Aktualności

[TEGO DNIA] 2 maja, czyli pewny triumf nad Holandią

Aktualności02.05.2021 

„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 2 maja.

1904 – urodził się Stanisław Wójcik. Karierę zaczynał w Orkanie Dębniki, grał też dla krakowskich klubów: Sparty, Cracovii i Wisły. Z tym ostatnim zdobył mistrzostwo Polski w 1927 roku. W reprezentacji Polski zaliczył jeden występ, 19 czerwca 1927 roku przeciwko Rumunii, który okrasił zdobytą bramką. Zmarł 2 lipca 1981 roku w Krakowie.

1949 – urodził się Zygmunt Kalinowski. Wychowanek Pilicy Warka, w wieku 19 lat trafił do Legii Warszawa. Po dwóch latach spędzonych w stolicy przeniósł się do Śląska Wrocław, z którym wywalczył mistrzostwo (1977) oraz Puchar (1966) Polski. W 1979 roku został zawodnikiem II-ligowego wówczas Motoru Lublin. Grał też dla Polonii Sydney (Australia), Stali Kraśnik, North York Rackets Toronto (Kanada), Hortexu Ryki oraz Prywaciarza Tomaszów Lubelski. Po zakończeniu kariery pracował jako trener bramkarzy, także w drużynie narodowej. W reprezentacji Polski w latach 1973-1974 wystąpił czterokrotnie, sięgając z nią po srebrny medal na mistrzostwach świata w 1974 roku.

1970 reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Budapeszcie przegrała z Węgrami 0:2. Gole dla naszych rywali strzelili Laszlo Fazekas i Laszlo Karsai. Po raz pierwszy w reprezentacji Polski wystąpił Lesław Ćmikiewicz, który sięgnął później po dwa medale Igrzysk Olimpijskich oraz jeden mistrzostw świata.

1979 – urodził się Tomasz Ciesielski. Wychowanek Unii Janikowo. W ekstraklasie, do której trafił w 1999 roku z Elany Toruń, debiutował w barwach Polonii Warszawa. Z „Czarnymi Koszulami” sięgnął po mistrzostwo (2000), Puchar (2001), Superpuchar Polski (2000), a także Puchar Ligi (2000). W ekstraklasie występował również w koszulkach Widzewa Łódź i Zagłębia Sosnowiec. Ponadto grał dla Kujawiaka Włocławek, Zawiszy Bydgoszcz, KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, Dolcanu Ząbki, Siarki Tarnobrzeg, Orlicza Suchedniów, Łysicy Bodzentyn, APKK Kielce oraz Polonii Białogon. W reprezentacji Polski wystąpił raz, 10 lutego 2002 roku w towarzyskim spotkaniu z Wyspami Owczymi.

1979reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do mistrzostw Europy rozegranym w Chorzowie wygrała z Holandią 2:0. Bramki dla drużyny prowadzonej przez Ryszarda Kuleszę zdobyli Zbigniew Boniek i Włodzimierz Mazur. Prestiżowe zwycięstwo z bardzo silnym rywalem nie dało jednak biało-czerwonym awansu na mistrzostwa, na które ostatecznie zakwalifikowali się Holendrzy. W starciu z „Oranje” debiut w koszulce z orłem na piersi zaliczył Leszek Lipka.

1981 – reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji do mistrzostw świata rozegranym w Chorzowie wygrała z NRD 1:0. Bramkę na wagę trzech punktów zdobył w drugiej połowie Andrzej Buncol. Dzięki triumfowi na Stadionie Śląskim biało-czerwoni zrobili ogromny krok w stronę awansu na hiszpański mundial. Ostatecznie wygrali wszystkie mecze w grupie kwalifikacyjnej, a na samych mistrzostwach zajęli trzecie miejsce, po raz drugi w historii.

1986 – zmarł Jan Wojciechowski. Urodzony 7 października 1904 roku w malutkich Czarnotkach, całą karierę piłkarską spędził w Warcie Poznań. Z klubem ze stolicy Wielkopolski wywalczył mistrzostwo Polski (1929). W reprezentacji Polski wystąpił dwukrotnie w latach 1928-1930. Zmarł 23 kwietnia 1986 roku w Poznaniu.

1987 – zmarł Józef Ciszewski. Urodził się 12 stycznia 1904 roku w Krakowie, karierę rozpoczynał w barwach Cracovii, z którą wywalczył mistrzostwo Polski (1932). Przez sześć lat występował też w Legii Warszawa, a ostatnie cztery lata przed wybuchem II wojny światowej spędził w innym klubie ze stolicy, Polonii. W latach 1925-1934 czternastokrotnie wystąpił w reprezentacji Polski, zdobywając trzy bramki. Zmarł 2 maja 1987 roku w Warszawie. 

1989 reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Oslo wygrała z Norwegią 3:0. Dwie bramki dla zespołu prowadzonego przez Wojciecha Łazarka zdobył Jan Furtok, a trzecią dołożył Dariusz Wdowczyk. Miał być to sprawdzian formy przez meczem kwalifikacji mistrzostw świata ze Szwecją – w boju ze Szwedami nie poszło już jednak tak dobrze i biało-czerwoni przegrali 1:2.

2006 reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Bełchatowie przegrała z Litwą 0:1. Jedynego gola spotkania strzelił w 14. minucie Andrius Gedgaudas. Była to historyczna, bo pierwsza porażka biało-czerwonych z tym rywalem. Z orłem na piersi zadebiutowali w Bełchatowie Grzegorz Bonin i Seweryn Gancarczyk. Dla pierwszego z nich był to zarazem ostatni występ.

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności