Aktualności
[TEGO DNIA] 4 maja, czyli urodziny „Nędzy”
„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 4 maja.
1960 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Glasgow wygrała ze Szkocją 3:2. Autorami bramek dla biało-czerwonych okazali się Krzysztof Baszkiewicz, Lucjan Brychczy oraz Ernest Pol. Drużyna prowadzona przez Czesława Kruga dwa razy traciła prowadzenie, ale ostatecznie poradziła sobie w pierwszym meczu w historii rozegranym w Szkocji. Spotkaniem tym w kadrze narodowej zadebiutował Jan Kowalski.
1969 – urodził się Tomasz Kulawik. Wychowanek Bolesławca Bukowno, przez Górnik Wojkowice trafił do Zagłębia Sosnowiec, w barwach którego debiutował w ekstraklasie. Od 1991 roku był zawodnikiem Wisły Kraków i z „Białą Gwiazdą” odnosił największe sukcesy. Ma w dorobku dwa tytuły mistrza Polski (1999, 2001), Puchar Polski (2002), Superpuchar Polski (2001) oraz Puchar Ligi (2001). W 1999 roku został – do spółki z Enrico Chiesą i Darko Kovaceviciem – królem strzelców Pucharu UEFA. Grał jeszcze dla Ruchu Chorzów i Przeboju Wolbrom. W reprezentacji Polski w 1998 roku wystąpił dwa razy. Po zakończeniu kariery pracuje jako trener, prowadził między innymi Wisłę Kraków. Obecnie jest szkoleniowcem Przemszy Klucze, występującej w lidze okręgowej.
1977 – urodził się Piotr Włodarczyk. Wychowanek Zagłębia Wałbrzych, przez KP Wałbrzych trafił do Legii Warszawa. Z „Wojskowymi” w 1997 roku wywalczył Puchar Polski. Grał też dla Ruchu Chorzów i Śląska Wrocław, a w sezonie 2001/2002 przywdziewał koszulkę francuskiego AJ Auxerre. Po powrocie do Polski występował w Widzewie Łódź, po czym wrócił do Legii. Z klubem ze stolicy zdobył mistrzostwo Polski (2006), a z Zagłębiem Lubin Superpuchar Polski (2007). W 2008 roku wyjechał do Grecji i grał dla Arisu Saloniki oraz OFI Kreta. Karierę kończył w Bałtyku Gdynia. W reprezentacji narodowej zagrał czterokrotnie, zdobywając dwie bramki.
1980 – zmarł Tadeusz Waśko. Urodzony 9 grudnia 1922 roku w Krakowie, przed II wojną światową występował w tamtejszej Wiśle. Po zakończeniu działań wojennych krótko grał dla Orła Częstochowa, po czym trafił do warszawskiej Legii. Karierę kończył w Gwardii Warszawa. W reprezentacji Polski w 1947 roku wystąpił siedem razy. Po zawieszeniu butów na kołku pracował jako trener, między innymi w Hetmanie Białystok, Arkonii Szczecin i Hutniku Warszawa. Zmarł 4 maja 1980 roku w Otwocku.
1990 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Chicago przegrała z Kolumbią 1:2. Biało-czerwoni wylecieli do Stanów Zjednoczonych, by wziąć udział w turnieju Marlboro Cup. W pierwszym spotkaniu w jego ramach, w obecności zaledwie 3000 kibiców, Polacy nie sprostali Kolumbijczykom. Jedyną bramkę dla zespołu prowadzonego przez Andrzeja Strejlaua zdobył Roman Kosecki.
1994 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Krakowie wygrała z Węgrami 3:2. Polacy, prowadzeni przez Henryka Apostela, dwukrotnie musieli odrabiać straty, ale ostatnie słowo należało właśnie do nich. Łupem bramkowym podzielili się Marcin Jałocha, Henryk Bałuszyński i Adam Fedoruk. Spotkanie z Węgrami było premierowym występem w kadrze dla Arkadiusza Kubika i Jacka Płuciennika, po raz ostatni z orłem na piersi wystąpił natomiast Roman Dąbrowski.
1998 – zmarł Henryk Bobula. Urodzony 4 marca 1920 roku w rosyjskim Omsku, karierę piłkarską zaczynał w Olszy i AKS Kraków. W 1940 roku został piłkarzem Cracovii, w której występował przez dwanaście lat. Zdobył w tym czasie tytuł mistrza Polski (1948). Grał też dla Prokocimia Kraków i Sparty Kazimierza Wielka. W reprezentacji Polski wystąpił pięciokrotnie. Po zakończeniu kariery pracował jako trener, między innymi w Rakowie Częstochowa i Stali Stalowa Wola. Zmarł 4 maja 1998 roku w Krakowie.