Aktualności
[TEGO DNIA] 2 października, czyli towarzyska wygrana z Bułgarią
„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 2 października.
1922 – urodził się Zygmunt Ochmański. Urodzony w Warszawie, przez całą karierę związany z tamtejszymi klubami: Orkanem, Skrą, Polonią, Legią oraz Gwardią. W 1946 roku z Polonią wywalczył tytuł mistrza Polski, a osiem lat później w barwach Gwardii zdobył krajowy puchar. W reprezentacji Polski wystąpił raz, 10 lipca 1949 roku, w towarzyskim meczu z Węgrami. Zmarł 10 czerwca 2003 roku.
1925 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Stambule wygrała z Turcją 2:1. Gole dla biało-czerwonych strzelili w tym spotkaniu Józef Adamek i Leon Sperling. W koszulce z orłem na piersi zadebiutowali Antoni Malczyk, Aleksander Pychowski i Tadeusz Zastawniak, po raz ostatni wystąpili w niej natomiast Mieczysław Czajkowski, Emil Goerlitz i Józef Słonecki.
1932 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Bukareszcie wygrała z Rumunią 5:0. Hat-trickiem w tym spotkaniu popisał się Józef Nawrot, po jednym trafieniu dołożyli Michał Matyas i Ewald Urban. Dla tego ostatniego, podobnie jak dla Stanisława Malczyka i Gerarda Wodarza, był to premierowy występ w narodowych barwach. Po raz ostatni w kadrze pojawił się natomiast Zygmunt Chruściński. Był to pierwszy tego dnia mecz równorzędnie traktowanych reprezentacji Polski.
1932 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Warszawie wygrała z Łotwą 2:1. Bramki dla biało-czerwonych zdobyli Karol Kossok i Leon Radojewski. Premierowe mecze w kadrze narodowej zaliczyli Roman Jańczyk, Stefan Lasota, Leon Radojewski i Fryderyk Scherfke. Dla trzech pierwszych był to jedyny występ w koszulce z orłem na piersi. Meczem z Łotwą reprezentacyjną karierę zakończyli też Kossok oraz Symplicjusz Zwierzewski. Był to drugi tego dnia mecz równorzędnie traktowanych reprezentacji Polski.
1945 – urodził się Bolesław Szadkowski. Wychowanek ŁKS Łódź, którego barwy przywdziewał przez całą karierę. W reprezentacji Polski w latach 1968-1969 rozegrał siedem spotkań. Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie 3 października 2005 roku, dzień po swoich 60. urodzinach.
1949 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Warszawie wygrała z Bułgarią 3:2. Dwa gole dla biało-czerwonych strzelił Gerard Cieślik, jednego zaś Henryk Alszer. Dla Rudolfa Patkolo był to debiut w narodowych barwach, a dla Mariana Jabłońskiego i Henryka Rybickiego ostatnie spotkanie w koszulce z orłem na piersi.
1955 – urodził się Mirosław Tłokiński. Wychowanek Floty Gdynia, z której trafił do tamtejszej Arki. W jej barwach debiutował w ekstraklasie. Grał także w Lechii Gdańsk, Widzewie Łódź, RC Lens, CS Chenois Thonex, FC Renens, Vevey-Sports, Lausanne FC Ouchy, FC Onex i Uranii Geneve Sports. Największe sukcesy święcił w Widzewie, z którym zdobył dwa tytuły mistrza Polski (1981, 1982), dotarł do półfinału Pucharu Mistrzów (1983) i sięgnął po koronę króla strzelców ekstraklasy (1983). W reprezentacji Polski w latach 1981-1983 rozegrał dwa spotkania.
1966 – reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw Europy rozegranym w Szczecinie wygrała z Luksemburgiem 4:0. Łupem bramkowym podzielili się Andrzej Jarosik, Jan Liberda, Ryszard Grzegorczyk i Jerzy Sadek. Biało-czerwoni ostatecznie nie zdołali wywalczyć awansu.
1981 – zmarł Józef Korbas. Urodzony 11 listopada 1914 roku w Krakowie, w czasie kariery piłkarskiej zakładał koszulki tamtejszych Nadwiślana i Cracovii. Z tym drugim klubem w 1937 roku wywalczył tytuł mistrza Polski. W reprezentacji Polski w latach 1937-1938 rozegrał dwa spotkania, zdobywając cztery bramki. Po zakończeniu kariery pracował jako trener w klubach z niższych klas rozgrywkowych. Zmarł 2 października 1981 roku w Katowicach.
1982 – zmarł Kajetan Kryszkiewicz. Urodzony 28 lipca 1908 roku, Wychowanek Posnanii Poznań, w czasie kariery występował także w barwach Warty Poznań, BBTS Bielsko-Biała oraz Prosnej Kalisz. W 1932 roku został królem strzelców ligi polskiej. W reprezentacji narodowej w 1937 roku rozegrał dwa spotkania. Zmarł 2 października 1982 roku w Godzieszach Wielkich.
2017 – zmarł Wacław Sąsiadek. Urodzony 4 marca 1931 roku we Lwowie, był piłkarzem Pogoni Katowice, Legii Warszawa, Polonii Bytom i Silesii Miechowice. Z Polonią w 1954 roku cieszył się z tytułu mistrza Polski. W reprezentacji Polski w latach 1948-1954 rozegrał trzy spotkania. Po zakończeniu kariery pracował jako trener w klubach z niższych klas rozgrywkowych. Zmarł 2 października 2017 roku w Bytomiu.
2018 – zmarł Józef Kokot. Urodzony 24 sierpnia 1929 roku w Lipinach, grał dla Naprzodu Lipiny, Legii Warszawa, ŁKS Łódź, Górnika Radlin i Stali Bielsko-Biała. W reprezentacji Polski wystąpił raz, 8 sierpnia 1954 roku, w towarzyskim meczu z Bułgarią. Zmarł 2 października 2018 roku w Świętochłowicach.