Aktualności

[TEGO DNIA] 6 czerwca, czyli wygrana z Anglią i dramat Lubańskiego

Aktualności06.06.2020 
„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 6 czerwca.

1908 – urodził się Stefan Fliegel. Karierę rozpoczynał w Orkanie Łódź, grał później dla WKS Łódź i Granatu Skarżysko-Kamienna. W ekstraklasie w latach 1933-1939 przywdziewał koszulkę ŁKS Łódź. Jako piłkarz tego klubu zadebiutował w reprezentacji Polski 15 września 1935 roku i był to jego jedyny występ z orłem na piersi. Nie do końca jasne są okoliczności jego przedwczesnej śmierci – zmarł lub zginął 31 października 1939 roku w okupowanej przez wojsko niemieckie Łodzi.

1912 – urodził się Antoni Komendo-Borowski. Karierę zaczynał w Jagiellonii Białystok, w której grał do 1933 roku. Wówczas założył koszulkę Pogoni Lwów, którą przywdziewał do rozpoczęcia II wojny światowej. Brał w niej udział jako żołnierz, a w czasie bitwy o Monte Cassino został ranny. W reprezentacji Polski rozegrał jedno spotkanie, 15 września 1935 roku przeciwko Łotwie, w którym zdobył bramkę. Zmarł 12 maja 1984 roku w angielskim Bradford.

1954 – urodził się Władysław Żmuda. Wychowanek Motoru Lublin, z którym wywalczył mistrzostwo Polski juniorów. W ekstraklasie debiutował w Gwardii Warszawa, z której przeniósł się do Śląska Wrocław. Z klubem ze stolicy Dolnego Śląska zdobył mistrzostwo (1977) i Puchar Polski (1976). Wiosną 1980 roku został piłkarzem Widzewa Łódź, w którym dołożył do swojego dorobku dwa kolejne mistrzostwa kraju (1981, 1982). W ostatnich latach kariery zakładał koszulki włoskich Hellas Werona i US Cremonese, a także amerykańskiego New York Cosmos. W reprezentacji Polski występował w latach 1973-1986, rozgrywając z orłem na piersi 91 spotkań, w których zdobył dwie bramki. Jest jednym z najbardziej utytułowanych polskich piłkarzy – jako jedyny Polak brał udział w czterech turniejach finałowych mistrzostw świata (1974, 1978, 1982, 1986), dwukrotnie zajmując z reprezentacją Polski trzecie miejsce. Ma również w dorobku srebrny medal Igrzysk Olimpijskich w Montrealu (1976). Po zakończeniu kariery pracował jako trener, głównie juniorskich i młodzieżowych drużyn narodowych. Pełnił także funkcję asystenta selekcjonera seniorskiej reprezentacji Polski.

>>> WŁADYSŁAW ŻMUDA W MECZU O III MIEJSCE MUNDIALU 1974 <<<

1959 – zmarł Michał Flieger. Urodzony 8 września 1900 roku, wychowanek Goplanii Inowrocław, grał także dla WKS 3 pl Poznań oraz Posnanii. W 1924 roku trafił do Warty Poznań, w której występował przez jedenaście lat. W 1929 roku zdobył z nią mistrzostwo Polski. W reprezentacji kraju wystąpił raz, 8 sierpnia 1926 roku, w wygranym 7:0 meczu z Finlandią. Zmarł 4 czerwca 1959 roku w Poznaniu.

1962 – urodził się Ryszard Robakiewicz. Wychowanek ChKS Łódź, z którego przez Włókniarz Pabianice trafił do ŁKS Łódź. W klubie tym występował w latach 1982-1988, po czym przeniósł się do Legii Warszawa. Ze stołecznym klubem wywalczył Puchar Polski (1989). Ostatnie lata kariery spędził w Austrii, przywdziewając koszulkę VfB Moedling. W reprezentacji Polski w latach 1987-1988 wystąpił trzykrotnie. Po zakończeniu kariery pracował jako trener, między innymi w roli asystenta selekcjonera reprezentacji narodowej do lat 21. Obecnie jest członkiem sztabu szkoleniowego kadry do lat 17. Brat Zbigniewa, innego reprezentanta Polski.

1963 – urodził się Dariusz Kubicki. Wychowanek Meblarza Nowe Miasteczko, przez Zastal Zielona Góra trafił do ekstraklasowej Stali Mielec. W latach 1983-1991 był piłkarzem warszawskiej Legii, z którą zdobył dwa Puchary (1989, 1990) i Superpuchar Polski (1990). W 1991 roku wyjechał do Anglii, gdzie grał dla Aston Villi FC, Sunderlandu AFC, Wolverhampton Wanderers FC, Tranmere Rovers FC, Carlisle United FC oraz Darlington FC. Po odwieszeniu butów na kołek zajął się pracą trenerską. Prowadził między innymi Legię Warszawa, Lechię Gdańsk i rosyjski Sibir Nowosybirsk. Jako piłkarz rozegrał w reprezentacji Polski 46 spotkań, w których zdobył jedną bramkę. Znalazł się w kadrze na turniej finałowy mistrzostw świata w 1986 roku.



