Aktualności
[TEGO DNIA] 7 lutego, czyli towarzyskie remisy z sąsiadami
„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 7 lutego.
1911 – urodził się Adam Knioła. Wychowanek i wieloletni piłkarz Warty Poznań. Z zespołem tym w 1929 roku sięgnął po mistrzostwo Polski. Występował również w barwach stołecznej Warszawianki. W reprezentacji Polski w latach 1931-1935 rozegrał dwa spotkania, zdobywając dwie bramki. Został zamordowany 26 grudnia 1942 roku w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.
1962 – urodził się Mirosław Kubisztal. Wychowanek Unii Tarnów, w ekstraklasie debiutował w barwach Cracovii. Grał także dla GKS Katowice (Puchar Polski 1986, 1991), Orebro SK, Wolanii Wola Rzędzińska, Dąbrovii Dąbrowa Tarnowska i Skrzyszovii Skrzyszów. W reprezentacji Polski wystąpił raz, 20 września 1989 roku, w towarzyskim meczu z Hiszpanią.
1971 – urodził się Marek Koźmiński. Wychowanek Hutnika Kraków, w barwach którego debiutował w ekstraklasie. Wiele lat spędził we Włoszech, przywdziewając koszulki Udinese Calcio, Brescii Calcio i Ancony Calcio. Grał także dla PAOK-u Saloniki (Puchar Grecji 2003) i Górnika Zabrze. W reprezentacji Polski w latach 1992-2002 rozegrał 45 spotkań, zdobywając jedną bramkę. Wziął z nią udział w turnieju finałowym mistrzostw świata (2002). W 1992 roku z kadrą prowadzoną przez Janusza Wójcika wywalczył srebrny medal Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie. Obecnie wiceprezes ds. szkoleniowych Polskiego Związku Piłki Nożnej.
>>> MAREK KOŹMIŃSKI W FINALE IGRZYSK OLIMPIJSKICH <<<
1974 – zmarł Wawrzyniec Cyl. Urodzony 2 lipca 1900 roku, wychowanek ŁKS Łódź, w barwach którego występował przez szesnaście lat. Grał także dla łódzkiego WKS. Po zakończeniu drugiej wojny światowej brał aktywny udział w odbudowie ŁKS, zasiadając w jego zarządzie. W reprezentacji Polski w latach 1923-1924 rozegrał trzy spotkania. Zmarł 7 lutego 1974 roku w Łodzi.
1976 – zmarł Mieczysław Tarka. Urodzony 11 grudnia 1919 roku, wychowanek i wieloletni piłkarz Lecha Poznań, był także trenerem tego zespołu. W reprezentacji Polski w latach 1948-1949 rozegrał dwa spotkania. Zmarł 7 lutego 1976 roku w Poznaniu.
1989 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w San Jose wygrała z Kostaryką 4:2. Dwie bramki w tym spotkaniu zdobył Krzysztof Warzycha, po jednym natomiast Roman Kosecki i Jan Urban. Dla Piotra Jegora, Krystiana Szustera i Piotra Soczyńskiego był to premierowy mecz w koszulce z orłem na piersi.
2007 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Jerez de la Frontera zremisowała ze Słowacją 2:2. Gole dla zespołu prowadzonego przez Leo Beenhakkera strzelili Michał Żewłakow i Radosław Matusiak. Dla Rafała Grzelaka było to pożegnanie z kadrą narodową.
>>> POLACY REMISUJĄ ZE SŁOWACJĄ <<<
2009 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Faro-Loule zremisowała z Litwą 1:1. Jedynego gola dla biało-czerwonych strzelił Paweł Brożek. Dla Radosława Cierzniaka był to jedyny występ w kadrze narodowej, debiut na swoim koncie zapisał Jakub Wilk, a po raz ostatni pojawili się w niej Antoni Łukasiewicz, Maciej Małkowski i Tomasz Zahorski.