Aktualności
[TEGO DNIA] 29 maja, czyli debiut bohatera rzutu karnego
„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 29 maja.
1932 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Zagrzebiu wygrała z Jugosławią 3:0. Dwa gole dla biało-czerwonych strzelił Józef Nawrot, trzeciego zapisał na swoim koncie Józef Ciszewski. Po raz pierwszy w roli kapitana związkowego wystąpił Józef Kałuża, który dał szansę debiutu w kadrze narodowej Jerzemu Otfinowskiemu. Był to jednak jedyny występ tego golkipera z orłem na piersi. Z reprezentacją pożegnał się też Franciszek Wilczkiewicz.
1952 – zmarł Zygmunt Chruściński. Urodzony 17 lutego 1899 roku, całą piłkarską karierę spędził w Cracovii. Rozegrał w jej barwach ponad 420 spotkań, sięgając po trzy tytuły mistrza Polski (1921, 1930, 1932). W reprezentacji Polski rozegrał dziewięć spotkań, w których zdobył jedną bramkę, był też kapitanem drużyny narodowej. Po zakończeniu kariery pracował jako trener, między innymi w Cracovii oraz Garbarni Kraków. Zajmował się także dziennikarstwem sportowym. Zmarł nagle 29 maja 1952 roku.
1955 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Bukareszcie zremisowała z Rumunią 2:2. Gole dla naszej kadry strzelili Stanisław Hachorek i Gerard Cieślik. W spotkaniu tym ówczesny selekcjoner Ryszard Koncewicz dał szansę debiutu aż sześciu piłkarzom. Po raz pierwszy z orłem na piersi wystąpili Krzysztof Baszkiewicz, Stanisław Hachorek, Henryk Kempny, Horst Mahseli, Ernest Pol i Jerzy Woźniak. Z drużyną narodową pożegnał się natomiast Henryk Alszer.
1962 – urodził się Marek Koniarek. Karierę zaczynał w Siemianowiczance Siemianowice Śląskie, skąd przez Instal 22 Katowice trafił do ekstraklasowych Szombierek Bytom. W 1984 roku przeniósł się do GKS Katowice, z którym wywalczył Puchar Polski (1986). W latach 1988-1990 przywdziewał koszulkę niemieckiego SC Rot-Weiss Essen. Na polskich boiskach największe sukcesy odnosił w barwach Widzewa Łódź, sięgając po dwa mistrzostwa (1996, 1997) oraz Superpuchar (1996) Polski. W sezonie 1995/1996 z dorobkiem 29 goli został królem strzelców ligi polskiej. Grał również dla Zagłębia Sosnowiec, Wisły Kraków oraz austriackich Wiener SC, VSE Sankt Poelten i SK Vorwaerts Steyr. W reprezentacji Polski wystąpił dwukrotnie, zdobywając jedną bramkę. Po zakończeniu kariery zajął się pracą trenerską, ostatnio prowadził Rozwój Katowice.
1977 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Buenos Aires przegrała z Argentyną 1:3. Jedynego gola dla ekipy prowadzonej przez Kazimierza Górskiego zdobył Grzegorz Lato. Dla biało-czerwonych był to pierwszy mecz w ramach południowoamerykańskiego tournée.
1990 – zmarł Jan Kauder. Urodzony 16 lutego 1931 roku w Lipsku, profesjonalną karierę zaczynał w Polonii Bytom. Sięgnął w jej barwach po tytuł mistrza Polski (1954). W ostatnich latach gry zakładał koszulki Pogoni Szczecin oraz Legii Krosno. W reprezentacji Polski wystąpił raz, 29 listopada 1953 roku w meczu z Albanią. Zmarł 29 maja 1990 roku w Bytomiu.
1991 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Radomiu zremisowała z Walią 0:0. Spotkaniem tym karierę reprezentacyjną zakończył Michał Gębura, którego licznik zatrzymał się na trzech występach z orłem na piersi.
1993 – reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do mistrzostw świata rozegranym w Chorzowie zremisowała z Anglią 1:1. Prowadzenie drużynie prowadzonej przez Andrzeja Strejlaua dał gol Dariusza Adamczuka, wyrównał natomiast sześć minut przed końcowym gwizdkiem Ian Wright. W trakcie spotkania na trybunach doszło do awantur pomiędzy kibolami, w efekcie czego FIFA zamknęła Stadion Śląski na cztery lata.
>>> REMIS BIAŁO-CZERWONYCH Z ANGLIĄ W CHORZOWIE <<<
2004 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Szczecinie wygrała z Grecją 1:0. Zwycięstwo zespołowi dowodzonemu przez Pawła Janasa dał samobójczy gol Michalisa Kapsisa. Co ciekawe, niewiele później reprezentacja Grecji sięgnęła po sensacyjne mistrzostwo Europy. Meczem w Szczecinie z drużyną narodową pożegnał się Marcin Żewłakow.
>>> POLACY WYGRYWAJĄ Z PRZYSZŁYM MISTRZEM EUROPY <<<
2005 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Szczecinie wygrała z Albanią 1:0. Równo rok po triumfie nad Grecją biało-czerwoni zawitali ponownie na stadion im. Floriana Krygiera i znów okazali się zwycięzcami. Tym razem do siatki gości już w 32. sekundzie gry trafił Maciej Żurawski. W spotkaniu tym po raz ostatni z orłem na piersi zagrało czterech zawodników: Paweł Kaczorowski, Bartosz Karwan, Maciej Stolarczyk i Bartosz Ślusarski.
2010 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Kielcach zremisowała z Finlandią 0:0. Ówczesny selekcjoner Franciszek Smuda dał szansę debiutu czterem zawodnikom: Adamowi Matuszczykowi, Adrianowi Mierzejewskiemu, Arturowi Sobiechowi i Przemysławowi Tytoniowi. Cała czwórka znalazła się dwa lata później w kadrze na turniej finałowy mistrzostw Europy.
2016 – zmarł Henryk Kempny. Urodzony 24 stycznia 1934 roku, karierę zaczynał w Polonii Bytom. Wywalczył z nią dwa mistrzostwa Polski (1954, 1962), a w międzyczasie dopisał do swojego konta dwa takie tytuły w barwach Legii Warszawa (1955, 1956). Z warszawskim klubem sięgnął też dwukrotnie po krajowy puchar (1955, 1956). Ostatnie lata kariery spędził w Górniku Wałbrzych i CKS Czeladź. Dwa razy cieszył się z tytułu króla strzelców polskiej ligi (1954, 1956). W reprezentacji Polski wystąpił szesnaście razy, zdobywając sześć bramek. Po zakończeniu kariery piłkarskiej pracował jako trener, między innymi w Polonii Bytom i Górniku Wałbrzych. Zmarł 29 maja 2016 roku w Bytomiu.