Aktualności
[TEGO DNIA] 5 maja, czyli selekcjonerski debiut Kazimierza Górskiego
„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 5 maja.
1958 – urodził się Krystian Walot. Urodzony w Bytomiu, wychowanek tamtejszych Szombierek. W 1977 roku trafił do chorzowskiego Ruchu z Górnika Wojkowice. Dla „Niebieskich” grał przez dziesięć lat, zdobywając z nimi mistrzostwo Polski (1979). Przez dwa sezony pełnił również funkcję kapitana Ruchu. Łącznie dla chorzowskiej drużyny rozegrał niemal 300 spotkań. W reprezentacji Polski wystąpił raz, 23 września 1981 roku w towarzyskim meczu z Portugalią.
1971 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Lozannie wygrała ze Szwajcarią 4:2. Bramki dla biało-czerwonych (występujących tego dnia w… niebieskich spodenkach) zdobyli Zygfryd Szołtysik, Jan Banaś, Kazimierz Deyna oraz Włodzimierz Lubański. Spotkanie to było wyjątkowe z powodu debiutu na ławce trenerskiej nowego selekcjonera reprezentacji Polski, Kazimierza Górskiego. Drugim debiutantem był Antoni Trzaskowski, dla którego było to – w przeciwieństwie do „Trenera Tysiąclecia” – zarazem ostatnie starcie w barwach narodowych.
1974 – urodził się Grzegorz Pater. Przez lwią część kariery związany z Wisłą Kraków, z którą sięgał po najważniejsze trofea w kraju. W barwach „Białej Gwiazdy” cztery razy wywalczył mistrzostwo Polski, dwa razy krajowy Puchar, a jednokrotnie Superpuchar Polski i Puchar Ligi. Z Wisły, w której występował do 2004 roku, trafił do Górnika Polkowice. Grał także dla Podbeskidzia Bielsko-Biała, Skawinki Skawina i Orła Ryczów, a obecnie hobbystycznie zakłada koszulkę Podgórza Kraków. W reprezentacji Polski zagrał raz – 15 sierpnia 2001 roku w towarzyskiej potyczce z Islandią.
1982 – urodził się Przemysław Kaźmierczak. Wychowanek ŁKS Łódź, na boiskach ekstraklasy pojawił się w 2004 roku w barwach Pogoni Szczecin. Wcześniej zakładał również koszulki Piotrcovii Piotrków Trybunalski oraz Górnika Łęczna. W ekstraklasowej Pogoni rozegrał dwa sezony, po czym trafił do portugalskiej Boavisty FC. Spisywał się na tyle dobrze, że zapracował na transfer do wielkiego FC Porto, z którym wywalczył mistrzostwo Portugalii (2008). W kolejnych latach grał dla angielskiego Derby County FC oraz portugalskiej Vitorii Setubal. Do Polski wrócił w 2010 roku i przez następne cztery sezony był jednym z liderów Śląska Wrocław. Z klubem ze stolicy Dolnego Śląska wywalczył mistrzostwo i Superpuchar Polski (2012), a karierę zakończył w barwach Górnika Łęczna. W reprezentacji Polski w latach 2005-2013 wystąpił dwanaście razy, zdobywając jedną bramkę. W 2001 roku z kadrą narodową do lat 18 wywalczył mistrzostwo Europy.
1991 – urodził się Łukasz Skorupski. Wychowany w Zabrzu, karierę zaczynał w juniorach tamtejszej Pogoni, skąd trafił do akademii Górnika. Debiutu w ekstraklasie doczekał się w 2011 roku, po powrocie z wypożyczenia do Ruchu Radzionków. Przez dwa sezony był jedną z najjaśniejszych postaci zabrskiej drużyny, czym zasłużył na transfer do włoskiego giganta, AS Roma. W barwach rzymskiego klubu nie zdołał się przebić, notując jedynie kilka ligowych występów. W latach 2015-2017 występował na wypożyczeniu w Empoli FC, a w 2018 roku na mocy transferu definitywnego przeniósł się do Bologna FC, gdzie gra do dziś. W kadrze narodowej, w której zadebiutował 14 grudnia 2012 roku, rozegrał jak dotąd trzy spotkania.