraltarem 8:1. Po dwa razy z trafienia cieszyli się Kamil Grosicki, Robert Lewandowski i Arkadiusz Milik, a po razie Jakub Błaszczykowski i Bartosz Kapustka. Dla tego ostatniego był to premierowy mecz w koszulce z orłem na piersi.
2016 – zmarł Ignacy Dybała. Urodzony 25 stycznia 1926 roku, wychowanek Górnika Radlin, z którego trafił do włoskiego US Anconitana. W ojczyźnie grał także dla Rymera Rybnik. W reprezentacji Polski wystąpił raz, 14 maja 1950 roku, w towarzyskim meczu z Rumunią. Zmarł 7 września 2016 roku w Rybniku.
2018 – reprezentacja Polski w meczu fazy grupowej Ligi Narodów rozegranym w Bolonii zremisowała z Włochami 1:1. Jedyną bramkę dla drużyny prowadzonej przez Jerzego Brzęczka zdobył pięć minut przed przerwą Piotr Zieliński. W meczu tym zadebiutowało trzech zawodników: Rafał Pietrzak, Arkadiusz Reca i Damian Szymański.