1973 – reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do mistrzostw świata rozegranym w Chorzowie wygrała z Anglią 2:0. Bramki dla zespołu Kazimierza Górskiego zdobyli Robert Gadocha i Włodzimierz Lubański. Dla biało-czerwonych był to kamień milowy w drodze po awans do turnieju finałowego mistrzostw świata w 1974 roku, na którym sięgnęli po tytuł trzeciej drużyny świata. Niestety, w beczce miodu znalazła się też łyżka dziegciu – poważnej kontuzji, która wykluczyła go z gry na wiele miesięcy, doznał w tym spotkaniu Włodzimierz Lubański. W starciu z Anglią w narodowych barwach zadebiutował Krzysztof Rześny, z kadrą pożegnał się zaś Jerzy Kraska.

>>> BIAŁO-CZERWONI POKONUJĄ ANGLIĘ! <<<

1978 – reprezentacja Polski w meczu fazy grupowej turnieju finałowego mistrzostw świata wygrała z Tunezją 1:0. Bramkę na wagę niezwykle ważnych trzech punktów zdobył dla drużyny prowadzonej przez Jacka Gmocha Grzegorz Lato. W spotkaniu tym debiut w narodowych barwach zaliczył Andrzej Iwan. Biało-czerwoni awansowali ostatecznie do drugiej fazy grupowej, kończąc argentyński mundial na miejscach 5.-8. (nie awansowali do półfinału).

>>> GOL GRZEGORZA LATY DAJE ZWYCIĘSTWO Z TUNEZJĄ <<<

1990 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Brukseli zremisowała z Belgią 1:1. Prowadzenie biało-czerwonym dał Jacek Ziober, wyrównał Marc Emmers. Dla naszych rywali był to ostatni sprawdzian formy przed wyjazdem na mistrzostwa świata do Włoch, do których reprezentacja Polski nie wywalczyła awansu.

2001 – reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do mistrzostw świata rozegranym w Erywaniu zremisował z Armenią 1:1. Wynik meczu otworzył Radosław Kałużny, do wyrównania doprowadził Artur Petrosjan. Spotkanie było prawdziwą piłkarską wojną, nie brakowało w nim bójek i niesportowych zagrań. Prowadzący ten mecz sędzia Eric Romain wyrzucił z boiska aż czterech piłkarzy, w tym Jacka Bąka. Spotkanie to było ostatnim w narodowych barwach dla Andrzeja Juskowiaka.

>>> WOJNA W ERYWANIU. CZTERECH PIŁKARZY Z CZERWONĄ KARTKĄ <<<

2002 – zmarł Tadeusz Świcarz. Urodzony 5 czerwca 1920 roku, przez zdecydowaną większość piłkarskiej kariery związany z klubami warszawskimi: Skrą, Ursusem, Polonią i Lotnikiem. Poza stolicą występował jedynie w Śląsku Wrocław. Co ciekawe, był również jednym z czołowych polskich hokeistów na lodzie, właśnie jako zawodnik tej dyscypliny wziął udział w Igrzyskach Olimpijskich w Oslo (1952). W piłkarskiej reprezentacji Polski w latach 1947-1949 rozegrał pięć spotkań. Zmarł 6 czerwca 2002 roku w Warszawie.

2003 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Poznaniu wygrała z Kazachstanem 3:0. Gole dla ekipy prowadzonej przez Pawła Janasa strzelili Artur Wichniarek, Tomasz Dawidowski i Jacek Krzynówek. Było to pierwsze w historii spotkanie tych reprezentacji. Debiut w kadrze narodowej zaliczył Maciej Nalepa, pożegnał się z nią natomiast Marcin Kuźba.

2007 – reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do mistrzostw Europy rozegranym w Erywaniu przegrała z Armenią 0:1. Jedynego gola w tym starciu strzelił Hamlet Mchitarjan. Mimo porażki, Polacy ostatecznie zdołali po raz pierwszy w historii zakwalifikować się do turnieju finałowego mistrzostw Europy.

>>> NIESPODZIEWANA PORAŻKA Z ARMENIĄ <<<

2009 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Johannesburgu przegrała z Republiką Południową Afryki 0:1. Bramkę na wagę zwycięstwa zdobył dla rywali Thembinokosi Fanteni. Dla strzegącego polskiej bramki Łukasza Załuski był to zarazem pierwszy i ostatni występ w narodowych barwach.

2014 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Gdańsku wygrała z Litwą 2:1. Polacy do przerwy przegrywali 0:1, lecz w drugiej połowie zwycięstwo dały im trafienia Arkadiusza Milika i Roberta Lewandowskiego. Dla dwóch defensorówMacieja Wilusza i Grzegorza Wojtkowiaka – był to jak dotąd ostatni mecz w narodowych barwach.

2016 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Krakowie zremisowała z Litwą 0:0. Dla biało-czerwonych, dowodzonych przez Adama Nawałkę, był to ostatni sprawdzian formy przed turniejem finałowym mistrzostw Europy EURO 2016. Polacy dotarli w nim do ćwierćfinału.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności