Aktualności

[TEGO DNIA] 28 marca, czyli kuriozalny samobój w Belfaście

Aktualności28.03.2020 

„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 28 marca.

1973 reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji mistrzostw świata rozegranym w Cardiff przegrała z Walią 0:2. Było to starcie otwierające batalię o awans na mundial w 1974 roku i jednocześnie premierowa potyczka pomiędzy tymi ekipami. Biało-czerwoni na otwarcie nie sprostali rywalowi, przegrywając 0:2 po golach Leightona Jamesa oraz Trevora Hockeya. Dla Zygmunta Anczoka oraz Włodzimierza Wojciechowskiego był to ostatni mecz rozegrany w narodowych barwach. Mimo kiepskiego początku, reprezentacja Polski prowadzona przez Kazimierza Górskiego zdołała awansować na mistrzostwa świata, gdzie finiszowała na trzecim miejscu.

>>> ZŁE MIŁEGO POCZĄTKI. PORAŻKA POLAKÓW Z WALIĄ <<<

1983 – zmarł Erwin Michalski. Urodzony 27 czerwca 1912 roku, nie grał w wielu znanych klubach. Do najbardziej rozpoznawalnych drużyn w jego karierze należą Naprzód Lipiny oraz AKS (Wyzwolenie) Chorzów. Mimo to czterokrotnie wystąpił w reprezentacji Polski, rozgrywając wszystkie spotkania w 1935 roku. Po zakończeniu kariery trener śląskich klubów. Zmarł 28 marca 1983 roku.

1990reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Łodzi zremisowała z Jugosławią 0:0. Była to ostatnia potyczka biało-czerwonych z reprezentacją kraju, który niedługo później uległ rozpadowi. Dla Leszka Pisza był to debiutancki mecz w drużynie narodowej.

1992 – zmarł Spirydion Albański. Urodzony 4 października 1907 roku we Lwowie, najlepsze lata swojej kariery spędził w tamtejszej Pogoni, której bramki strzegł w latach 1928-1939. Trzy razy sięgnął po tytuł mistrza Polski, opuszczając zaledwie pięć meczów w ciągu jedenastu sezonów! Uznawany za najlepszego bramkarza w naszym kraju w okresie międzywojennym, w reprezentacji rozegrał 18 spotkań i wziął z nią udział w Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie (1936). Po zakończeniu kariery krótko pracował jako trener. Zmarł 28 marca 1992 roku w Katowicach.

2001reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji mistrzostw świata rozegranym w Warszawie wygrała z Armenią 4:0. Bramki dla drużyny prowadzonej przez Jerzego Engela zdobyli Michał Żewłakow, Emmanuel Olisadebe, Marcin Żewłakow oraz Bartosz Karwan. Po raz pierwszy w historii gole dla reprezentacji w tym samym meczu strzelili dwaj bracia. Dla biało-czerwonych, walczących o kwalifikację do mistrzostw świata w Korei Południowej i Japonii, było to drugie marcowe zwycięstwo. Kilka dni wcześniej wygrali bowiem na wyjeździe z Norwegią 3:2.

>>> BLIŹNIACY STRZELAJĄ DLA REPREZENTACJI POLSKI <<<

2006reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Rijadzie wygrała z Arabią Saudyjską 2:1. Obie bramki dla kadry Pawła Janasa zdobył Łukasz Sosin. Nie pomogło mu to jednak w wyjeździe na mistrzostwa świata w Niemczech. Co ciekawe, był to debiut Sosina w narodowych barwach. Oprócz niego meczem w Rijadzie swoją reprezentacyjną karierę rozpoczęli również Jakub Błaszczykowski oraz Łukasz Fabiański. Z kadrą pożegnał się natomiast Tomasz Kłos.

>>> ZOBACZ DEBIUT BŁASZCZYKOWSKIEGO I FABIAŃSKIEGO W KADRZE <<<

2007reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji mistrzostw Europy rozegranym w Kielcach wygrała z Armenią 1:0. Jedyną bramkę w tym spotkaniu zdobył Maciej Żurawski. Dla biało-czerwonych była to piąta kolejna wygrana w kwalifikacjach EURO 2008, co znacznie przybliżyło ich do historycznego awansu. Był to pierwszy w historii mecz reprezentacji Polski rozegrany w Kielcach.

>>> „ŻURAW” DAJE ZWYCIĘSTWO NAD ARMENIĄ <<<

2009 reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji mistrzostw świata rozegranym w Belfaście przegrała z Irlandią Północną 2:3. Pamiętna porażka, która rozpoczęła drogę ku przegranym kwalifikacjom południowoafrykańskiego mundialu. Bramki dla biało-czerwonych zdobyli Ireneusz Jeleń i Marek Saganowski, ale kibice najbardziej zapamiętali kiks Artura Boruca po podaniu od Michała Żewłakowa i – w konsekwencji – bramkę samobójczą, która przesądziła o porażce naszej kadry.

>>> FATALNY BŁĄD ARTURA BORUCA PO PODANIU MICHAŁA ŻEWŁAKOWA <<<

2015 – zmarł Jerzy Orłowski. Urodzony 16 lutego 1925 roku, karierę rozpoczynał w Skrze Częstochowa. Po II wojnie światowej występował też w Concordii Zabrze, a w 1949 roku trafił do warszawskiej Legii. W niej grał przez dziewięć lat, notując ponad 100 występów. Sięgnął z nią po mistrzostwo oraz Puchar Polski. Karierę kończył w macierzystej Skrze. W reprezentacji Polski zagrał raz – 8 sierpnia 1954 roku w meczu z Bułgarią. Zmarł 28 marca 2015 roku.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności