Aktualności
[TEGO DNIA] 4 września, czyli debiut Włodzimierza Lubańskiego
„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 4 września.
1898 – urodził się Mieczysław Czajkowski. Wychowanek 1pp. Legionów Wilno, w czasie swojej kariery grał też dla Korony Warszawa oraz Polonii Warszawa. W reprezentacji Polski rozegrał jedno spotkanie, 2 września 1925 roku, w towarzyskim boju przeciwko Estonii. Zmarł 8 września 1972 roku w Górze Kalwarii.
1930 – urodził się Witold Majewski. Wychowanek i wieloletni piłkarz Zagłębia Sosnowiec. Z klubem tym sięgnął po dwa Puchary Polski (1962, 1963). Występował także w barwach Orłów Chicago. W reprezentacji Polski w latach 1958-1962 rozegrał siedem spotkań. Zmarł 4 października 2005 roku w Sosnowcu.
1933 – urodził się Henryk Pala. Wychowanek Azotów Chorzów, z których trafił – po fuzji – do tamtejszego Ruchu. Z „Niebieskimi” sięgnął po dwa tytuły mistrza Polski (1953, 1960). Występował także w barwach Legii Warszawa, Wawelu Kraków, Rakowa Częstochowa i Błękitnych Kielce. W reprezentacji Polski w 1960 roku rozegrał trzy spotkania. Zmarł 5 września 2007 roku w niemieckim Hamm.
1942 – urodził się Roman Kasprzyk. Wychowanek Czarnych Chropaczów, z których przez Naprzód Lipiny trafił do ekstraklasowego Ruchu Chorzów. Występował też w Zagłębiu Wałbrzych, Stali Mielec, Starze Starachowice i Górniku Knurów. W reprezentacji Polski w 1963 roku rozegrał dwa spotkania.
1942 – urodził się Andrzej Rewilak. Wychowanek Kabla Kraków, z którego trafił do Cracovii. W ostatnich latach kariery występował w polonijnych klubach w Stanach Zjednoczonych. W reprezentacji Polski wystąpił raz, 5 stycznia 1966 roku, w towarzyskim meczu z Anglią.
1957 – urodził się Ryszard Milewski. Wychowanek Legii Warszawa, z którą wywalczył dwa Puchary Polski (1980, 1981). Grał także w Motorze Lublin, Hutniku Warszawa, SV Bergisch Gladbach 09, Polsce IF Kopernik, Topkapi IK oraz AAC Eagles. W reprezentacji Polski w latach 1980-1981 rozegrał trzy spotkania. Po zakończeniu kariery trener drużyn z niższych klas rozgrywkowych.
1963 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Szczecinie wygrała z Norwegią 9:0. Po dwa gole na swoim koncie zapisali Zygfryd Szołtysik, Eugeniusz Faber i Roman Bazan, a po jednym Włodzimierz Lubański, Józef Gałeczka i Bernard Blaut. W spotkaniu tym zadebiutował w narodowych barwach Lubański, stając się najmłodszym w historii reprezentantem Polski. Oprócz niego premierowe spotkanie w koszulce z orłem na piersi zaliczyli Henryk Pietrek, Szołtysik oraz Jerzy Wilim. Dla Pietrka był to zarazem jedyny mecz w narodowych barwach.
1968 – zmarł Franciszek Gierbatowski. Urodzony 18 czerwca 1902 roku, wychowanek Pogoni Lwów, grał też dla Czarnych Lwów. Z Pogonią trzykrotnie sięgnął po tytuł mistrza Polski (1922, 1925, 1926). W reprezentacji Polski w 1926 roku rozegrał trzy spotkania. Zmarł 4 września 1968 w Zakopanem.
1974 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Warszawie przegrała z Niemiecką Republiką Demokratyczną 1:3. Jedynego gola dla biało-czerwonych strzelił Grzegorz Lato. W spotkaniu tym w kadrze narodowej zadebiutował Józef Kopicera, pożegnał się z nią natomiast Adam Musiał.
1985 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Brnie przegrała z Czechosłowacją 1:3. Jedyną bramkę dla drużyny prowadzonej przez Bernarda Blauta zdobył Waldemar Prusik, który był też autorem gola samobójczego. Dla Józefa Dankowskiego i Kazimierza Sokołowskiego mecz z Czechosłowacją był premierowym w kadrze narodowej, dla Eugeniusza Cebrata, Włodzimierza Ciołka, Tadeusza Dolnego i Jana Jałochy – ostatnim.
