Aktualności
[TEGO DNIA] 29 września, czyli witaj, „Maki”
„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 29 września.
1917 – urodził się Władysław Giergiel. Wychowanek Grzegórzeckiego KS Kraków, z którego trafił do Wisły Kraków. W barwach tego zespołu w 1949 roku zdobył mistrzostwo Polski. Rok później odwiesił buty na kołek i został trenerem. Prowadził między innymi Śląsk Wrocław, Górnik Zabrze i Motor Lublin. W reprezentacji Polski wystąpił raz, 19 lipca 1947 roku, w towarzyskim meczu z Rumunią. Zmarł 17 października 1991 roku we Wrocławiu.
1957 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Sofii zremisowała z Bułgarią 1:1. Jedynego gola dla biało-czerwonych strzelił w pierwszej połowie Lucjan Brychczy. Debiuty w kadrze narodowej zaliczyli w tym spotkaniu Stefan Florenski, Jan Gawroński, Wiesław Jańczyk, Władysław Soporek i Henryk Szczepański. Dla Jańczyka, jak również Helmuta Nowaka, był to ostatni mecz w koszulce z orłem na piersi.
1987 – zmarł Edmund Twórz. Urodzony 12 lutego 1914 roku, wychowanek Unii Kościan. W ekstraklasie grał w barwach Warty Poznań, występował w niej do wybuchu II wojny światowej. Po jej zakończeniu kontynuował karierę w Ogniwie i Sparcie Sopot. W reprezentacji Polski w latach 1937-1939 rozegrał sześć spotkań, znalazł się w kadrze na turniej finałowy mistrzostw świata w 1938 roku. Zmarł 29 września 1987 roku w Gdańsku.
1989 – urodził się Maciej Makuszewski. Wychowanek Wissy Szczuczyn, przez UKS SMS Łódź i Wigry Suwałki trafił do ekstraklasowej Jagiellonii Białystok. W kolejnych latach grał dla Tierieka Grozny, Lechii Gdańsk, Vitorii Setubal i Lecha Poznań (Superpuchar Polski 2016). Wiosną 2020 roku powrócił do Jagiellonii, której zawodnikiem jest obecnie. W reprezentacji Polski rozegrał dotąd pięć spotkań.