Aktualności
[TEGO DNIA] 6 lipca, czyli Polska trzecią drużyną świata
„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 6 lipca.
1974 – reprezentacja Polski w meczu o III miejsce turnieju finałowego mistrzostw świata rozegranym w Monachium wygrała z Brazylią 1:0. Jedynego gola dla drużyny prowadzonej przez Kazimierza Górskiego strzelił Grzegorz Lato, który został także królem strzelców całych mistrzostw. Polacy po raz pierwszy w historii sięgnęli po medal mundialu.
>>> POLSKA TRZECIĄ DRUŻYNĄ ŚWIATA! <<<
1975 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Montrealu wygrała z Kanadą 8:1. Hat-trickiem w tym spotkaniu popisał się Grzegorz Lato, dwa razy do siatki trafił Kazimierz Deyna, a po jednej bramce dołożyli Joachim Marx, Bronisław Bula i Andrzej Szarmach. Dla biało-czerwonych było to drugie spotkanie rozegrane w ramach północnoamerykańskiego tournée.
1987 – urodził się Bartosz Białkowski. Wychowanek Polonii Olimpii Elbląg, z której trafił do ekstraklasowego Górnika Zabrze. W 2006 roku wyjechał do Anglii, gdzie gra do dziś. W tym czasie przywdziewał koszulki Southampton FC, Ipswich Town FC, Barnsley FC i Notts County FC, a od sezonu 2019/2020 jest piłkarzem Millwall FC. W reprezentacji Polski wystąpił dotąd raz, 23 marca 2018 roku, w towarzyskim meczu przeciwko Nigerii. Znalazł się w kadrze na turniej finałowy mistrzostw świata 2018.
>>> JEDYNY WYSTĘP BARTOSZA BIAŁKOWSKIEGO W KADRZE <<<
1988 – urodził się Mateusz Cetnarski. Wychowanek Kolbuszowianki Kolbuszowa, przez UKS SMS Łódź i UKS SMS Bałucz trafił do ekstraklasowego GKS Bełchatów. W najwyższej klasie rozgrywkowej występował również w Śląsku Wrocław (mistrzostwo i Superpuchar Polski 2012), Widzewie Łódź, Cracovii i Sandecji Nowy Sącz. Był też zawodnikiem Górnika Łęczna i Stomilu Olsztyn, a obecnie jest piłkarzem łotewskiego FK Tukums 2000. W reprezentacji Polski w 2010 roku rozegrał dwa spotkania.
1992 – urodził się Dominik Furman. Wychowanek Szydłowianki Szydłowiec, z której trafił do akademii Legii Warszawa. Z „Wojskowymi” wywalczył trzy tytuły mistrza Polski (2013, 2014, 2016) oraz cztery krajowe puchary (2012, 2013, 2015, 2016). Poza granicami ojczyzny występował we francuskim Toulouse FC i włoskim Hellas Werona. Od 2016 roku jest piłkarzem Wisły Płock. W reprezentacji Polski, w której zadebiutował 14 grudnia 2012 roku, rozegrał dotąd trzy spotkania.
Fot. PAP