Aktualności
[TEGO DNIA] 2 lipca, czyli wygrana za oceanem
„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 2 lipca.
1900 – urodził się Wawrzyniec Cyl. Wychowanek ŁKS Łódź, w barwach którego występował przez szesnaście lat. Grał także dla łódzkiego WKS. Po zakończeniu drugiej wojny światowej brał aktywny udział w odbudowie ŁKS, zasiadając w jego zarządzie. W reprezentacji Polski w latach 1923-1924 rozegrał trzy spotkania. Zmarł 7 lutego 1974 roku w Łodzi.
1904 – urodził się Marian Kiliński. Bramkarz Wisły Kraków, w której barwach występował przez kilkanaście lat. Pochodził z bardzo usportowionej rodziny, jego trzej bracia również byli związani z „Białą Gwiazdą”. Raz wystąpił w reprezentacji Polski, 31 sierpnia 1924 roku, w starciu z Węgrami. Mimo pozytywnych ocen jego występu, nigdy więcej nie zagrał z orłem na piersi. Zmarł 19 kwietnia 1995 roku.
1950 – urodził się Czesław Boguszewicz. Jako junior grał dla Gryfa Słupsk i Cieślików Słupsk, po czym trafił do szczecińskiej Pogoni. W jej barwach występował przez dziesięć lat, rozgrywając w tym czasie niemal 200 spotkań. Po odejściu z zespołu „Portowców” zakładał koszulkę Arki Gdynia, a także fińskich Mikkelin Palloilijat i Reipas Lahti. Po zakończeniu kariery trener drużyn z Polski, Finlandii i Nigerii. Jako szkoleniowiec doprowadził Arkę Gdynia do zwycięstwa w Pucharze Polski (1979). W reprezentacji Polski w latach 1976-1977 rozegrał pięć spotkań.
1975 – urodził się Rafał Lasocki. Wychowanek KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, w barwach którego debiutował w ekstraklasie. Na najwyższym szczeblu rozgrywkowym zakładał także koszulki Lecha Poznań (Puchar i Superpuchar Polski 2004) i Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski. Występował również w Świcie Ćmielów, Obrze Kościan, Zawiszy Bydgoszcz, Śląsku Wrocław, Wiśle Płock, Mazowszu Płock i Zawiszy Sienno. W reprezentacji Polski rozegrał trzy spotkania, zdobywając jedną bramkę. Obecnie trener reprezentacji Polski do lat 15.
1977 – urodził się Andrzej Bledzewski. Wychowanek Bałtyku Gdynia, z którego przez Polonię Bytom trafił do ekstraklasowego Górnika Zabrze. W najwyższej klasie rozgrywkowej bronił także barw Szczakowianki Jaworzno, Górnika Łęczna i Arki Gdynia. Był również piłkarzem Warty Poznań, Miedzi Legnica i maltańskiej Birkirkary FC. W reprezentacji Polski wystąpił raz, 13 lutego 2002 roku, w towarzyskim meczu przeciwko Irlandii Północnej. W 1993 roku z kadrą narodową do lat 16 sięgnął po mistrzostwo Europy. Obecnie szkoleniowiec bramkarzy w GKS Katowice.
1980 – reprezentacja Polski w towarzyskim meczu rozegranym w Santa Cruz wygrała z Boliwią 1:0. Jedynego gola dla drużyny prowadzonej przez Ryszarda Kuleszę strzelił Andrzej Iwan. Dla Polaków było to pierwsze starcie w ramach południowoamerykańskiego tournée.
1981 – zmarł Edward Konietzny. Urodzony 18 stycznia 1904 roku, niemal przez całą karierę związany z Pogonią Katowice. W reprezentacji Polski wystąpił raz, 19 czerwca 1927 roku, w towarzyskim meczu przeciwko Rumunii. Zmarł 2 lipca 1981 roku w niemieckim Murrhardt.
1981 – zmarł Stanisław Wójcik. Urodzony 2 maja 1904 roku, karierę zaczynał w Orkanie Dębniki, grał też dla krakowskich klubów: Sparty, Cracovii i Wisły. Z tym ostatnim zdobył mistrzostwo Polski w 1927 roku. W reprezentacji Polski zaliczył jeden występ, 19 czerwca 1927 roku przeciwko Rumunii, który okrasił zdobytą bramką. Zmarł 2 lipca 1981 roku w Krakowie.