Aktualności

[TEGO DNIA] 26 maja, czyli pożegnanie Krzysztofa Nowaka

Aktualności26.05.2020 

„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 26 maja.

1900 – urodził się Władysław Przybysz. Wychowanek poznańskiej Posnanii, w 1922 roku trafił do Warty Poznań. Z klubem ze stolicy Wielkopolski zdobył mistrzostwo Polski (1929). W Warcie występował do 1930 roku, a trzy lata później został grającym trenerem Polonii Bydgoszcz. W czasie II wojny światowej z narażeniem życia prowadził piłkarskie treningi dla młodych zawodników. Po zakończeniu kariery został sędzią piłkarskim, dorobił się statusu arbitra międzynarodowego. W reprezentacji Polski jako piłkarz wystąpił raz, 1 lipca 1928 w spotkaniu ze Szwecją. Zmarł 31 grudnia 1976 roku w Bydgoszczy.

1924reprezentacja Polski w meczu Igrzysk Olimpijskich rozegranym w Paryżu przegrała z Węgrami 0:5. Biało-czerwoni swój premierowy występ w największym święcie sportu zakończyli już po jednym spotkaniu, przegranym w bardzo wysokich rozmiarach. Spotkanie to było ostatnim w narodowych barwach dla Stanisława Cikowskiego, Stefana Fryca i Mieczysława Wiśniewskiego.

1929 – urodził się Czesław Rajtar. Przez całą karierę piłkarską związany z krakowskimi klubami: Krowodrzą (Clepardią), Cracovią oraz Wandą. Występował w nich w latach 1945-1957. W reprezentacji narodowej zagrał raz, 25 maja 1952 roku w towarzyskim starciu z Rumunią. Był bliski wyjazdu na Igrzyska Olimpijskie w Helsinkach, ale ostatecznie wyeliminowała go kontuzja. Zmarł 20 stycznia 2017 roku w Krakowie.

1976reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Poznaniu przegrała z Irlandią 0:2. Obie bramki dla naszych rywali zapisał na swoim koncie Donald Givens. W spotkaniu tym po raz ostatni z orłem na piersi zaprezentowali się publiczności Zygmunt Garłowski i Roman Jakóbczak.

1984 – urodził się Łukasz Szukała. Na świat przyszedł w Gdańsku, jednak jako dziecko wyjechał z rodzicami do Niemiec i właśnie tam rozpoczynał karierę piłkarską. Seniorskiego futbolu posmakował w barwach TSV 1860 Monachium. Grał też dla Alemannii Aachen, a w 2010 roku wyjechał do Rumunii. W tym kraju przywdziewał koszulki Glorii Bistrita, Universitatei Cluj, Petrolul Ploesti oraz Steauy Bukareszt (mistrzostwo Rumunii 2013, 2014, 2015). Po półrocznym epizodzie w Al-Ittihad Dżudda wylądował w Turcji. Przez dwa lata grał dla Osmanlisporu, a karierę kończył w MKE Ankaragucu. W reprezentacji Polski w latach 2013-2015 rozegrał siedemnaście spotkań, w których zdobył jedną bramkę.

>>> JEDYNY GOL ŁUKASZA SZUKAŁY W REPREZENTACJI POLSKI <<<

2005 – zmarł Krzysztof Nowak. Wychowanek stołecznego Ursusa, w ekstraklasie występował jako zawodnik Sokoła Pniewy, Sokoła Tychy oraz Legii Warszawa. Po półrocznym epizodzie w greckim Panachaiki GE, w 1996 roku wyjechał do Brazylii. Tam przywdziewał koszulkę Atletico Paranaense, a dwa lata później podpisał umowę z niemieckim VfL Wolfsburg. Był jedną z najważniejszych postaci „Wilków”, lecz w styczniu 2001 roku zachorował na ALS (zwiotczenie i stopniowy zanik mięśni). Walczył o życie przez ponad 4 lata, lecz odszedł 26 maja 2005 roku. W reprezentacji Polski rozegrał dziesięć spotkań, zdobywając jedną bramkę.

>>> KRZYSZTOF NOWAK ZDOBYWA BRAMKĘ W DEBIUCIE W KADRZE <<<

2008reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Reutlingen zremisowała z Macedonią 1:1. Prowadzenie naszym rywalom dał gol Gorana Maznova, do wyrównania strzałem z rzutu karnego pięć minut przed końcem doprowadził Radosław Matusiak. Golem tym Matusiak pożegnał się z zespołem narodowym, po raz ostatni wystąpił w nim także Grzegorz Bronowicki.

>>> REPREZENTACJA POLSKI REMISUJE Z MACEDONIĄ <<<

2009 – zmarł Teodor Wieczorek. Wychowanek KS Bytków, w czasie II wojny światowej grał dla Germanii Koenigshuette. Po zakończeniu działań wojennych zakładał koszulki Jedności Michałkowice oraz AKS Chorzów. W reprezentacji Polski w latach 1949-1953 rozegrał dziesięć spotkań. Po zakończeniu kariery zawodniczej pracował jako trener, między innymi w Ruchu Chorzów (mistrzostwo Polski 1968), Zagłębiu Sosnowiec (Puchar Polski 1962, 1963), Górniku Zabrze, Polonii Bytom i Piaście Gliwice. Pełnił też funkcję asystenta selekcjonera reprezentacji Polski. Zmarł 26 maja 2009 roku w Chorzowie. Ojciec Henryka, reprezentanta Polski i medalisty mistrzostw świata.

2012reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Klagenfurcie wygrała ze Słowacją 1:0. Bramkę na wagę zwycięstwa dla drużyny prowadzonej przez Franciszka Smudę zdobył w pierwszej połowie spotkania Damien Perquis. Dla biało-czerwonych był to przedostatni sprawdzian przed rozpoczęciem turnieju finałowego mistrzostw Europy EURO 2012.

>>> DAMIEN PERQUIS DAJE ZWYCIĘSTWO W MECZU ZE SŁOWACJĄ <<<


Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności