Aktualności
[TEGO DNIA] 26 sierpnia, czyli debiut Tomasza Łapińskiego
„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 26 sierpnia.
1924 – urodził się Henryk Bożek. Wychowanek KS 06 Mysłowice, po II wojnie światowej grał dla Kolejarza Katowice, Polonii Świdnica i Garbarni Kraków. W reprezentacji Polski w 1950 roku rozegrał dwa spotkania. Zmarł 25 grudnia 1994 roku w Gorlicach.
1934 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Belgradzie przegrała z Jugosławią 1:4. Jedynego gola dla biało-czerwonych zapisał na swoim koncie Ernest Wilimowski. Debiuty w narodowych barwach zaliczyli w Belgradzie Henryk Frymarkiewicz, Antoni Keller i Józef Żiżka. Dla tego pierwszego był to zarazem koniec przygody w reprezentacji.
1952 – zmarł Teodor Wieliszek. Urodzony 2 listopada 1898 roku w Łodzi, całą karierę spędził w klubach z tego miasta: ŁTS, Polonii, Klubie Turystów oraz Union-Touringu. W reprezentacji Polski wystąpił raz, 4 lipca 1926 roku, w towarzyskim meczu z Estonią. Zmarł 26 sierpnia 1952 roku w niemieckim Falkensee.
1956 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym we Wrocławiu przegrała z Bułgarią 1:2. Jedyną bramkę dla drużyny prowadzonej przez trenera Tadeusza Forysia zdobył w drugiej połowie Ernest Pol. Dla Mariana Machowskiego był to pierwszy i ostatni mecz w narodowych barwach. W kadrze zadebiutował Helmut Nowak, a pożegnał się z nią Marian Masłoń.
1960 – reprezentacja Polski w meczu fazy grupowej turnieju finałowego Igrzysk Olimpijskich rozegranym w Rzymie wygrała z Tunezją 6:1. Aż pięć goli dla biało-czerwonych strzelił Ernest Pol, jednego dołożył Stanisław Hachorek. Dla Polaków było to pierwsze w historii zwycięstwo odniesione na neutralnym terenie. Niestety, biało-czerwoni nie zdołali przebrnąć przez fazę grupową IO.
1965 – zmarł Edward Miller. Urodzony 31 maja 1908 roku, przez całą karierę związany był z łódzkimi klubami: Orkanem, ŁKS i Unionem 97. Najdłużej grał dla ŁKS, rozgrywając w jego barwach niemal 100 spotkań. W reprezentacji Polski wystąpił raz, 6 września 1936 roku, w spotkaniu z Łotwą. Zmarł 26 sierpnia 1965 roku w rodzinnym mieście, Łodzi.
1992 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Pietarsaari zremisowała z Finlandią 0:0. W starciu z Finami w kadrze narodowej zadebiutował Tomasz Łapiński.