Aktualności
[TEGO DNIA] 28 lipca, czyli pożegnanie z marzeniami o Meksyku
„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 28 lipca.
1899 – urodził się Wawrzyniec Staliński. Urodzony w Poznaniu, karierę zaczynał w tamtejszej Sparcie, z której przez Posnanię trafił do Warty. Stał się prawdziwą legendą „Zielonych”, występując w ich barwach przez jedenaście lat, aż do zakończenia kariery. Z Wartą w 1929 roku sięgnął po tytuł mistrza Polski. Po zawieszeniu butów na kołku do wybuchu II wojny światowej był sędzią ligowym. W reprezentacji kraju w latach 1922-1928 rozegrał trzynaście meczów, w których zdobył jedenaście bramek. Jest autorem pierwszego hat-tricka w historii reprezentacji Polski. Znalazł się w kadrze na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, lecz był jedynie rezerwowym. Zmarł 3 czerwca 1985 roku we Wrocławiu.
1908 – urodził się Kajetan Kryszkiewicz. Wychowanek Posnanii Poznań, w czasie kariery występował także w barwach Warty Poznań, BBTS Bielsko-Biała oraz Prosnej Kalisz. W 1932 roku został królem strzelców ligi polskiej. W reprezentacji narodowej w 1937 roku wystąpił dwukrotnie. Zmarł 2 października 1982 roku w Godzieszach Wielkich.
1967 – reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego Igrzysk Olimpijskich rozegranym we Wrocławiu przegrała z ZSRR 0:1. Jedynego gola w tym spotkaniu strzelił Jurij Czislenko. Polacy ostatecznie nie zakwalifikowali się do Igrzysk Olimpijskich w Meksyku. Przeciwko ZSRR w kadrze narodowej zadebiutował Robert Gadocha, pożegnali się z nią zaś Konrad Kornek i Jan Liberda.
2014 – zmarł Witold Wenclewski. Urodzony 28 lipca 1914 roku, jedna z legend ŁKS Łódź. Dla tej drużyny grał przez niemal całą profesjonalną karierę, rozgrywając w ekstraklasie ponad 200 spotkań. Z ŁKS odszedł w 1992 roku, przez półtora sezonu występował w Sokole Pniewy. Karierę kończył w amerykańskiej Cracovii Chicago. W reprezentacji Polski rozegrał pięć spotkań, debiutując w narodowych barwach w meczu z Czechosłowacją 27 października 1987 roku. Co ciekawe, wszystkie mecze z orłem na piersi rozegrał… na wyjeździe. Wcześniej z reprezentacją Polski do lat 20 wywalczył brązowy medal mistrzostw świata (1983). Zmarł 28 lipca 2014 roku w następstwie ciężkiej choroby.