Aktualności
[TEGO DNIA] 5 września, czyli triumf w cieniu tragedii
„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 5 września.
1972 – reprezentacja Polski w meczu turnieju finałowego Igrzysk Olimpijskich rozegranym w Augsburgu wygrała z ZSRR 2:1. Polacy przegrywali po golu Olega Błochina, ale w ostatnich minutach, dzięki trafieniom Kazimierza Deyny i Zygfryda Szołtysika, odwrócili losy spotkania. Spotkanie rozgrywane było w tragicznych okolicznościach – tego samego dnia w wiosce olimpijskiej doszło do zamachu terrorystycznego, wskutek którego życie straciło siedemnaście osób.
>>> WYGRANA POLAKÓW W CIENIU TRAGEDII <<<
1989 – urodził się Grzegorz Sandomierski. Wychowanek Jagiellonii Białystok, w barwach której debiutował w ekstraklasie. Sięgnął z nią po Puchar i Superpuchar Polski (2010). W Polsce grał także dla Ruchu Wysokie Mazowieckie, Zawiszy Bydgoszcz (Superpuchar Polski 2014), Cracovii i rezerw Lecha Poznań. Poza granicami ojczyzny zakładał koszulki KRC Genk, Blackburn Rovers i Dinama Zagrzeb (mistrzostwo Chorwacji 2014), a obecnie jest zawodnikiem rumuńskiego CFR Cluj, z którym zdobył tytuł mistrza kraju (2020). W reprezentacji Polski rozegrał dotąd trzy spotkania, znalazł się w kadrze na turniej finałowy mistrzostw Europy (2012).
1989 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Warszawie wygrała z Grecją 3:0. Bramki dla zespołu prowadzonego przez Andrzeja Strejlaua zdobyli Robert Warzycha, Dariusz Dziekanowski i Jacek Ziober. Debiut w kadrze narodowej zaliczył tym meczem Maciej Śliwowski.
>>> REPREZENTACJA POLSKI POKONUJE GRECJĘ <<<
2007 – zmarł Henryk Pala. Urodzony 4 września 1933 roku, wychowanek Azotów Chorzów, z których trafił – po fuzji – do tamtejszego Ruchu. Z „Niebieskimi” sięgnął po dwa tytuły mistrza Polski (1953, 1960). Występował także w barwach Legii Warszawa, Wawelu Kraków, Rakowa Częstochowa i Błękitnych Kielce. W reprezentacji Polski w 1960 roku rozegrał trzy spotkania. Zmarł 5 września 2007 roku w niemieckim Hamm.
2009 – reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw świata rozegranym w Chorzowie zremisowała z Irlandią Północną 1:1. Jedyny gol dla biało-czerwonych padł wskutek samobójczego trafienia Aarona Hughesa. Dla Pawła Golańskiego był to ostatni mecz w koszulce z orłem na piersi.