Aktualności
[TEGO DNIA] 27 marca, czyli pamiętna bramka na Wembley
„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 27 marca.
1945 – urodził się Władysław Stachurski. Urodzony w Piotrkowicach, karierę rozpoczynał w warszawskiej Skrze. Przed trafieniem do Legii, z którą jest do dziś najmocniej kojarzony, grał także dla SHL Kielce oraz stołecznych Sarmaty i Warszawianki. W Legii spędził dziewięć lat, dwukrotnie sięgając po mistrzostwo Polski i dorzucając do tego krajowy puchar. Ponadto z „Wojskowymi” dotarł do półfinału Pucharu Europy (poprzednika Ligi Mistrzów). Został członkiem Galerii Sław tego klubu. W reprezentacji Polski wystąpił ośmiokrotnie, zdobywając jedną bramkę. Po zakończeniu kariery pracował jako trener, w latach 1995-1996 pełnił funkcję selekcjonera reprezentacji kraju. Zmarł nagle na zawał serca 13 marca 2013 roku.
1974 – urodził się Marek Citko. Od najmłodszych lat związany z klubami z Białegostoku – Włókniarzem oraz Jagiellonią. W ekstraklasie debiutował w barwach „Jagi”, z której w 1995 roku trafił do Widzewa Łódź. Tam stał się prawdziwą gwiazdą. Doskonale wyszkolony technicznie, zdobył piękną bramkę w Lidze Mistrzów w meczu przeciwko Atletico Madryt. Z Widzewem dwukrotnie sięgnął po mistrzostwo Polski i raz po krajowy Superpuchar. Grał też dla Legii Warszawa, Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski, izraelskiego Hapoelu Beer Szewa, szwajcarskich FC Aarau i Yverdon-Sport FC, Cracovii i Polonii Warszawa. W reprezentacji Polski wystąpił dziesięciokrotnie, zdobywając dwie bramki. Jedna z nich – zdobyta w starciu z Anglią na Wembley – dała początek „Citkomanii”. Po zakończeniu kariery agent piłkarski.
>>> „CITKOMANIA” START! ZOBACZ BRAMKĘ MARKA CITKI NA WEMBLEY <<<
1984 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Zurychu zremisowała ze Szwajcarią 1:1. Jedyne trafienie dla naszej kadry zapisał na swoim koncie Zbigniew Boniek. Spotkanie to było debiutem w narodowych barwach dla Krzysztofa Warzychy.
1985 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Sibiu zremisowała z Rumunią 0:0. Co ciekawe, był to już piąty mecz biało-czerwonych rozegrany w 1985 roku, ale pierwszy rozegrany na terenie Europy. Wcześniej Polacy brali bowiem udział w tournée po Ameryce Południowej, podczas którego mierzyli się z Meksykiem, Bułgarią i dwukrotnie z Kolumbią.
1991 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Ołomuńcu przegrała z Czechosłowacją aż 0:4. Była to ostatnia potyczka z reprezentacją tego kraju przed rozpadem na Czechy oraz Słowację. Spotkaniem tym z kadrą pożegnał się Waldemar Prusik, którego licznik zatrzymał się na 49 występach.
1996 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Łodzi zremisowała ze Słowenią 0:0. W drużynie narodowej po raz ostatni wystąpił Zbigniew Wyciszkiewicz, dla którego to miejsce miało wymiar symboliczny – w barwach Widzewa dwukrotnie sięgał bowiem po mistrzostwo Polski. To także przedostatnie spotkanie w roli selekcjonera dla Władysława Stachurskiego.
1999 – reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji mistrzostw Europy przegrała w Londynie z Anglią 1:3. Jedyną bramkę dla biało-czerwonych zdobył Jerzy Brzęczek i jest to ostatni jak dotąd gol strzelony przez naszą kadrę na słynnym stadionie Wembley. Katem drużyny prowadzonej przez Janusza Wójcika okazał się Paul Scholes, który ustrzelił hat-tricka. Jeden z goli padł jednak po zagraniu… ręką.
>>> PAUL SCHOLES ROZBIJA REPREZENTACJĘ POLSKI <<<
2002 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w cypryjskim Limassol wygrała z Irlandią Północną 4:1. Dwie bramki dla drużyny prowadzonej przez Jerzego Engela zdobył Paweł Kryszałowicz, a po jednej dołożyli Radosław Kałużny i Marcin Żewłakow. Po raz pierwszy w podstawowej jedenastce reprezentacji Polski wybiegli wyłącznie zawodnicy występujący w klubach zagranicznych. Był to też debiutancki mecz dla Andrzeja Bledzewskiego i Euzebiusza Smolarka. Ten pierwszy zagrał tylko… minutę i nigdy więcej nie pojawił się na boisku w drużynie narodowej.
2010 – zmarł Zbigniew Gut. Urodzony 17 kwietnia 1949 roku w malutkich Wymiarkach. Zaczynał w tamtejszej Iskrze, by przez Promień Żary i Odrę Opole trafić do Lecha Poznań. Łącznie w ekstraklasie rozegrał 151 spotkań. W 1979 roku wyjechał do Francji, gdzie przywdziewał koszulki Paris FC, Stade Francais, AS Red Star oraz Saint-Jean-de-Maurienne CA. W reprezentacji Polski rozegrał 11 spotkań, sięgnął z nią po złoty medal Igrzysk Olimpijskich w Monachium (1972) oraz trzecie miejsce mistrzostw świata (1974). Zmarł we Francji 26 marca 2010 roku.
>>> ZOBACZ FINAŁ IGRZYSK OLIMPIJSKICH Z UDZIAŁEM ZBIGNIEWA GUTA <<<
2018 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Chorzowie wygrała z Koreą Południową 3:2. Łupem bramkowym podzielili się Robert Lewandowski, Kamil Grosicki i Piotr Zieliński. W tym meczu w kadrze narodowej zadebiutował Taras Romanczuk i jest to jedyne jak dotąd rozegrane przez niego spotkanie w reprezentacji kraju. Po raz ostatni z orłem na piersi wystąpił również Krzysztof Mączyński.
>>> BRAMKA PIOTRA ZIELIŃSKIEGO DAJE ZWYCIĘSTWO NAD KOREĄ POŁUDNIOWĄ <<<