Aktualności
[TEGO DNIA] 31 sierpnia, czyli Polska rozbija Francję w Paryżu
„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 31 sierpnia.
1900 – urodził się Jan Loth. Pierwsze piłkarskie kroki stawiał w Koronie Warszawa, a w 1919 roku zameldował się w stołecznej Polonii. Karierę kończył w Pogoni Katowice. W reprezentacji Polski rozegrał pięć spotkań – zaczynał jako bramkarz, aby później przejść do ataku. Był wszechstronnie usportowiony, zdobywał medale mistrzostw Polski w sztafecie 4x400 metrów oraz skoku wzwyż. Zmarł przedwcześnie 7 czerwca 1933 roku, przegrywając walkę z gruźlicą. Brat Stefana, innego reprezentanta Polski.
1924 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Budapeszcie przegrała z Węgrami 0:4. Był to debiutancki i zarazem pożegnalny mecz dla Mariana Kilińskiego i Mariana Śledzia. Z kadrą narodową pożegnał się także w Budapeszcie Marian Markiewicz.
1944 – urodził się Joachim Marx. Wychowanek Górnika Sośnica, w czasie seniorskiej kariery występował w GKS Gliwice, Gwardii Warszawa, Wiśle Kraków, Ruchu Chorzów, RC Lens oraz US Noeux-les-Mines. Z Ruchem wywalczył dwa tytuły mistrza Polski (1974, 1975) oraz jeden krajowy puchar (1974). W reprezentacji Polski w latach 1966-1975 rozegrał 23 spotkania, zdobywając dziesięć bramek. Zdobył z nią złoty medal Igrzysk Olimpijskich w Monachium (1972). Po zakończeniu kariery trener, prowadził między innymi RC Lens.
1947 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Pradze przegrała z Czechosłowacją 3:6. Dwa gole dla biało-czerwonych strzelił w tym spotkaniu Gerard Cieślik, jednego dołożył Tadeusz Hogendorf. Dla Hogendorfa, jak również Maksymiliana Barańskiego, Henryka Gajdzika, Antoniego Janika, Henryka Spodziei oraz Jana Włodarczyka był to debiutancki mecz z orłem na piersi.
1972 – reprezentacja Polski w meczu fazy grupowej turnieju finałowego Igrzysk Olimpijskich rozegranym w Ratyzbonie wygrała z Ghaną 4:0. Dwa gole zapisał na swoim koncie Robert Gadocha, natomiast po jednym Włodzimierz Lubański i Kazimierz Deyna. Debiut w koszulce z orłem na piersi zaliczył w tym starciu Kazimierz Kmiecik.
1978 – urodził się Marek Saganowski. Wychowanek ŁKS Łódź, w barwach którego debiutował w ekstraklasie i wywalczył mistrzostwo Polski (1998). Po laur najlepszej drużyny w kraju sięgnął też z Legią Warszawa (2013, 2014, 2016), dokładając do tego trzy krajowe puchary (2013, 2015, 2016). Na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce występował również w Orlenie (Wiśle) Płock, Odrze Wodzisław Śląski i ŁKS Łódź. Był też zawodnikiem Feyenoordu Rotterdam, Hamburgera SV, Vitorii Guimaraes, ES Troyes, Southampton FC, Aalborga BK i Atromitosu Ateny. W reprezentacji Polski w latach 1996-2012 rozegrał 35 spotkań, zdobywając pięć bramek. Wziął z nią udział w turnieju finałowym mistrzostw Europy (2008). Po zakończeniu kariery trener, obecnie asystent szkoleniowca Legii Warszawa.
>>> DWA GOLE MARKA SAGANOWSKIEGO W MECZU Z AZERBEJDŻANEM <<<
1982 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Paryżu wygrała z Francją 4:0. Dwie bramki zapisał na swoim koncie Janusz Kupcewicz, a po jednym Jan Jałocha i Andrzej Buncol. Biało-czerwoni niespełna dwa miesiące po wygranym 3:2 meczu o III miejsce na mistrzostwach świata ponownie pokonali Francuzów, tym razem jeszcze bardziej przekonująco. W spotkaniu w Paryżu w kadrze narodowej zadebiutował Dariusz Kubicki.
1982 – urodził się Łukasz Mierzejewski. Wychowanek SP 3 Ciechanów, przez Lechię/Polonię Gdańsk trafił do ekstraklasowej Legii Warszawa. Zdobył z nią mistrzostwo kraju i Puchar Ligi Polskiej (2002). Po tytuł najlepszej drużyny w Polsce sięgnął też jako piłkarz Zagłębia Lubin. Ponadto występował w ŁKS Łódź, Świcie Nowy Dwór Mazowiecki, Widzewie Łódź, Cracovii, Podbeskidziu Bielsko-Biała, Górniku Łęczna, AO Kavala i HNK Rijeka. W reprezentacji Polski w 2010 roku rozegrał pięć spotkań. Z kadrą narodową do lat 18 zdobył mistrzostwo (2001), a z drużyną do lat 16 wicemistrzostwo (1999) Europy. Po zakończeniu kariery trener, obecnie prowadzi Avię Świdnik.
1991 – urodził się Jakub Słowik. Wychowanek Sandecji Nowy Sącz, jego droga do ekstraklasowej Jagiellonii Białystok wiodła przez MSP Szamotuły, Spartę Szamotuły i Spartę Oborniki. Grał także dla Warty Poznań, Pogoni Szczecin i Śląska Wrocław, a od 2019 roku jest piłkarzem japońskiej Vegalty Sendai. W reprezentacji Polski wystąpił dotąd raz, 2 lutego 2013 roku, w towarzyskim meczu z Rumunią.
2008 – zmarł Ryszard Łysakowski. Urodzony 7 czerwca 1911 roku, wychowanek Lublinianki Lublin, z której przeniósł się w 1933 roku do Legii Warszawa. Przed wybuchem II wojny światowej grał także dla stołecznej Polonii. W jej trakcie aktywnie działał na froncie, brał udział w powstaniu warszawskim. Po zakończeniu działań wojennych występował w Górniku i Lnie Wałbrzych. W reprezentacji Polski zagrał raz, 14 października 1934 roku w meczu z Łotwą, w którym zdobył bramkę. Zmarł 31 sierpnia 2008 roku w Warszawie.