Aktualności

[TEGO DNIA] 3 czerwca, czyli urodziny „Piszcza”

Aktualności03.06.2020 
„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 3 czerwca.

1923 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Krakowie przegrała z Jugosławią 1:2. Jedyną bramkę dla biało-czerwonych zdobył tuż po przerwie Józef Kałuża. Debiut i ostatni mecz z orłem na piersi zarazem zaliczył w tym spotkaniu Mieczysław Zimowski.

1941 – zmarł Antoni Łyko. Urodzony 27 maja 1907 roku, karierę piłkarską zaczynał w Prądniczance i Rakowiczance Kraków, skąd trafił do Wisły. Spędził w niej dziewięć lat, zdobywając sześć medali mistrzostw Polski. W reprezentacji Polski w latach 1937-1938 rozegrał dwa spotkania, znalazł się w kadrze na mistrzostwa świata w 1938 roku, jednak tylko jako zawodnik rezerwowy. W czasie II wojny światowej został aresztowany przez Gestapo i osadzony w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Tam zginął w masowej egzekucji 3 czerwca 1941 roku.

1985 – urodził się Łukasz Piszczek. Wychowanek LKS Goczałkowice Zdrój, przez Gwarek Zabrze trafił do Zagłębia Lubin. Z „Miedziowymi” w 2007 roku wywalczył tytuł mistrza Polski, po czym przeniósł się do berlińskiej Herthy. Tam został przekwalifikowany z napastnika na prawego obrońcę. W nowej roli spisywał się na tyle dobrze, że sięgnęła po niego Borussia Dortmund, w której występuje do dziś. W klubie z Zagłębia Ruhry trzy razy wywalczył mistrzostwo Niemiec, dwa razy krajowy puchar i tyle samo razy Superpuchar Niemiec, awansował też do finału Ligi Mistrzów.

                                                >>>ALFABET „PISZCZA” NA KARTACH BIBLIOTEKI<<<

W reprezentacji Polski debiutował 3 lutego 2007 roku w meczu z Estonią, rozegrał w niej łącznie 66 spotkań, zdobywając trzy bramki. Brał udział w turniejach finałowych mistrzostw Europy (2008, 2012, 2016) oraz świata (2018). Ma też w dorobku koronę króla strzelców mistrzostw Europy do lat 19 (2004).

>>> GOL ŁUKASZA PISZCZKA W MECZU Z CZARNOGÓRĄ <<<

1985 – zmarł Wawrzyniec Staliński. Urodzony 28 lipca 1899 roku w Poznaniu, karierę zaczynał w tamtejszej Sparcie, z której przez Posnanię trafił do Warty. Stał się prawdziwą legendą „Zielonych”, występując w ich barwach przez jedenaście lat, aż do zakończenia kariery. Z Wartą w 1929 roku sięgnął po tytuł mistrza Polski. Po zawieszeniu butów na kołku do wybuchu II wojny światowej był sędzią ligowym. W reprezentacji kraju w latach 1922-1928 rozegrał trzynaście meczów, w których zdobył jedenaście bramek. Jest autorem pierwszego hat-tricka w historii reprezentacji Polski. Znalazł się w kadrze na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, lecz był jedynie rezerwowym. Zmarł 3 czerwca 1985 roku we Wrocławiu.

1989 – reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do mistrzostw świata rozegranym w Londynie przegrała z Anglią 0:3. Bramki dla „Synów Albionu” zdobyli Gary Lineker, John Barnes i Neill Webb. W tych smutnych okolicznościach z kadrą pożegnali się Waldemar Matysik, Jerzy Wijas i Roman Wójcicki. Biało-czerwoni nie zdołali zakwalifikować się do turnieju finałowego mistrzostw świata rozgrywanych we Włoszech.

>>> BOLESNA PORAŻKA POLAKÓW NA WEMBLEY <<<

1991 – urodził się Łukasz Teodorczyk. Wychowanek Wkry Żuromin, w ekstraklasie debiutował jako piłkarz Polonii Warszawa. W 2013 roku przeniósł się do Lecha Poznań, gdzie mógł cieszyć się z mistrzostwa Polski. W latach 2014-2016 był zawodnikiem ukraińskiego Dynama Kijów, z którym zdobył dwa mistrzostwa i puchar kraju. Z tytułu mistrzowskiego cieszył się też w Belgii, gdzie w barwach Anderlechtu został również królem strzelców ligi. Z klubem tym wygrał także Superpuchar Belgii. Od 2018 roku jest piłkarzem włoskiego Udinese Calcio. W reprezentacji Polski rozegrał dotąd 19 spotkań, zdobywając cztery bramki. Znalazł się w kadrze na mistrzostwa świata w 2018 roku.

>>> BRAMKA ŁUKASZA TEODORCZYKA W STARCIU ZE SŁOWENIĄ <<<

1998 – zmarł Jan Erlich. Urodzony 9 stycznia 1947 roku w Gdyni, karierę rozpoczynał w tamtejszej Arce. Później grał dla rezerw Legii Warszawa oraz pierwszej drużyny Zawiszy Bydgoszcz, po czym wrócił do Arki, pełniąc rolę jej kapitana. Największe sukcesy odnosił jednak w Śląsku Wrocław, z którym zdobył mistrzostwo (1977) oraz Puchar Polski (1976). Ponadto przywdziewał jeszcze koszulki Lechii Gdańsk i szwedzkiego Degerfors IF. W reprezentacji Polski w 1977 roku wystąpił dwa razy. Zmarł 3 czerwca 1998 roku w Degerfors.

2006 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Wolfsburgu wygrała z Chorwacją 1:0. Jedynego gola dla zespołu prowadzonego przez Pawła Janasa zdobył Euzebiusz Smolarek. Dla Polaków był to ostatni sprawdzian formy przed rozpoczęciem turnieju finałowego mistrzostw świata w Niemczech. I choć wypadł bardzo obiecująco, biało-czerwoni zakończyli udział w mundialu już po fazie grupowej.

>>> POLACY LEPSI OD CHORWATÓW W WOLFSBURGU <<<

2016 zmarł Paweł Kowalski. Urodzony 10 lutego 1937 roku w Pabianicach, grał dla tamtejszego PTC, a także Pafawagu i Śląska Wrocław. Jedenaście lat swojej kariery spędził w ŁKS Łódź, rozgrywając w jego barwach niemal dwieście spotkań w ekstraklasie. Karierę kończył na emigracji, w Chicago Eagles i Polonii Toronto. Po odwieszeniu butów na kołek pracował jako trener, prowadząc między innymi ŁKS, Widzew Łódź, Polonię Bytom, Zagłębie Lubin i GKS Katowice. W reprezentacji Polski jako piłkarz rozegrał cztery spotkania, wszystkie w 1967 roku. Zmarł 3 czerwca 2016 roku.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności