Aktualności
[TEGO DNIA] 6 października, czyli architekt powrotu na mundial
„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 6 października.
1935 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Warszawie wygrała z Austrią 1:0. Jedynego gola w tym spotkaniu strzelił Michał Matyas. W potyczce z Austriakami po raz ostatni koszulkę z orłem na piersi założył Stanisław Malczyk.
1941 – urodził się Roman Strzałkowski. Wychowanek i wieloletni piłkarz Zagłębia Sosnowiec. Zdobył z tym zespołem dwa Puchary Polski (1962, 1963), a także Puchar Karla Rappana (1967). Występował również w Hamilton Academical FC i Szombierkach Bytom. W reprezentacji Polski w latach 1966-1970 rozegrał osiemnaście spotkań, zdobywając jedną bramkę. Zmarł przedwcześnie 5 marca 1977 roku.
1952 – urodził się Jerzy Engel. Jako piłkarz występował w barwach Junaka Włocławek, Kujawiaka Włocławek, AZS-AWF Warszawa oraz Polonii Warszawa. Bardzo szybko rozpoczął karierę trenerską, prowadząc mniejsze, stołeczne kluby. W 1981 roku został asystentem selekcjonera reprezentacji Polski. W kolejnych latach prowadził między innymi Legię Warszawa, Apollon Limassol, Polonię Warszawa (mistrzostwo Polski 2000), Wisłę Kraków i APOEL Nikozja (Puchar Cypru 2006). W latach 2000-2002 był selekcjonerem reprezentacji Polski, z którą awansował do turnieju finałowego mistrzostw świata w Korei Południowej i Japonii.
>>> ZWYCIĘSTWO Z NORWEGIĄ PRZEPUSTKĄ NA MUNDIAL <<<
1974 – urodził się Arkadiusz Bąk. Wychowanek Błękitnych Stargard, z których trafił do Olimpii Poznań. W barwach tego klubu debiutował w ekstraklasie, występował również w Lechii/Olimpii Gdańsk, Amice Wronki, Ruchu Chorzów, Polonii Warszawa, Birmingham City, Widzewie Łódź, Lechu Poznań, Flocie Świnoujście i Kolejarzu Poznań. Z Polonią Warszawa sięgnął po mistrzostwo i Puchar Ligi Polskiej (2000), a także krajowy puchar (2001). W 1998 roku został królem strzelców ligi polskiej. W reprezentacji Polski w latach 1998-2002 rozegrał trzynaście spotkań, wziął z nią udział w turnieju finałowym mistrzostw świata (2002). Po zakończeniu kariery trener drużyn młodzieżowych.
>>> DEBIUT ARKADIUSZA BĄKA W NARODOWYCH BARWACH <<<
1986 – urodził się Adam Kokoszka. Wychowanek Beskidu Andrychów, z którego przeniósł się do Wisły Kraków. Z zespołem tym w 2008 roku zdobył mistrzostwo Polski. Grał także dla Empoli FC, Polonii Warszawa, Śląska Wrocław, Torpiedo Moskwa i Zagłębia Sosnowiec. W reprezentacji Polski w latach 2006-2014 rozegrał jedenaście spotkań, zdobywając dwie bramki. Znalazł się w kadrze na turniej finałowy mistrzostw Europy w Austrii i Szwajcarii (2008).
>>> PIERWSZY GOL ADAMA KOKOSZKI W REPREZENTACJI POLSKI <<<
2001 – reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw świata rozegranym w Chorzowie zremisowała z Ukrainą 1:1. Bramkę dla drużyny prowadzonej przez selekcjonera Jerzego Engela zdobył Emmanuel Olisadebe.