Aktualności

[TEGO DNIA] 7 października, czyli hat-tricka Juskowiaka i Kałużnego

Aktualności07.10.2020 

„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 7 października.

1904 – urodził się Jan Wojciechowski. Przyszedł na świat w malutkich Czarnotkach, całą karierę piłkarską spędził w Warcie Poznań. Z klubem ze stolicy Wielkopolski wywalczył mistrzostwo Polski (1929). W reprezentacji Polski wystąpił dwukrotnie w latach 1928-1930. Zmarł 23 kwietnia 1986 roku w Poznaniu.

1933 – urodził się Henryk Szczepański. Dziecko bydgoskiego futbolu, pierwsze kroki stawiał w tamtejszych Stali i Polonii. Największe sukcesy odnosił jednak w ŁKS Łódź, z którym wywalczył Puchar (1957) i mistrzostwo (1958) Polski. Siedem ostatnich lat kariery spędził w Odrze Opole. Po zakończeniu kariery piłkarskiej pracował jako trener, prowadził między innymi Gwardię Warszawa. W reprezentacji Polski w latach 1957-1965 rozegrał 45 spotkań. Wziął z nią udział w turnieju finałowym Igrzysk Olimpijskich w Rzymie w 1960 roku. Zmarł 30 stycznia 2015 roku w Warszawie.

1964 reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Solnie zremisowała ze Szwecją 3:3. Dwie bramki dla biało-czerwonych zdobył Jan Liberda, jedną natomiast dołożył Ernest Pol. Dla Pawła Orzechowskiego był to debiut w narodowych barwach, z kadrą pożegnał się zaś Włodzimierz Śpiewak.

1986reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Bydgoszczy zremisowała z Koreańską Republiką Ludowo-Demokratyczną 2:2. Gole dla polskiej kadry strzelili Ryszard Tarasiewicz i Jan Karaś. Spotkaniem tym swoją pracę w charakterze selekcjonera kadry narodowej rozpoczął Wojciech Łazarek. W swoim debiucie dał szansę premierowego występu w koszulce z orłem na piersi Henrykowi Boleście, Juliuszowi Kruszankinowi, Markowi Leśniakowi, Andrzejowi Sikorskiemu, Tadeuszowi Świątkowi i Wiesławowi Wradze. Dla Bolesty, Sikorskiego, Świątka i Wragi był to jedyny występ w kadrze.

>>> NIETYPOWY MECZ W BYDGOSZCZY <<<

1997 reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw świata rozegranym w Kiszyniowie wygrała z Mołdawią 3:0. Hat-trickiem w tym starciu popisał się Andrzej Juskowiak. Dla trenera Janusza Wójcika był to pierwszy mecz o punkty w roli selekcjonera, w przegranych już niestety wcześniej kwalifikacjach.

>>> ANDRZEJ JUSKOWIAK I TRZY GOLE W MECZU Z MOŁDAWIĄ <<<

2000reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw świata rozegranym w Łodzi wygrała z Białorusią 3:1. Hat-tricka w tym meczu zapisał na swoim koncie Radosław Kałużny. Biało-czerwoni ostatecznie awansowali na mundial w Korei Południowej i Japonii.

>>> POPIS RADOSŁAWA KAŁUŻNEGO W STARCIU Z BIAŁORUSIĄ <<<

2005reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Warszawie wygrała z Islandią 3:2. Gole dla zespołu prowadzonego przez Pawła Janasa strzelili Jacek Krzynówek, Marcin Baszczyński i Euzebiusz Smolarek. W potyczce z Islandczykami debiut w narodowych barwach zaliczył Marcin Kaczmarek.

>>> TOWARZYSKA WYGRANA Z ISLANDIĄ <<<

2006reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw Europy rozegranym w Ałmatach wygrała z Kazachstanem 1:0. Bramkę na wagę trzech punktów zdobył Euzebiusz Smolarek. W Ałmatach pierwszy raz koszulkę z orłem na piersi w seniorskiej kadrze założyli Grzegorz Bronowicki i Rafał Grzelak.

>>> GOL EUZEBIUSZA SMOLARKA DAJE ZWYCIĘSTWO <<<

2011reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Seulu zremisowała z Koreą Południową 2:2. Bramki dla zespołu dowodzonego przez Franciszka Smudę zdobyli Robert Lewandowski i Jakub Błaszczykowski.

>>> REMIS BIAŁO-CZERWONYCH Z KOREĄ POŁUDNIOWĄ <<<

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności