Aktualności
[TEGO DNIA] 20 sierpnia, czyli debiut „Sobola”
„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 20 sierpnia.
1926 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Budapeszcie przegrała z Węgrami 1:4. Jedynego gola dla drużyny dowodzonej przez kapitana związkowego Tadeusza Synowca strzelił Wawrzyniec Staliński. Debiut i ostatni mecz w reprezentacji Polski rozegrał przeciwko Węgrom Mieczysław Szumiec. Po raz pierwszy narodowe barwy przywdział Stefan Kisieliński, po raz ostatni natomiast August Milde i Aleksander Pychowski.
1939 – urodził się Joachim Pierzyna. Wychowanek LKS Sieraków Śląski, przez Spartę Lubliniec trafił do ekstraklasowej Polonii Bytom. W 1962 roku z tym klubem wywalczył mistrzostwo Polski. Ostatnie lata kariery spędził w USA, gdzie zakładał koszulki St. Louis Stars oraz Dallas Tornado. W reprezentacji Polski wystąpił raz, 11 października 1962 roku, w towarzyskim meczu z Marokiem.
1941 – urodził się Marian Szeja. Wychowanek Unii Kędzierzyn, z którego trafił do Zagłębia Wałbrzych. W jego barwach występował przez trzynaście lat. W 1973 roku wyjechał do Francji, gdzie zakładał koszulki FC Metz i AJ Auxerre. W reprezentacji Polski w latach 1965-1973 rozegrał piętnaście spotkań. Zdobył z nią złoty medal Igrzysk Olimpijskich w Monachium (1972). Zmarł 25 lutego 2015 roku w Wałbrzychu.
1963 – urodził się Robert Warzycha. Wychowanek Budowlanych Działoszyn, przez Wartę Sieradz trafił do ekstraklasowego Górnika Wałbrzych. W 1987 roku został piłkarzem Górnika Zabrze, z którym sięgnął po mistrzostwo i Superpuchar Polski (1988). Występował również w angielskim Evertonie FC, węgierskich MSC Pecs i Kispest-Honved FC (Puchar Węgier 1996) oraz amerykańskim Columbus Crew (Puchar USA 2002). W reprezentacji Polski w latach 1987-1993 rozegrał 47 spotkań, zdobywając siedem bramek. Po zakończeniu kariery trener.
1975 – urodził się Marcin Adamski. Wychowanek Floty Świnoujście, z której przez Wartę Poznań trafił do ekstraklasowego Zagłębia Lubin. Na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w ojczyźnie przywdziewał też koszulkę ŁKS Łódź. Poza granicami Polski występował w barwach austriackiego Rapidu Wiedeń (mistrzostwo Austrii 2005), francuskiego Angers SCO, niemieckiego FC Erzgebirge Aue oraz angielskich Ipswich Town FC i Northampton Town FC. W reprezentacji Polski w latach 2003-2005 rozegrał trzy spotkania.
2003 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Tallinie wygrała z Estonią 2:1. Łupem bramkowym podzielili się Radosław Sobolewski i Artur Wichniarek. Dla tego pierwszego mecz z Estonią był debiutem w reprezentacji narodowej, po raz ostatni wystąpił w niej natomiast Roman Dąbrowski.
>>> TOWARZYSKA WYGRANA W TALLINIE <<<
2008 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym we Lwowie przegrała z Ukrainą 0:1. Jedynego gola w tym spotkaniu zdobył Sergiej Krawczenko. Starciem ze wschodnim sąsiadem karierę reprezentacyjną rozpoczęli Marcin Kowalczyk i Piotr Polczak.