1994 – reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw Europy rozegranym w Ramat Gan przegrała z Izraelem 1:2. Jedyną bramkę dla biało-czerwonych zdobył Roman Kosecki. Dla Marcina Jałochy i Romana Szewczyka było to pożegnalne spotkanie w koszulce z orłem na piersi. Polacy finalnie nie zdołali zakwalifikować się do rozgrywanych w Anglii mistrzostw Europy.
>>> PORAŻKA BIAŁO-CZERWONYCH W RAMAT GAN <<<
1996 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Zabrzu przegrała z Niemcami 0:2. Gole dla naszych rywali strzelili Oliver Bierhoff i Juergen Klinsmann. Dla Grzegorza Lewandowskiego i Macieja Szczęsnego starcie z Niemcami było ostatnim rozegranym w kadrze narodowej.
>>> BIERHOFF I KLINSMANN AUTORAMI ZWYCIĘSTWA NIEMIEC <<<
1998 – zmarł Jan Włodarczyk. Urodzony 15 grudnia 1919 roku w Łodzi, wieloletni piłkarz tamtejszego ŁKS. Występował również w barwach łódzkich Sokoła i Wicheru. W reprezentacji Polski w latach 1947-1948 rozegrał sześć spotkań. Po zakończeniu kariery piłkarskiej trener drużyn z niższych klas rozgrywkowych. Zmarł 4 września 1998 roku w Łodzi.
2003 – zmarł Witold Szyguła. Urodzony 22 listopada 1940 roku, wychowanek i wieloletni piłkarz Zagłębia Sosnowiec. Z klubem tym wywalczył w 1963 roku Puchar Polski. Grał także w szkockim Hamilton Academical. W reprezentacji Polski w latach 1963-1970 rozegrał trzy spotkania. Po zakończeniu kariery pracował jako trener, prowadził między innymi Resovię i Zagłębie Sosnowiec. Zmarł 4 września 2003 roku.
2004 – reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw świata rozegranym w Belfaście wygrała z Irlandią Północną 3:0. Gole dla zespołu prowadzonego przez Pawła Janasa strzelili Maciej Żurawski, Piotr Włodarczyk i Jacek Krzynówek. Ten pierwszy dokonał nie lada wyczynu, trafiając do siatki bezpośrednio z rzutu rożnego. W Belfaście swój ostatni mecz w koszulce z orłem na piersi rozegrał Paweł Kryszałowicz.
>>> PEWNA WYGRANA POLAKÓW W BELFAŚCIE <<<
2010 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Łodzi zremisowała z Ukrainą 1:1. Gola dla polskiej kadry strzelił w pierwszej połowie Ireneusz Jeleń. W zespole narodowym zadebiutował w Łodzi Sebastian Boenisch, po raz ostatni wystąpił w niej natomiast Tomasz Bandrowski.
>>> GOL JELENIA DAJE REMIS Z UKRAINĄ <<<
2015 – reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw Europy rozegranym we Frankfurcie przegrała z Niemcami 1:3. Jedyną bramkę dla drużyny Adama Nawałki zdobył Robert Lewandowski. Mimo porażki, biało-czerwoni zakwalifikowali się do rozgrywanych we Francji mistrzostw.
>>> BIAŁO-CZERWONI PRZEGRYWAJĄ Z MISTRZAMI ŚWIATA <<<
2016 – reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw świata rozegranym w Astanie zremisowała z Kazachstanem 2:2. Gole dla biało-czerwonych strzelili Bartosz Kapustka i Robert Lewandowski. Mimo niespodziewanej straty punktów w spotkaniu otwierającym kwalifikacje, Polacy awansowali do rosyjskiego mundialu.
>>> NIESPODZIEWANY REMIS NA SZTUCZNEJ MURAWIE <<<
2017 – reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw świata rozegranym w Warszawie wygrała z Kazachstanem 3:0. Bramki dla zespołu prowadzonego przez Adama Nawałkę zdobyli Arkadiusz Milik, Kamil Glik i Robert Lewandowski. W starciu tym debiut w narodowych barwach zaliczył Jan Bednarek.