Aktualności

[TEGO DNIA] 25 marca, czyli powrót piłki nożnej po II wojnie światowej

Aktualności25.03.2020 

„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 25 marca.

1945 – odbył się pierwszy mecz piłkarski w powojennej Warszawie. W Parku Skaryszewskim, na terenie dzisiejszego stadionu Drukarza, doszło do pierwszego w stolicy meczu piłkarskiego po wyzwoleniu Warszawy. 25 marca 1945 roku naprzeciw siebie stanęły ekipy Polonii oraz Okęcia, które przez okres działań wojennych prawie cały czas kontynuowały swoją działalność. Na trybunach zasiadło kilka tysięcy kibiców, którzy marzyli o powrocie do normalności. Spotkanie zakończyło się remisem 3:3, a pierwszym strzelcem gola po wyzwoleniu Warszawy okazał się Józef Napiórkowski.

1957 – urodził się Ryszard Orłowski. Choć jako piłkarz nie zrobił wielkiej kariery, występując jedynie w małych klubach, z których najbardziej rozpoznawalna jest Piotrcovia Piotrków Trybunalski, jako trener odbył niesamowicie ciekawą drogę. Był szkoleniowcem Związku Polonijnych Klubów Piłkarskich w Stanach Zjednoczonych, a w latach 2013-2014 pełnił funkcję asystenta selekcjonera reprezentacji… Nepalu. W 2015 roku samodzielnie prowadził kadrę narodową Anguilli, a rok później mianowano go selekcjonerem reprezentacji Belize. Trudno znaleźć drugiego polskiego trenera z tak egzotycznymi miejscami pracy w CV.

1981 reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Bukareszcie przegrała z Rumunią 0:2. Bramki dla naszych rywali zdobyli Rodion Camataru i Anghel Iordanescu. Był to pierwszy mecz w roli selekcjonera dla Antoniego Piechniczka, który niespełna półtora roku później wywalczy z kadrą narodową medal na mistrzostwach świata w Hiszpanii. Wraz z nim w narodowych barwach debiutowało dwóch zawodników – Józef Adamiec i Mirosław Tłokiński. Na drugim biegunie znaleźli się natomiast Krzysztof Adamczyk, Leszek Lipka i Wojciech Rudy, dla których był to ostatni występ w kadrze.

1998 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Warszawie wygrała ze Słowenią 2:0. Wynik spotkania otworzył w 27. minucie Wojciech Kowalczyk, natomiast dziesięć minut po przerwie ustalił go Tomasz Iwan.

>>> ZOBACZ TOWARZYSKI MECZ ZE SŁOWENIĄ <<<

2011reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Kownie przegrała z Litwą 0:2. Dla biało-czerwonych była to niespodziewana porażka, choć w 2006 roku również przydarzyła im się porażka z tym rywalem. Na fatalnie przygotowanej murawie obiektu w Kownie sposób na debiutującego w narodowych barwach Sebastiana Małkowskiego znaleźli Saulius Mikoliunas oraz Edgaras Ceskauskis.

>>> NIESPODZIEWANA PORAŻKA BIAŁO-CZERWONYCH Z LITWĄ <<<

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności