Aktualności
[TEGO DNIA] 22 marca, czyli jedyna porażka na PGE Narodowym
1917 – urodził się Ewald Cebula. Jako piłkarz przed II wojną światową reprezentował barwy Śląska Świętochłowice i będąc zawodnikiem tego właśnie klubu zadebiutował w zespole narodowym. Po zakończeniu działań wojennych grał też dla Ruchu Chorzów, z którym dwa razy wywalczył mistrzostwo kraju. Po zakończeniu kariery kilkukrotnie prowadził zespoły Ruchu i Górnika Zabrze do mistrzostwa Polski. W 1957 roku był jednym z trenerów, którzy poprowadzili reprezentację Polski do legendarnego zwycięstwa nad ZSRR po dwóch golach Gerarda Cieślika. Jako piłkarz w kadrze narodowej, jako jeden z niewielu, grał przed oraz po wojnie. Łącznie zaliczył pięć występów z orłem na piersi. Zmarł 1 lutego 2014 roku w Chorzowie.
1919 – urodził się Henryk Spodzieja. Wychowanek KS Chorzów, grał także w barwach AKS (Wyzwolenie) Chorzów, LSV Reinecke, Stali Bielsko-Biała i Koszarawie Żywiec. W 1946 roku został królem strzelców polskiej ligi, rozgrywanej wówczas w systemie pucharowym. Po zakończeniu kariery trener klubów z niższych klas rozgrywkowych. W latach 1947-1949 w reprezentacji Polski rozegrał dziewięć spotkań, zdobywając w nich trzy bramki. Zmarł 27 czerwca 1975 roku w Bielsku-Białej.
1969 – zmarł Władysław Krupa. Urodzony 29 grudnia 1899 roku, z Wisłą Kraków sięgnął po mistrzostwo (1927) oraz Puchar Polski (1926). W zespole narodowym jedyny mecz rozegrał w 1924 roku, przeciwko Szwecji. W tym samym roku znalazł się w kadrze na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Po zakończeniu kariery pracował jako lekarz, był także posłem na Sejm. Zmarł 22 marca 1969 roku w Bochni.
1974 – urodził się Paweł Kaczorowski. Przed debiutem w ekstraklasie, który zaliczył w barwach KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, grał dla Pogoni Zduńska Wola oraz LZS Rychłocice. W 1999 roku trafił do Lecha Poznań, a następnie do warszawskiej Polonii, z którą zdobył Puchar Polski. Po powrocie do Poznania z „Kolejorzem” sięgnął po kolejny krajowy puchar, a także Superpuchar. Zaliczył jeszcze epizody w Legii Warszawa i Wiśle Kraków, po czym trafił na niższe szczeble rozgrywkowe. W reprezentacji Polski rozegrał 14 spotkań, zdobywając w nich jedną bramkę (w meczu z San Marino w kwalifikacjach do EURO 2004).
>>> JEDYNY GOL PAWŁA KACZOROWSKIEGO W KADRZE NARODOWEJ <<<
1975 – urodził się Mariusz Piekarski. Wychowanek białostockiej Jagiellonii, w której szlify zbierał pod okiem legendarnego Ryszarda Karalusa. Z „Jagi” trafił do Polonii Bydgoszcz, stamtąd do Zagłębia Lubin, a w 1996 roku wyleciał do Brazylii. Tam grał dla Atletico Paranaense, Flamengo Rio de Janeiro i Mogi Mirim EC. Do Europy wrócił w 1998 roku, by założyć koszulkę francuskiej Bastii. W ojczyźnie ponownie zameldował się rok później. Z Legią Warszawa wywalczył mistrzostwo Polski i Puchar Ligi. Karierę kończył na Cyprze, w barwach Anorthosisu Famagusta, z którym sięgnął po Puchar Cypru. W reprezentacji narodowej rozegrał tylko dwa spotkania, co – biorąc pod uwagę jego kapitalne wyszkolenie techniczne – jest wynikiem zaskakującym. Po zakończeniu kariery menedżer.
>>> DEBIUT MARIUSZA PIEKARSKIEGO W REPREZENTACJI POLSKI <<<
1978 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym na Stade Municipal pokonała Luksemburg 3:1. Wynik spotkania otworzył bardzo szybko Włodzimierz Lubański, dwa kolejne gole dołożył Andrzej Szarmach. Dla Mirosława Justka oraz Zbigniewa Kwaśniewskiego były to debiuty w drużynie narodowej.
2013 – reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do mistrzostw świata rozegranym na Stadionie Narodowym w Warszawie przegrała z Ukrainą 1:3. Dla biało-czerwonych to jedyna jak dotąd potyczka o punkty na tym obiekcie. Wszystkie bramki padły w pierwszej połowie spotkania. Jedyne trafienie dla biało-czerwonych zapisał na swoim koncie Łukasz Piszczek. Spotkanie z Ukrainą było ostatnim z orłem na piersi rozegranym przez Radosława Majewskiego, którego licznik zatrzymał się na dziewięciu grach.
>>> JEDYNA PORAŻKA POLAKÓW W MECZU O PUNKTY NA PGE NARODOWYM <<<