Aktualności

[TEGO DNIA] 2 kwietnia, czyli remis z Włochami

Aktualności02.04.2020 

„Tego dnia” to cykl Łączy Nas Piłka, w którym wspominamy najważniejsze zdarzenia związane z konkretną datą. Kto się urodził? Kto nas opuścił? Co działo się w polskim futbolu reprezentacyjnym i klubowym? Sprawdź, co ważnego wydarzyło się 2 kwietnia.

1900 – urodził się Zbigniew Niziński. Na poziomie ekstraklasy debiutował w barwach Warty Poznań, grał też dla Unii Poznań, TKS Toruń, Gedanii Gdańsk, Polonii Bydgoszcz oraz Legii Poznań. W reprezentacji Polski wystąpił raz, w towarzyskiej potyczce z Rumunią, rozegranej 3 września 1922 roku. Po zakończeniu kariery piłkarskiej sędzia oraz trener. Zmarł 1 maja 1975 roku.

1947 – urodził się Jan Rudnow. Przez wiele lat przywdziewał barwy chorzowskiego Ruchu, z którym w 1968 roku sięgnął po tytuł mistrza Polski. Występował również w trykocie BKS Stali Bielsko-Biała. W reprezentacji Polski zagrał raz, 30 października 1968 roku w starciu z Irlandią. Po zakończeniu kariery piłkarskiej trener.

1948 – urodził się Zbigniew Kwaśniewski. Urodzony w Suwałkach, przez tamtejsze Wigry oraz Włókniarz Białystok trafił do Gwardii Warszawa. Największy sukces odniósł jednak w barwach Odry Opole, z którą wywalczył Puchar Ligi i zakwalifikował się do europejskich pucharów. Później grał jeszcze dla francuskiego LB Chateauroux oraz ponownie Odry Opole. Cieszył się dużym szacunkiem kolegów z drużyny Odry, regularnie powoływany do kadry narodowej przez Jacka Gmocha, rozegrał w niej dwa spotkania. Był bliski wyjazdu na mistrzostwa świata w 1978 roku, lecz w ostatniej chwili jego miejsce zajął Roman Wójcicki. Zbigniew Kwaśniewski zmarł w USA 29 czerwca 2017 roku.

1951 – urodził się Stanisław Sobczyński. Wychowany w Wadowicach, karierę zaczynał w tamtejszej Skawie. Z niej trafił do ROW Rybnik, gdzie spisywał się na tyle dobrze, że zapracował na powołania do reprezentacji Polski, w której wystąpił sześciokrotnie. Był jednym z kandydatów do wyjazdu na mundial w 1974 roku, ale ostatecznie nie znalazł się w kadrze na turniej finałowy. Później występował w Legii Warszawa, fińskim KTP Kotka, a po powrocie do Polski wrócił do ROW Rybnik. W 1985 roku wyjechał do USA, gdzie grał dla polonijnych klubów. Obecnie ponownie mieszka w Wadowicach.


1979 – zmarł Józef Sobota. Urodzony 14 marca 1903 roku, pierwsze piłkarskie kroki stawiał w Bismarckhuetter BC, jeszcze w czasie I wojny światowej. W latach 1920-1932 grał dla Ruchu Hajduki Wielkie (Chorzów), zdobył dla „Niebieskich” pierwszą bramkę w historii ich występów w najwyższej klasie rozgrywkowej. W reprezentacji Polski rozegrał jeden mecz i strzelił jednego gola. Po zakończeniu kariery zawodniczej krótko prowadził Ruch jako trener. Zmarł 2 kwietnia 1979 roku.

1983 – zmarł Zdzisław Wesołowski. Urodzony w Dęblinie, na szersze wody wypłynął jako zawodnik warszawskiej Polonii. W 1952 roku zdobył z nią Puchar Polski, zdobywając decydującą o zwycięstwie „Czarnych Koszul” bramkę. W reprezentacji Polski swój jedyny mecz rozegrał 27 maja 1951 roku przeciwko Węgrom. Zmarł 2 kwietnia 1983 roku.

1985 – zmarł Witold Gieras. Urodzony 23 czerwca 1897 roku w Krakowie, przez wiele lat związany z tamtejszą Wisłą. W 1928 roku w barwach „Białej Gwiazdy” wywalczył mistrzostwo Polski. W czasie swojej kariery grał również dla Czarnych Lwów. Wystąpił w trzech meczach w reprezentacji Polski, w latach 1923-1925. Zmarł 2 kwietnia 1985 roku.

1997 – reprezentacja Polski w meczu kwalifikacji mistrzostw świata rozegranym w Chorzowie zremisowała z Włochami 0:0. Dla biało-czerwonych był to powrót na Stadion Śląski po czterech latach przerwy, spowodowanej zakazem FIFA. Dla Włochów była to pierwsza strata punktów w kwalifikacjach do francuskiego mundialu. Ostatecznie zajęli oni drugie miejsce w grupie (za Anglią), Polacy zakończyli rywalizację na pozycji trzeciej.

>>> ZOBACZ REMISOWY MECZ Z WŁOCHAMI <<<

Zobacz również

© PZPN 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. NOWY REGULAMIN ŁNP od 25.03.2019 REGULAMIN PROFILU UŻYTKOWNIKA PZPN Polityka prywatności