Aktualności

[TEGO DNIA] 30 października, czyli narodziny wielkiego talentu

Aktualności30.10.2020 

„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 30 października.

1942 – zmarł Franciszek Sobkowiak. Urodzony 3 października 1914 roku, wychowanek Polonii Poznań, grał także dla tamtejszej Warty. W reprezentacji Polski wystąpił raz, 25 września 1938 roku, w towarzyskim meczu z Łotwą. Po wybuchu II wojny światowej został pilotem wojskowym. Zginął w katastrofie lotniczej 30 października 1942 roku w Norwegii.

1949 – urodził się Witold Kasperski. Wychowanek Staru Starachowice, w czasie swojej kariery grał także dla Cracovii, Zagłębia Sosnowiec, AS Angouleme, Stade Le Bon i RAA Louvieroise. W reprezentacji Polski wystąpił raz, 31 października 1974 roku, w towarzyskim meczu z Kanadą.

1949reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Ostrawie przegrała z Czechosłowacją 0:2. W kadrze narodowej po raz pierwszy wystąpił Teodor Wieczorek.

1950reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Sofii wygrała z Bułgarią 1:0. Gola na wagę triumfu strzelił Gerard Cieślik. Debiutu w kadrze narodowej dostąpiło czterech piłkarzy: Oskar Brajter, Tadeusz Glimas, Kazimierz Trampisz i Edmund Zientara. Meczem z Bułgarami pożegnali się z nią natomiast Mieczysław Gracz, Jerzy Jurowicz i Mieczysław Szczurek.

1966 – urodził się Dariusz Marciniak. Wychowanek Stali Rzeszów, uznawany za jeden z największych talentów w polskim futbolu. W ekstraklasie debiutował wiosną 1984 roku jako piłkarz Widzewa Łódź, w tym samym roku z kadrą narodową do lat 18 wywalczył brązowy medal mistrzostw Europy. Na szersze wody wypłynął w Śląsku Wrocław, zdobywając z nim Puchar i Superpuchar Polski. W 1988 roku trafił do Zagłębia Lubin, z którym sięgnął po mistrzostwo kraju (1991). Wiosną 1992 roku wyjechał do Belgii, gdzie zakładał koszulki Sint-Truidense VV, Royal Charleroi SC oraz RJ Wavre. Grał również we francuskim FC Gueugnon, po czym wrócił do Polski. Występował w barwach GKS Bełchatów i RKS Radomsko, po czym wyjechał do niższych lig niemieckich. Przed końcem kariery w ekstraklasie pojawił się jeszcze w trykocie Stomilu Olsztyn, przywdziewał też koszulki kilku innych klubów z niższych lig. W 2003 roku rozpoczął pracę asystenta trenera w KKS Kalisz. Zmarł 27 kwietnia 2003 roku na zawał serca, spowodowany chorobą alkoholową. W reprezentacji Polski rozegrał pięć spotkań, w których zdobył jedną bramkę.

1968reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Chorzowie wygrała z Irlandią 1:0. Jedyną bramkę w tym spotkaniu zapisał na swoim koncie Włodzimierz Lubański. Swój pierwszy i ostatni mecz w koszulce z orłem na piersi rozegrał Jan Rudnow, pożegnał się z nią także Stefan Florenski.

1970 – urodził się Dariusz Szubert. Wychowanek Iskry Białogard, z której trafił do ekstraklasowej Pogoni Szczecin. Na ojczystych boiskach grał także dla Widzewa Łódź, a poza nimi dla FC Sankt Pauli, VfB Oldenburg, FC Zurich, Lommel SK i 1. FC Germania Egestorf/Langreder. W reprezentacji Polski w 1994 roku rozegrał trzy spotkania. W 1992 roku zdobył srebrny medal Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie.

1985 – urodził się Tomasz Nowak. Wychowanek Obry Kościan, przez Amicę Wronki, Kanię Gostyń i ŁKS Łódź trafił do ekstraklasowej Korony Kielce. Grał także w Polonii Bytom, Górniku Łęczna, FK Homel i Zagłębiu Sosnowiec, a obecnie jest piłkarzem Podbeskidzia Bielsko-Biała. W reprezentacji Polski w 2010 roku rozegrał trzy spotkania, zdobywając jedną bramkę.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności