Aktualności
[TEGO DNIA] 27 kwietnia, czyli specjalista od „spadających liści”
1941 – urodził się Zygmunt Schmidt. Przez niemal całą karierę związany z GKS Katowice, z którym wywalczył awans do ekstraklasy oraz półfinału Pucharu Polski. W sezonie, w którym katowiczanie awansowali do krajowej elity, został królem strzelców II-ligowych rozgrywek. Co ciekawe, w 1965 roku wyjechał z Polonią Bytom do USA, by wziąć udział w rozgrywkach międzynarodowej Interligi. Spisywał się tam wyśmienicie, trafiając do siatki w niemal każdym spotkaniu. Po opuszczeniu GKS Zygmunt Schmidt występował jeszcze w holenderskim AZ Alkmaar. W reprezentacji Polski zadebiutował 5 stycznia 1996 roku w meczu z Anglią, a w narodowych barwach rozegrał łącznie 13 spotkań.
1962 – urodził się Ryszard Tarasiewicz. Wychowanek Śląska Wrocław, którego stał się jedną z legend. W barwach klubu ze stolicy Dolnego Śląska występował przez 10 lat, rozgrywając w tym czasie ponad 200 spotkań. Z wrocławską ekipą sięgnął po Puchar i Superpuchar Polski (1987). Resztę piłkarskiej kariery spędził w Szwajcarii, Francji i Norwegii, grając dla Neuchatel Xamax FC, AS Nancy-Lorraine, RC Lens, Besancon Racing Club, Etoile Carouge FC oraz Sarpsporga FK. Słynący ze swojego uderzenia z dystansu pomocnik z kadrą narodową do lat 18 wywalczył wicemistrzostwo Europy (1980), a w seniorskiej reprezentacji Polski rozegrał 58 spotkań, zdobywając dziewięć bramek. Brał udział w turnieju finałowym mistrzostw świata w Meksyku w 1986 roku. Po zakończeniu kariery piłkarskiej zajął się pracą trenerską. Pracował w wielu klubach ligi polskiej, między innymi Śląsku Wrocław, Jagiellonii Białystok, Pogoni Szczecin i Koronie Kielce.
2003 – zmarł Dariusz Marciniak. Wychowanek Stali Rzeszów, uznawany za jeden z największych talentów w polskim futbolu. W ekstraklasie debiutował wiosną 1984 roku jako piłkarz Widzewa Łódź, w tym samym roku z kadrą narodową do lat 18 wywalczył brązowy medal mistrzostw Europy. Na szersze wody wypłynął w Śląsku Wrocław, zdobywając z nim Puchar i Superpuchar Polski. W 1988 roku trafił do Zagłębia Lubin, z którym sięgnął po mistrzostwo kraju (1991). Wiosną 1992 roku wyjechał do Belgii, gdzie zakładał koszulki Sint-Truidense VV, Royal Charleroi SC oraz RJ Wavre. Grał również we francuskim FC Gueugnon, po czym wrócił do Polski. Występował w barwach GKS Bełchatów i RKS Radomsko, po czym wyjechał do niższych lig niemieckich. Przed końcem kariery w ekstraklasie pojawił się jeszcze w trykocie Stomilu Olsztyn, przywdziewał też koszulki kilku innych klubów z niższych lig. W 2003 roku rozpoczął pracę asystenta trenera w KKS Kalisz. Zmarł 27 kwietnia 2003 roku na zawał serca, spowodowany chorobą alkoholową. W reprezentacji Polski rozegrał pięć spotkań, w których zdobył jedną bramkę.
2005 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Chicago zremisowała z Meksykiem 1:1. Jedyną bramkę dla naszej kadry zdobył Paweł Brożek. Ówczesny selekcjoner, Paweł Janas, dał szansę debiutu w narodowych barwach pięciu zawodnikom. Oprócz Brożka, który trafił do siatki w swym premierowym spotkaniu w kadrze, z orłem na piersi pierwszy raz zagrali Piotr Giza, Konrad Gołoś, Przemysław Kaźmierczak i Bartosz Ślusarski. Spotkanie w Chicago zakończyło zaś reprezentacyjną karierę Marcina Burkhardta, Patryka Rachwała i Marcina Zająca.
Fot. EastNews